Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wykonać ogrzewanie elektryczne w płycie fundamentowej?

2024-04-24
Jak wykonać ogrzewanie elektryczne w płycie fundamentowej?

Ciepła płyta fundamentowa składa się z kilku elementów, które są prefabrykowane wcześniej, a na miejscu budowy wystarczy je połączyć. Głównymi modułami są izolacje cieplne wykonane ze styropianu. Po połączeniu specjalnymi spinkami, stanowią one szalunek całego fundamentu. Wewnątrz niego położona zostaje płyta z żelbetonu, w której często zatopione są przewody grzejne. Dlatego też ciepła płyta fundamentowa stanowi doskonałe rozwiązanie w domach pasywnych i energooszczędnych.

Jak przygotować płytę i zbrojenie pod montaż przewodów grzejnych? 

Jak przygotować płytę i zbrojenie pod montaż przewodów grzejnych?

Główną zmianą, jaką należy wprowadzić przy instalacji ogrzewania elektrycznego w płycie fundamentowej, to wykonanie zbrojenia na odpowiedniej wysokości:

To tu powinna się znajdować ostatnia, górna warstwa zbrojenia ciepłej płyty fundamentowej do której będą mocowane przewody grzejne.

strefy grzewcze w płycie fundamentowej

Przed przystąpieniem do układania zbrojenia należy bardzo dokładnie wyznaczyć strefy grzewcze, czyli pomieszczenia. Istotne są również miejsca, w których mogą być wiercone otwory w podłożu (przykładowo na stelaż pod miskę ustępową). W celu lepszej wizualizacji, gdzie znajdować się będą poszczególne pomieszczenia, można zaznaczyć sprejem lub innym widocznym, trwałym sposobem miejsce budowy ścian. Jest to ważny etap i nie należy się z tym śpieszyć. Montaż przewodu grzejnego pod ścianami grozi jego uszkodzeniem w czasie dalszych prac. Dlatego też zaleca się utrzymywać margines bezpieczeństwa wielkości 7 – 10 cm od ścian wewnętrznych. Z kolei ściany zewnętrzne są z reguły dużo grubsze, więc bezpieczne granice ogrzewania ustalane są na podstawie kotw.

Czy przewody grzejne w płycie fundamentowej układa się również pod stałą zabudową? 

Czy przewody grzejne w płycie fundamentowej układa się również pod stałą zabudową?

Jest to pytanie które stwarza niemały dylemat. W przeciwieństwie do jastrychu który ma średnią grubość ok 6 cm (Jak wykonać ogrzewanie elektryczne w jastrychu?), przewody grzejne w grubych płytach fundamentowych układa się na całej powierzchni pomieszczeń.

Dlaczego? Przykładem może być kuchnia. Przy instalacji przewodu grzejnego o granicy szafek, powstaje strefa nieogrzewana o grubości około 65 cm, do której należy doliczyć jeszcze grubość ściany. O ile w przypadku jastrychu o grubości 6 cm, taka strefa mogłaby szybko się ogrzać, to płyta betonowa grubości powyżej 20 cm będzie stanowiła duży biegun zimna, do którego będzie uciekać ciepło z ogrzewanej strefy fundamentu. W efekcie w pobliżu szafek powstanie dużo większy obszar obniżonej temperatury. Zgromadzone w płycie fundamentowej ciepło natomiast nie będzie w stanie odpowiednio długo się utrzymywać.

Czym mocować przewody grzejne do zbrojenia?

Czym mocować przewody grzejne do zbrojenia?

Przewody grzejne nie mogą zmienić swoje położenia w czasie zalewania betonem, aby ogrzewanie płyty fundamentowej było równomierne. Z tego powodu zaleca się łapanie ich opaskami co 40 – 50 cm. Najczęściej stosuje się opaski nylonowe, natomiast bezwzględnie należy unikać wiązania przewodów jakimkolwiek drutem, który może uszkodzić, a nawet przeciąć izolację przewodu. Dokładnie zabezpiecz przewody grzejne przed zmianą pozycji podczas zalewania betonem.

Dokładnie zabezpiecz przewody grzejne przed zmianą pozycji podczas zalewania betonem.

Przy mocowaniu opasek należy uważać także, by przewody nie były zbyt mocno naciągnięte, a także uważać trzeba na wszelkie ostre krawędzie. W czasie zalewania instalacji gęstym betonem, przewód będzie ulegać pewnym naprężeniom, a nawet może dojść do niewielkich przesunięć przewodu.

Podczas montażu w pobliżu przewodu grzejnego może się znajdować jakaś ostra krawędź (zbrojenie, drut wiązałkowy lub inny element płyty fundamentowej). Przed zalaniem betonu konieczne takie miejsce trzeba zabezpieczyć lub odsunąć instalację grzewczą na bezpieczną odległość. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia przewodu.

