Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Montaż maty grzewczej na ścianie

2024-04-17
Montaż maty grzewczej na ścianie

Czy nadmiar maty grzewczej można ułożyć na ścianie pod płytkami? Tak. Jest to często praktykowane w małych pomieszczeniach z dużą stałą zabudową na podłodze, gdzie powierzchnia grzewcza podłogi jest za mała aby ogrzać pomieszczenie lub w przypadku gdy kupiliśmy za długi produkt. W przypadku gdy mamy odsłonięte lub niezabudowane ściany wykonuje się w nich ogrzewanie ścienne.

Czy matę grzewczą można skrócić?

Nigdy w żadnym wypadku nie wolno skracać mat grzewczych! Maty grzewcze zbudowane są z kabli grzewczych o stałej oporności, ich skrócenie spowoduje uszkodzenie a nawet przepalenie się.

Co zrobić gdy mata grzewcza jest za długa?

  • Nie instaluj maty pod wanną lub brodzikiem. Maty grzewcze takie jak nVent RAYCHEM Quicknet można natomiast instalować pod prysznicem typu walk-in.
  • Nadmiar maty grzewczej można zainstalować w ścianie pod płytkami pod warunkiem że będzie to ściana „odsłonięta”. UWAGA! Nie instaluj maty grzewczej w ścianie która będzie zasłonięta pralką, meblami lub inną zabudową.
  • Dobrym pomysłem jest wykorzystanie nadmiaru maty grzewczej do suszenia ręczników. 

Jaka mata grzewcza na ścianę?

Odpowiedni będzie model nVent RAYCHEM QuickNet-160 o mocy grzewczej 160 W/m². Jest to ta sama mata grzewcza co montujemy na podłodze pod płytkami w łazience.

Jak zamontować matę grzewczą w ścianie?

Miejsce szczególnej uwagi to przejście kablem grzewczym z podłogi na ścianę.

  • Nie zginaj przewodu grzejnego mocny kąt 90°! Zrób to łagodnym łukiem.
  • Zazwyczaj minimalny promień gięcia przewodu grzejnego to jego średnica x 6.
  • Podkuj w tym miejscu więcej ściany aby zwiększyć łuk gięcia kabla grzewczego.
  • Dokładnie wypełnij to miejsce klejem nie pozostawiając „poduszki powietrznej”

mata grzewcza w ścianie

Przed wykonaniem dokumentacji fotograficznej napisz na ścianie np. kredą, odległości od ścian i podłogi dla zainstalowanej maty grzewczej.

Mata grzewcza na ścianę pod płytkami

Mata grzewcza w ścianie, dogrzewanie małych pomieszczeń

Łazienki z reguły są pomieszczeniami dość małymi, a dodatkowo znajduje się w nich mnóstwo mebli i urządzeń: pralka, suszarka, wanna, prysznic, umywalka, sedes, szafki oraz dodatkowe meble. Z tego powodu powierzchnia podłogi, na której może znajdować się elektryczne ogrzewanie podłogowe, jest stosunkowo niewielka.

W wielu przypadkach może być zbyt mała, by utrzymywać optymalną temperaturę. W takim przypadku instalacja mat grzewczych pod płytkami na ścianach pozwala zwiększyć moc grzewczą instalacji. Jeżeli mamy dosyć dużo odsłoniętej ściany, maty montuje się poziomo zaczynając od podłogi. Dzięki temu komfort, szczególnie po wyjściu z kąpieli, jest znacznie wyższy.

Podobne rozwiązanie można stosować także w innych małych pomieszczeniach. O ile piwnica lub śpiżarnia powinna mieć nieco niższą temperaturę ze względu na przetrzymywane w nich jedzenie, o tyle niewielkie korytarzyki, a szczególnie wiatrołapy też często potrzebują dodatkowego dogrzania ze względu na małą powierzchnię podłogi.

Mata grzewcza w ścianie

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² Promocja

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m²

352,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 379,00 zł/1szt.-7% Cena regularna: 466,17 zł brutto/1szt.-24%
Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² + termostat SENZ WIFI Promocja

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² + termostat SENZ WIFI

800,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 849,00 zł/1szt.-5% Cena regularna: 1 141,44 zł brutto/1szt.-30%
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Super
2024-04-03
Szybka i terminowa dostawa, kontakt z klientem
pixel