Jak zainstalować czujnik temperatury w macie grzewczej?
Aby zapewnić możliwość wymiany czujnika w przypadku awarii, czujnik musi być zainstalowany w elastycznej rurce osłonowej. Każdy zestaw grzewczy nVent RAYCHEM zawiera w komplecie rurkę osłonową do czujnika pomiaru temperatury podłogi. Montaż czujnika temperatury podłogowego w rurze osłonowej jest niezbędną czynnością dla każdego systemu grzewczego i nie wolno go pomijać. Czujniki podłogowe bywają awaryjne. Jedynie właściwy montaż rury osłonowej pozwoli bezproblemowo wymienić zepsuty czujnik.
Czujnik temperatury podłogi
W komplecie z termostatem pokojowym powinen znajdować się przewodowy czujnik podłogowy, najczęściej spotykamy typu: NTC 10K przy 25°C. Czujniki NTC 10K są bardzo uniwersalne, przeznaczone do pomiaru temperatur w różnych dziedzinach budownictwa i przemysłu. Zakres pomiarowy, klasa dokładności oraz gabaryty spełniają standardy stosowane w automatyce. Dzięki masowej produkcji spotykamy je również w kompletach z termostatami pokojowymi.
Po co jest czujnik temperatury podłogi?
Przewody grzejne i maty grzewcze podłogowe stałej mocy, zgodnie z przepisami muszą być sterowane za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury. Ewentualnie kable mogą być sterowane za pomocą termostatu pracującego w trybie wykrywania temperatury pomieszczenia, ale z ogranicznikiem temperatury czujnika podłogowego. Natomiast same termostaty muszą zapewniać zgodność z dyrektywą Eco Design.
Czujnik temperatury podłogi w połączeniu z termostatem:
- ogranicza temperaturę podłogi – maksymalnie powinna wynosić 27°C,
- chroni użytkownika przed dyskomfortem gorącej podłogi,
- zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniem – np. podłogi drewniane, winylowe,
- zabezpiecza kable grzewcze przed przegrzaniem.
Jak sprawdzić czy czujnik temperatury w podłodze jest dobry?
Montaż czujnika temperatury w podłodze
Czujnik temperatury podłogi montuje się w wcześniej zainstalowanej rurze ochronnej. Rura ta musi być umieszczona bezpośrednio w podłodze ogrzewanej dokładnie pomiędzy żyłami grzewczymi maty grzewczej lub kabla grzewczego. Rurki te mają zazwyczaj ok 10 – 12 mm grubości co może wymagać częściowego wkucia jej w podłogę. Czujnik musi być umieszczony, dokładnie pośrodku między dwoma żyłami grzewczymi kabla grzewczego.
- Końcówka czujnika musi być umieszczona co najmniej 40 - 50 cm w głąb instalacji w części podłogi na której nic nie będzie stało.
- Rurę czujnika temperatury zainstaluj równo pomiędzy żyłami kabla grzewczego.
- Czujnik podłogowy umieść jak najbliżej górnej warstwy podłogi.
Rura osłonowa do czujnika podłogowego
Rura znajdująca się w zestawach nVent RAYCHEM ma wysoką wytrzymałość i odporność mechaniczną wynoszącą 750N. Zabezpiecza to przed przypadkowym mocniejszym zgnieceniem.
Zaślepka do rury osłonowej
Przed zamontowaniem rury osłonowej na czujnik temperatury należy ją zabezpieczyć od strony która będzie w warstwie kleju lub wylewki przed dostaniem się do niej wody „cementowej” lub zaprawy. W zestawie grzewczym poza rurą osłonową na czujnik temperatury podłogowy producenci często dodają zaślepkę. Zaślepka powinna być mosiężna dzięki czemu lepiej przewodzi ciepło. Należy wcisnąć ją w rurę osłonową znajdującą się w zestawie. Tak złożone komponenty montujemy pomiędzy żyłami kabla grzewczego.
- Zaślepka mosiężna – przykład na zestawie grzewczym RAYCHEM T2Black
- Zaślepka mosiężna.
- Wciśnij zaślepkę mosiężną węższym końcem do rury osłonowej.
- Wciśnij zaślepkę mosiężną węższym końcem do rury osłonowej.
- Wciśnięta zaślepka mosiężna w zamontowanej rurze.
Łatwa wymiana czujnika temperatury podłogi w przyszłości
Czujniki podłogowe są elementami systemu które mogą ulec awarii. Aby móc go później wyjąć i ponownie zainstalować, wszystkie łuki należy wykonywać w miarę jak najłagodniejsze. Przykład poniżej przedstawia miejsce łuku pomiędzy ścianą a podłogą. Zwróć uwagę że podłoga w tym miejscu (opcjonalnie może to być ściana) jest bardziej wykuta, co umożliwia instalatorowi nadać rurze odpowiedni kształt.
- Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnym łukiem w rogu ściana - podłoga.
- Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnymi łukami.
- Czujnik podłogowy dokładnie pomiędzy przewodami grzejnymi.
Typowy błąd montażu czujnika podłogowego
Nigdy nie instaluj czujnika na ukos! W tym przykładzie sonda czujnika temperatury może być tuż pod kablem grzewczym co będzie doprowadzać do błędnego odczytu temperatury podłogi.
- Źle zainstalowana rura czujnika temperatury podłogi, nie instalujemy na ukos.
- W tak usytuowanej rurze sonda czujnika może znajdować się za blisko kabla grzewczego co spowoduje błędne odczytywanie temperatury i szybkie rozłączenie ogrzewania przez termostat pokojowy.