Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Montaż maty grzewczej - instrukcja naszego instalatora

2024-04-10
Montaż maty grzewczej - instrukcja naszego instalatora

Montaż maty grzewczej podłogowej - instrukcja montażu - artykuł został przygotowany przez autoryzowanego instalatora PRO RAYCHEM. Prezentuje zasady prawidłowego montażu maty grzewczej nVent RAYCHEM QuickNet.

QuickNet jest samoprzylepną elektryczną podłogową matą grzejną, która powinna być zamontowana i oddana do eksploatacji przez wykwalifikowanego elektryka. Jeżeli mata grzewcza QuickNet zostanie zakupiona i/lub zainstalowana przez użytkownika końcowego, to instalacja powinna zostać zatwierdzona przez elektryka przed oddaniem do eksploatacji.

Należy unikać mechanicznych uszkodzeń przewodów grzejnych! W razie uszkodzenia należy użyć oryginalnego zestawu naprawczego.

Jak przygotować podłoże pod matę grzewczą?

 • Podłoże musi być równe, bez ostrych elementów, stabilne oraz bez pęknięć. Czyste i bez substancji ograniczających przyczepność.
 • Przed montażem odkurz z pyłu całą powierzchnię, następnie dokładnie ją zagruntuj. 
 • Pod prysznicem, w strefach mokrych przed montażem maty pokryj powierzchnię folią w płynie lub inną wodoszczelną powłoką przeciwwilgociową. 
 • Nanieś na podłogę za pomocą kredy miejsca pod którymi nie można montować mat grzewczych. Należą do nich: zabudowy pod stelaże podtynkowe, stojąca miska WC, wanna, brodzik prysznicowy, szafka podłogowa, pralka i inne meble stojące bezpośrednio na podłodze. 
 • Nie instaluj mat grzewczych w miejscach, w których mogłyby ulec uszkodzeniu podczas wiercenia otworów w podłodze, np. pod profile od szyby prysznica. 
 • Matę grzewczą natomiast można montować pod meblami które są podwieszone lub pod meblami stojących na nogach o min. prześwicie 15 cm. 

Montaż maty grzewczej

montaż maty grzewczej schemat

Mat grzewczych i przewodów grzejnych nie należy prowadzić przez szczeliny dylatacyjne. Pracująca dylatacja może uszkodzić i rozerwać przewód grzejny. Jeżeli podłoga ma dylatacje zastosuj osobne maty grzewcze dla każdej strefy. Nie układaj maty grzewczej bliżej niż 5 cm od ścian.

czy matę grzewczą można skrócić

Siatkę montażową można rozcinać w dowolnym miejscu, np. gdy musimy ominąć przeszkodę, zmienić kierunek układania lub ją rozciągnąć. Przewodu grzejnego (niebieskiego) nie wolno skracać ani krzyżować.

Montaż maty grzewczej

WAŻNE!!! Podczas mijania się mat grzewczych na podłodze, zachowaj odstęp pomiędzy żyłami grzejnymi w minimalnych odstępach jak są fabrycznie ułożone przewody grzejne na siatce montażowej. Należy przestrzegać tych minimalnych odstępów pomiędzy przewodami grzejnymi. Przewody grzejne ułożone zbyt blisko siebie, mogą się przepalić. W tym celu:

 1. Żeby uzyskać odstęp pomiędzy siatkami montażowymi ...
 2. uwolnij z niej przewód grzejny i wyciągnij odpowiednią ilość. 

montaż maty grzewczej mufa

Mufy połączeniowej nie wolno wciągać do rurki ochronnej lub instalować w ścianie. Nie wolno jej zginać, zgniatać lub rozciągać. Całe złącze musi być osadzone w podłodze, należy w tym miejscu wykuć bruzdę w podłodze.

czy matę grzewczą można ciąć

Przewód grzejny można wyplatać z siatki montażowej. Przykleisz do podłogi pistoletem do kleju na gorąco. Używaj kleju o wysokim stopniu adhezji, taki lepiej trzyma się podłoża.

mata grzewcza na ścianie 

Jeżeli zostało Ci za dużo maty grzewczej możesz wywinąć ją na ścianę pod płytki. Idealnym do tego miejscem może być ściana, na której będą wisiały ręczniki. Dokładnie zwymiaruj to miejsce, sfotografuj i zweryfikuj podczas montażu wieszaka. Zwróć uwagę na promień gięcia kabla grzewczego przy podłodze, zazwyczaj nie może być mniejszy niż średnica przewodu w mm x 6. Możesz w tym miejscu podkuć więcej ściany lub podłogi, aby zwiększyć promień gięcia kabla. Pamiętaj, aby później dokładnie to miejsce wypełnić masą cementową nie pozostawiając torebki powietrznej dookoła kabla grzewczego.

