Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata grzewcza do sauny i obiektów SPA

2023-09-11
Mata grzewcza do sauny i obiektów SPA

Wysoka temperatura w saunach uzyskiwana jest dzięki specjalnym piecom. Często głównym źródłem ciepła są rozgrzane kamienie, które polewa się wodą w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności powietrza. Okazuje się jednak, że często podłoga oraz siedziska muszą być dodatkowo podgrzewane z pomocą mat grzewczych. Dlaczego ich instalacja jest wskazana i czym się charakteryzują? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Czy w saunach i SPA potrzebne są maty grzewcze?

Instalacja ogrzewania powierzchniowego w saunie może budzić wątpliwości, skoro takie pomieszczenia ogrzewane są specjalnymi piecami i jest tam gorąco. Ciepłe powietrze ma jednak tendencję do unoszenia się ku górze (dlatego też kaloryfery w domach instalowane są w pobliżu podłogi). Dodatkowo należy uwzględnić bezwładność cieplną.

Ławki i podłoga w saunach wykonywane są z materiałów o niskiej przewodności cieplnej. W przeciwnym przypadku po kilku godzinach byłyby one tak gorące, że niemożliwe byłoby siadanie na nich. Z drugiej strony wolniejsze nagrzewanie się siedzisk oznacza, że będą one chłodne w czasie użytkowania. Podobnie wygląda sytuacja z podłogą, która nie może być ani zbyt gorąca, ani zimna. Dlatego ławki wykonuje się często z miękkiego drewna, natomiast podłogi wykłada płytkami, cementem lub wysokoodpornym winylem. W celu zachowania optymalnej temperatury instaluje się w nich maty grzewcze. Dzięki nim podłogi i ławki są ciepłe i przyjemne w dotyku.

Bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu

W saunach oraz łaźniach panuje wysoka wilgotność. Są to trudne warunki dla instalacji elektrycznych. Natomiast bezpieczeństwo użytkowników zawsze powinno być najważniejsze. Z tego powodu maty grzewcze QucikNet od nVent RAYCHEM zapewniają ponad przeciętny standard bezpieczeństwa, w ich budowie zapewnione zostały:

  • płaszcz ochronny PE, czyli podwójna, szczelnie nachodząca na siebie folia aluminiowa, podłączona do uziemienia w celu ochrony przed porażeniem w razie przebicia,
  • rezystancja izolacji wytrzymująca ponad 2500 V prądu stałego; w standardowych rozwiązaniach stosuje się izolację do 500 lub 1000 V DC,
  • izolacja żył wewnętrznych wykonana z PTFE (fluoropolimer), który zapewnia najbardziej stabilną pracę przy wysokich temperaturach (sięgających nawet do 260°C),
  • zwiększona wytrzymałość mechaniczna, wynosząca powyżej 1500 N,
  • podwyższony poziom bezpieczeństwa mat grzewczy poświadcza również największa ilość certyfikatów i norm na rynku - QuickNet spełnia nawet najostrzejsze wymagania.

Stawianie na bezpieczeństwo użytkowników powinno być zawsze priorytetem przy instalacji mat grzewczych. Jednak sposób ich montażu, a także rygorystyczne normy do spełnienia sprawiają, że ogrzewanie podłóg i ław matami QuickNet nie stwarza żadnego zagrożenia, dlatego jest to najczęściej wybierane rozwiązanie przez projektantów.

Zastosowanie maty grzewczych w strefach SPA

Maty grzewcze doskonale sprawdzają się w łaźniach oraz saunach. Z podobnych powodów ogrzewanie powierzchniowe stosuje się w branży SPA oraz wellness.

Mata grzewcza w łaźni parowej

W łaźniach parowych do ogrzewania służą specjalne wytwornice gorącej pary które automatycznie utrzymują optymalny poziom wilgotności. W saunie parowej panuje temperatura w zakresie 45-55°C. Podłoga, siedziska i ściany zazwyczaj pokryte są z mozajką z płytek ceramicznych i dla komfortu użytkownika wymagają osobnego podgrzewania, aby zapewniały przyjemne ciepło. Wysoka wilgotność, powyżej 40%, promuje stosowanie mat grzewczych, niemających dostępu do powietrza w pomieszczeniu.

Mata grzewcza do sauny suchej

W saunie suchej wilgotność jest utrzymywana na niskim poziomie do 15%. Jednak osiągane temperatury powietrza mogą sięgać nawet 100°C (minimum 60°C). Z tego powodu konieczne jest wykorzystywanie materiałów o dużej izolacyjności cieplnej (drewno) aby nie doszło do poparzenia ciała. Jednak płytki ceramiczne na podłodze która nie jest podgrzewana mimo panującej w niej wysokiej temperatury będą chłodne od posadzki, dlatego z rozwiązaniem przychodzi tutaj zastosowanie maty grzewczej QuickNet. 

Mata grzewcza na leżanki typu szezlong

Szezlongi można spotkać w strefach SPA. Można je również zakupić do domu w postaci luksusowego. Jest to forma leżanki, wykonanej często z betonu, marmuru czy wykończone mozajką z małych płytek ceramicznych. Tego typu konstrukcje mogą długo się nagrzewać, przez co będą zimne i nieprzyjemne w dotyku. W centrum SPA natomiast powinny panować w pełni komfortowe warunki dla użytkowników. Dlatego w leżankach typu szezlong także stosuje się maty grzewcze, aby podwyższyć ich temperaturę dla przyjemnej dla naszego ciała.

Mata grzewcza w stole do masażu

Marmurowe stoły do masażu wyglądają bardzo estetycznie, a tym samym podnoszą prestiż salonu SPA. Jest to kolejny przykład używania mat grzewczych QuickNet przez projektantów. Dzięki temu masaż odbywa się w doskonałych warunkach, a klienci chętnie wracają na kolejne sesje.

Instalacja elektryczna

Wykorzystanie mat grzewczych w centrach SPA, na pływalniach miejskich, saunach oraz łaźniach jest powszechne. Jednak warto pamiętać, że system elektrycznego ogrzewania powierzchniowego wymaga energii elektrycznej do działania. Podłączenie do sieci powinno obywać się za pośrednictwem odpowiednich zabezpieczeń przeciwporażeniowych oraz nadprądowych.

Z tego powodu zaleca się, by montaż dokonywany był wyłącznie przez specjalistę, posiadającego odpowiednie uprawnienia SEP. Dzięki temu system elektrycznego ogrzewania podłogi będzie w pełni bezpieczny dla użytkowników. Natomiast skorzystanie z pomocy instalatorów PRO RAYCHEM pozwoli dodatkowo wydłużyć gwarancję na zastosowane maty grzewcze.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel