Co to jest czujnik temperatury podłogi? Dlaczego nie wolno zaklejać czujnika przewodowego bez rury osłonowej? Rurka ochronna czujnika podłogowego – kluczowy element instalacji.
Ogrzewanie podłogowe w chlewniach i stajniach jest innowacyjnym rozwiązaniem, które przynosi liczne korzyści zarówno hodowcom, jak i zwierzętom. Elektryczne ogrzewanie podłogi staje się coraz bardziej popularne dzięki swojej efektywności, ekonomiczności oraz pozytywnemu wpływowi na dobrostan zwierząt.
Jak naprawić przeciętą matę grzewczą podłogową lub przewód grzejny podłogowy? Przede wszystkim należy zapatrzyć się w bardzo dobry i nie byle jaki zestaw naprawczy do mat grzewczych i przewodów grzejnych marki RAYCHEM.
Część osób obawia się promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem ma być mata lub przewód grzewczy. Naukowcy jednak uspokajają – jest ono w pełni bezpieczne. Natomiast wymiana ogrzewania w domu na elektryczne może przynieść sporo korzyści dla zdrowia domowników. Jaki jest zatem prawdziwy wpływ mat grzewczych na zdrowie?
Instalacja elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego stała się powszechną praktyką zarówno w nowych budynkach, jak i podczas modernizacji istniejących obiektów. Jednym z kluczowych aspektów, który często budzi kontrowersje i pytania, jest minimalny odstęp pomiędzy przewodami grzejnymi. Dlaczego jest to takie ważne i po co ten cały hałas? Spróbujmy to wyjaśnić.
Jak wybrać odpowiedni rozwijak do kabli elektrycznych? Rozwijaki malowane proszkowo czy ocynkowane? Dlaczego warto używać rozwijaków do kabli elektrycznych?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe, montaż przewodu grezjnego w łazience pod płytkami i pod prysznicem. Ze względu na nietypowy kształt podłogi w prezentowanym pomieszczeniu, łatwiejszym w montażu i tańszym rozwiązaniem od maty grzewczej jest przewód grzejny.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe znane jest powszechnie jako alternatywna dla kotłów węglowych, gazowych czy pomp ciepła. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie przewodów grzejnych w budynkach. Dowiedz się, w jaki sposób technologia ogrzewania elektrycznego jest jeszcze wykorzystywana – nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w innych budynkach oraz wokół nich.
Mata grzewcza może być skutecznym rozwiązaniem do ogrzewania łazienki, ale jej efektywność zależy od wielu czynników. W nowoczesnym, dobrze ocieplonym budownictwie mata o mocy 150 W/m², pokrywająca co najmniej 3/4 powierzchni podłogi, może pełnić rolę głównego źródła ciepła. W starszych, słabo izolowanych budynkach warto zastosować matę o większej mocy oraz rozważyć dodatkowe źródła ciepła.
Podjazdy i rampy w okresie zimowym mogą stanowić duże wyzwanie. Woda pochodząca z topniejącego śniegu oraz lodu, zwłaszcza na końcu zjazdu, może zamarzać, tworząc niebezpieczne warunki. Odpływy liniowe ACO, instalowane w dolnych częściach podjazdów, odgrywają kluczową rolę w odprowadzaniu wody opadowej i roztopionej. Jednak, aby działały skutecznie w zimę, muszą być odpowiednio ogrzewane.
Większość systemów ogrzewania uruchamiana jest w okresie jesiennym, a po sezonie, późną wiosną, wygasza się je, by nie pracowały niepotrzebnie latem. Stąd rodzi się proste pytanie: czy ogrzewanie podłogowe także należy wyłączać poza sezonem grzewczym? Podpowiadamy jak to zrobić i dlaczego jest to tak ważne.
Kontenery mieszkalne, biurowe czy sanitarne mają bardzo małą powierzchnię użytkową, dlatego też zamontowanie pieca lub kotła to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Aby zapewnić maksymalną ilość miejsca, warto postawić na ogrzewanie elektryczne. Czy jest to jednak bezpieczne? Sprawdź, jak wyglądają zalety i wady elektrycznego ogrzewania powierzchniowego w kontenerach.
Wysoka temperatura w saunie uzyskiwana jest dzięki specjalnym piecom. Często głównym źródłem ciepła są rozgrzane kamienie, które polewa się wodą w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności. Okazuje się jednak, że podłoga w saunach lub łaźniach parowych jest często zimna i musi być dodatkowo ogrzewana matami grzewczymi, aby zapewnić dodatkowy komfort ciepłej podłogi. Dlaczego ich montaż jest wskazany i czym się charakteryzują?
Z pewnością niejednokrotnie zauważyłeś tzw. licytację na, oferowane przez sprzedawców mat grzewczych okresy gwarancyjne. Czy jednak 10-letnia gwarancja zawsze jest gorsza od tej dożywotniej? Czy prócz gwarancji powinniśmy zwrócić uwagę na coś jeszcze, kupując tego rodzaju produkt? Czy warto skorzystać z montażu autoryzowanego instalatora i jakie daje to korzyści? Odpowiadam na te i wiele innych pytań.
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z małą instalacją przeciwoblodzeniową na domu jednorodzinnym, czy dużym systemem na budynku użyteczności publicznej, coroczny przegląd ogrzewania elektrycznego rynien i rur spustowych przed zimą jest absolutnie niezbędny. Dlaczego jest to tak ważne i co dokładnie obejmuje przegląd?
Ogrzewana jest przede wszystkim gleba, czyli miejsce, w którym kiełkują nasiona. Na wczesnych etapach rozwoju to właśnie gleba musi osiągnąć odpowiednią temperaturę, aby warzywa rosły szybciej. Alternatywne źródła ogrzewania musiałyby zużywać znacznie więcej paliwa, aby osiągnąć ten sam cel.
Trudno dziś przewidzieć, który system sprawdzi się w przyszłości. Ponadto, posiadając dodatkowy system ogrzewania, można się zabezpieczyć na wypadek awarii lub zbyt mroźnej zimy (w przypadku pomp ciepła, które mogą być w takiej sytuacji niewydajne). Czy można w jednej podłodze zamontować ogrzewanie wodne i maty grzewcze? I czy to dobry pomysł?
Czy można podłączyć matę grzewczą lub przewód grzejny podłogowowy bez zabezpieczenia różnicowoprądowego? Czym grozi brak różnicówki w instalacji ogrzewania elektrycznego? Co to jest różnicówka i jak działa?
Podłączenie przewodu grzejnego podłogowego lub elektrycznej maty grzewczej podłogowej bez uziemienia jest nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z przepisami. Przepisy dotyczące uziemienia. Konsekwencje braku podłączenia do PE. Zagrożenia związane z brakiem uziemienia. Wskazówki dotyczące prawidłowego uziemienia.