Montaż maty grzewczej pod prysznicem

Montaż maty grzewczej pod prysznicem

Maty grzewcze nVent RAYCHEM QuickNet można montować pod płytkami w strefie natrysku prysznica. Maty QuickNet dopuszczone są przez producenta nVent RAYCHEM do montażu w strefach mokrych. Nie układaj przewodu grzejnego zbyt blisko syfonu zainstalowanego w podłodze. Ciepła podłoga w tym miejscu będzie przyśpieszać wysuszanie wody w syfonie. Zachowaj odstęp min 10 cm. 

Montaż termostatu 

Montaż termostatu od maty grzewczej

Ponieważ QuickNet jest elektryczną podłogową matą grzejną o stałej rezystancji, zgodnie z przepisami musi być sterowana za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury. Ewentualnie mata grzewcza QuickNet może być sterowana za pomocą termostatu nVent RAYCHEM pracującego w trybie wykrywania temperatury pomieszczenia, ale z ogranicznikiem temperatury czujnika podłogowego. Maty grzewcze QuickNet należy instalować w połączeniu z termostatem, który zapewnia zgodność produktu z dyrektywą Eco Design, np. NRG-DM, GREEN LEAF lub SENZ WIFI. 

 • Do termostatu wybierz standardową puszkę podtynkową o głębokości min. 60 mm. Głęboka puszka pozwoli umieścić w niej nadmiar przewodów i swobodnie zamontować termostat.
 • Puszkę zamontuj na ścianie na wysokości 120 - 150 cm. 
 • Przewód zasilający nie powinien być grubszy niż 1,5 mm². Grubszy przewód zasilający będzie zbyt sztywny i może uszkodzić zaciski podczas montażu termostatu. 
 • Nie zaleca się obsadzenia puszki przed montażem płytek na ścianie. Wykonaj to na etapie przyklejania płytki do ściany, dzięki temu dokładnie dopasujesz jej położenie do otworu oraz lepiej zlicujesz z powierzchnią płytki co ułatwi montaż termostatu. 
 • Termostat instalujemy zawsze wewnątrz pomieszczenia w którym instalujemy matę grzewczą.  
 • Zamontuj go w miejscu oddalonym od miejsc w którym występują wahania temperatury takie jak przeciągi, grzejnik czy nawet pralka.
 • Nie montuj termostatu na ścianie, na którą padają ostre promienie słońca.

Montaż czujnika podłogowego

Montaż czujnika podłogowego w macie grzewczej

 • Zaleca się montaż przewodu czujnika w dedykowanej rurce ochronnej, co ułatwi jego wymianę w razie uszkodzenia.
 • Rurkę ochronną prowadź z jak najmniejszą ilością zmian kierunku. Jeżeli możesz, zmianę kierunku zrób na dłuższym odcinku rury.
 • W miejscu ściana – podłoga podkuj głębiej ścianę dla zwiększenia promienia zgięcia rurki. Zbyt mały promień zgięcia może uniemożliwić wprowadzenie czujnika. 
 • Rurka w podłodze musi być uszczelniona za pomocą zaślepki lub w inny sposób uniemożliwiający wpłynięcie zaprawy cementowej do środka. 
 • Czujnik należy umieścić blisko powierzchni, bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi (lub innym rodzajem posadzki). Ważne jest centralne umieszczenie rury pomiędzy dwoma kablami grzejnymi, na minimalną głębokość instancji 20 cm. 
 • Nie wolno montować rury czujnika w poprzek żył grzewczych, może spowodować to błędne odczytywanie temperatury przez umieszczony w niej czujnik, który będzie w za bliskim kontakcie z kablem grzewczym.

