Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Termostat w łazience czy na zewnątrz?

2023-09-10
Termostat w łazience czy na zewnątrz?

W czasie instalowania elektrycznego ogrzewania podłogowego np. w łazience konieczny jest także montaż termostatu (regulatora), który będzie sterował działaniem całego systemu. Od razu pojawia się pytanie, gdzie takie urządzenie umieścić? Naturalne wydaje się instalowanie sterownika w samej łazience. Często jednak pojawia się pokusa, by umieścić go na zewnątrz - na przykład z powodu warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Gdzie najlepiej umieścić termostat i dlaczego? Poniżej zajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Miejsce montażu sterownika to często spotykany dylemat w wielu osób montujących ogrzewanie podłogowe. Prowadzi on niestety do popełniania poważnego błędu przez niedoświadczonych instalatorów. Dlaczego? Termostat, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawsze musi znajdować się w pomieszczeniu, które jest przez niego sterowane. Co więcej, ma to poważne uzasadnienie techniczne, przez co koniecznie należy tej zasady przestrzegać.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z pomocą mat grzewczych lub przewodów grzejnych o stałej mocy grzewczej musi być zawsze sterowane termostatem z czujnikiem temperatury podłogi. Na podstawie odczytów temperatury, urządzenie to reguluje pracę ogrzewania. W tym celu wykorzystywane są aż dwa czujniki: podłogowy oraz powietrza. Oba mają kluczowe znaczenie dla ustalenia prawidłowej pracy ogrzewaniem podłogowym.

Przepisy

 1. Wszystkie maty grzewczeprzewody grzejne o stałej mocy, zgodnie z przepisami muszą być sterowana za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury.
 2. Termostaty pracujące w trybie wykrywania temperatury pomieszczenia, muszą mieć ograniczenie temperatury podłogi za pomocą dodatkowego czujnika podłogowego.
 3. Termostaty muszą spełniać tak zwana dyrektywę Eco Design, którą posiadają ją wszystkie nasze termostaty pokojowe nVent RAYCHEM. Najlepiej stosować pełne zestawy dostępne na naszej stronie (maty grzewcze z termostatem WiFi), aby zapewnić wszystkim elementom pełną kompatybilność ze sobą.
 4. Ze względu na zagrożenie porażeniem prądem nie instaluj termostatu w łazience w strefach ochronnych "0, I, II". Dodatkowo zwiększ jego ochronę przed zachlapaniem wodą stosując specjalną dedykowaną uszczelkę podnoszącą stopień ochrony do IP44.

Czujnik temperatury powietrza

Uruchamianie i wyłączanie kabli grzewczych następuje najczęściej na podstawie temperatury powietrza. Użytkownik programuje preferowany poziom ciepła dla określonych przedziałów czasowych. Gdy temperatura spada poniżej ustawień, uruchamiane jest ogrzewanie podłogowe. Natomiast po osiągnięciu zamierzonego poziomu - zasilanie jest odłączane.

Czujnik temperatury powietrza mieści się w obudowie termostatu. Co to oznacza? Że umieszczając sterownik w innym pomieszczeniu za ścianą, będzie on opierał się na odczytach z innego pomieszczenia.

Zwróć uwagę na miejsce montażu termostatu na ścianie. Nie instaluj go w miejscu gdzie występuje duże i częste wahania temperatur, jak np:

 • nad pralką,
 • w okolicy grzejnika,
 • w miejscu gdzie padają ostre promienie słońca,
 • w miejscu gdzie występują przeciągi,
 • w miejscu zasłoniętym zasłonami, meblami, itp.

Czujnik temperatury podłogi

czujnik temperatury podłogi

Prawidłowo zainstalowany odczytuje on temperaturę podłogi, w której zatopione są maty grzewcze / przewodu grzejne. Dzięki temu termostat zapobiega zbytniemu zwiększeniu się temperatury samej podłogi. Jednak czujnik zamontowany w podłodze powinien być wykorzystywany jest jako dodatkowe zabezpieczenie podłogi oraz systemu grzewczego. Jego pomiary nie przekładają się bezpośrednio na temperaturę powietrza w pomieszczeniu, więc uniemożliwiają prawidłowe działanie elektrycznych mat grzewczych.

Dzięki czujnikowi temperatury w podłodze:

 • zabezpieczamy przewody grzejne przed zbytnim nagrzaniem się a tym samym przepaleniem,
 • podłoga będzie miała optymalną temperaturę która pozwoli nam stanąć bosą stopą,
 • zabezpieczymy podłogi wrażliwe na ciepło przed zdeformowaniem się lu zmienią koloru.

Nie popełnij błędu: gdzie instalować termostat w łazience?

Dzięki uzyskanym przed chwilą informacjom nie popełnisz już częstego błędu z instalacją termostatu. Ma to duże znaczenie pod kątem bezpieczeństwa, a także prawidłowego działania samej instalacji ogrzewania podłogowego. Czujnik temperatury powietrza, umieszczony w sterowniku, pozwala sterować matami grzewczymi w taki sposób, by utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Ewentualny montaż poza łazienką, na przykład z powodu braku miejsca, wiązać się będzie z zakupem oraz instalacją dodatkowego czujnika powietrza. Jednak jest to niezalecane rozwiązanie, stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Jeśli chcesz uniknąć błędów w czasie wykonywania elektrycznego ogrzewania podłogowego, skorzystaj z usług naszych doświadczonych pracowników, którzy posiadają wiedzę z zakresu działania tego typu urządzeń.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Termostat programowany z ekranem dotykowym, możliwość sterowania przez aplikację w smartfonie - nVent RAYCHEM SENZ WIFI

Termostat programowany z ekranem dotykowym, możliwość sterowania przez aplikację w smartfonie - nVent RAYCHEM SENZ WIFI

927,36 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 509,15 zł/1szt.Cena regularna 1 091,01 zł brutto/1szt.
Termostat pokojowy, dotykowy ekran, programowalny tygodniowo - nVent RAYCHEM GREEN LEAF

Termostat pokojowy, dotykowy ekran, programowalny tygodniowo - nVent RAYCHEM GREEN LEAF

672,26 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 372,31 zł/1szt.Cena regularna 790,89 zł brutto/1szt.
Termostat pokojowy, programowalny, funkcja adaptacyjna - nVent RAYCHEM NRG-DM

Termostat pokojowy, programowalny, funkcja adaptacyjna - nVent RAYCHEM NRG-DM

631,48 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 499,00 zł/1szt.Cena regularna 742,92 zł brutto/1szt.
Termostat pokojowy do maty grzewczej, przewodu grzejnego, z pokrętłem i włącznikiem - nVent RAYCHEM R-TE

Termostat pokojowy do maty grzewczej, przewodu grzejnego, z pokrętłem i włącznikiem - nVent RAYCHEM R-TE

371,15 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 198,89 zł/1szt.Cena regularna 436,65 zł brutto/1szt.
pixel