Dokumentacja fotograficzna

Dokumentacja fotograficzna zainstalowanej maty grzewczej

 • Przed wykonaniem dokumentacji fotograficznej napisz na podłodze za pomocą kredy odstępy maty grzewczej od ścian lub innych charakterystycznych miejsc, które w przyszłości pozwolą w jej zlokalizowaniu w razie wystąpienia potrzeby. 
 • Wykonując dokumentację fotograficzną, zrób ujęcia całego pomieszczenia z góry i najlepiej z każdej strony. Dodatkowo uwzględniaj ujęcia bardziej szczegółowe, zawsze z punktami odniesienia takimi jak: ściany boczne, ściany działowe, wanna, odpływ. 
 • W miejscach, gdzie będą wiercone otwory w podłodze blisko kabli grzewczych, wykonaj dodatkową szczegółową dokumentację fotograficzną.

Zaklejanie maty grzewczej

klej do maty grzewczej

 • Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji stosowania kleju do posadzek.
 • Stosuj zawsze klej przeznaczony do pracy z ogrzewaniem podłogowym. 
 • Mata grzewcza musi być w całości osadzona w warstwie cementowej o minimalnej grubości 5 mm. Maksymalna dopuszczalna grubość posadzki to 20 mm dla mat grzewczych 160W/m2. 
 • Zaprawę rozprowadzaj zawsze wzdłuż żył grzewczych. Stosuj przy tym środki ostrożności, aby nie uszkodzić i nie poprzesuwać kabli grzewczych. 
 • Dokładnie wypełniej również bruzdę z rurą osłonową czujnika temperatury podłogi. 
 • Należy unikać ostrych przedmiotów i nieostrożnego wylewania betonu lub materiału wypełniającego. 
 • W betonie lub innym materiale wypełniającym nie powinno być tzw. kieszonek powietrznych. Dokładnie zaklej żyły grzejne nie pozostawiając pustych miejsc z powietrzem. Dzięki temu podłoga będzie się szybciej nagrzewać oraz przedłuży to żywotność kabla grzewczego.

Pomiary maty grzewczej

Pomiary maty grzewczej 

 • Pomiary elektryczne należy wykonać trzy razy. Po wyjęciu maty z pudełka. Po ułożeniu maty na podłodze a przed zaklejeniem klejem. Trzeci raz po ułożeniu płytek a przed podłączeniem termostatu.
 • Za każdym razem wykonujemy dwa pomiary: pomiar rezystancji izolacji oraz pomiar rezystancji kabla grzewczego. 
 • Wyniki wszystkich trzech testów należy wpisać do protokołu instalacji. 
 • Pomiary muszą być wykonane przez osobę z uprawnieniami elektrycznymi.

Pozostałe informacje

 • Mata grzewcza zawsze musi być zabezpieczona odpowiednim wyłącznikiem nadprądowym oraz wyłącznikiem różnicowoprądowym.  
 • Unikaj mechanicznych uszkodzeń kabli grzejnych!
 • Staraj się jak najmniej chodzić po kablach grzewczych. Jeżeli musisz to robić przykryj je np. płytą drewnianą lub płytą gipsowo kartonową. 
 • Mata grzewcza zawsze musi być zabezpieczona odpowiednim wyłącznikiem nadprądowym oraz wyłącznikiem różnicowoprądowym.  
 • W razie uszkodzenia należy użyć wyłącznie oryginalnego i dedykowanego zestawu naprawczego do naprawy kabli grzewczych. Nie używaj zwykłych rurek termokurczliwych które nie zawierają odpowiedniego kleju oraz nie są odporne na wysoką temperaturę kabla grzewczego.  
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² Promocja

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m²

352,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 379,00 zł/1szt.-7% Cena regularna: 466,17 zł brutto/1szt.-24%
Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² + termostat SENZ WIFI Promocja

Profesjonalna mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic - 1 m² / 0,5 x 2,0 m / 160 W - RAYCHEM QuickNet-160 W/m² + termostat SENZ WIFI

754,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 800,00 zł/1szt.-5% Cena regularna: 1 141,44 zł brutto/1szt.-34%
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Super jakość towaru, transakcja przebiegła szybko bez problemów, polecam.
2024-03-29
Dzięki doradztwie na etapie zakupu 5 gwiazdek
pixel