Mufa połączeniowa w podłodze czy w ścianie?

Mufa połączenia przewodu grzejnego z przewodem zasilającym zawsze powinna znajdować się w warstwie wylanego betonu.

Mufa połączenia przewodu grzejnego z przewodem zasilającym zawsze powinna znajdować się w warstwie wylanego betonu. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie miejsca łączenia, a także sprawia, że cała instalacja może optymalnie ogrzewać ciepłą płytę fundamentalną.

 • Mufy połączeniowej nie wolno wprowadzać do rury elektroinstalacyjnej (peszla) ani montować w ścianie. Grozi to przegrzaniem połączenia.
 • Mufy połączeniowej nie wolno wygnać, naciągać lub zgniatać. Grozi to rozszczelnieniem lub uszkodzeniem połączenia.

Co z czujnikiem temperatury podłogi?

Do zawieszenia rury elektroinstalacyjnej i kabli zasilających użyj pręt, mocując go wcześniej do zbrojenia.

Na tym etapie w każdej strefie grzewczej lub według projektu instalujemy rurę na czujnik temperatury podłogi. Rura powinna mieć odpowiednią twardość, która zapobiegnie ew. zgnieceniu gdybyśmy na niej stanęli. Dlatego nie może to być rura elektroinstalacyjna charakteryzująca się niską wytrzymałością do 320N. Zaleca się stosować rurę o wytrzymałości na ściskanie powyżej 720N, aby mieć pewność, że jej średnica nie zmieni się po zalaniu ciężkim betonem.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej średnicy wewnętrznej. W przypadku zbyt wąskiej rury czujnika nie będzie można włożyć do środka. Jednak rura nie może być także za duża, ponieważ wtedy czujnik może ustawiać się pod kątem w czasie jego przeciskania, stawiając dodatkowy opór i uniemożliwiając jego wsunięcie do końca.

Standardowy czujnik temperatury podłogi ma średnicę końcówki czujnika ok 5 mm, dobranie rury instalacyjnej o wewnętrznym wymiarze 7 mm będzie doskonałym wyborem. Nasze zestawy grzewcze posiadają w komplecie stosowne rury.

 • Do zawieszenia rury elektroinstalacyjnej i przewodów zasilających użyj pręt długości ok 100 - 120, mocując go wcześniej do zbrojenia
 • Przewody zasilające dłużej pozostawione na powietrzu i poddane warunkom zewnętrznym zaczną się utleniać. Dlatego po wykonaniu pomiarów zabezpiecz odizolowane końce dokładnie izolacją lub rurkami termokurczliwymi z klejem. Całość możesz dodatkowo mocno owinąć folią typu stretch.

Jak zamontować rurę na czujnik podłogowy?

Jak zamontować rurę na czujnik podłogowy?

 1. Zalecanym miejscem dla czujnika jest umieszczenie go jak najbliżej górnej warstwy betonu, ale jest to trudne do wykonania w tym zastosowaniu. Możesz zamocować ją na tej samej wysokości co przewody grzejne do zbrojenia, dokładnie pomiędzy żyłami grzewczymi, dla pewności większą ilością opasek żeby się nie przesunęła podczas zalewania betonem.
 2. Układaj z jak najmniejszą ilością zmian kierunku.
 3. W podłodze zaślep rurę dołączoną do zestawu zaślepką mosiężną lub jeżeli nie ma takiej w zestawie, zabezpiecz koniec rury w inny sposób, by chronić ją przed wpłynięciem do niej betonu.
 4. Miejsce wygięcia rury podłoga / ściana wykonaj zawsze z możliwie największym promieniem wygięcia, ponieważ zbyt mały promień uniemożliwi instalację czujnika. Wprowadź na min. 50 cm w głąb ogrzewanej strefy, wybierz miejsce tak, żeby nie znajdowała się pod stałą zabudową a w części podłogi odsłoniętej.
 5. Przeczytaj również: Jak zamontować czujnik temperatury w podłodze?

Jaki firmy przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego?

Nie jest to wybór łatwy, ponieważ na naszym rynku pojawia się coraz więcej dostawców systemów grzewczych. Nowe i nieznane marki mają dobry marketing, dzięki czemu wszędzie widać ich reklamę, jednak większość z nich pochodzi z Azji. Wraz z niską ceną idzie w parze także niskiej jakości wykonanie, co może skutkować awarią instalacji po kilku latach. W przypadku ciepłej płyty fundamentowej nie ma możliwości wymiany instalacji na nową, wobec czego dom pozostanie bez ogrzewania.

Jeżeli instalacja ma być „dożywotnia”, dlaczego nie kupić produktów z gwarancją 30-letnią lub „dożywotnią”? Jest to doskonały pomysł, jednak przed jego wyborem należy zapoznać się najpierw z warunkami gwarancji. Często w tego rodzaju chwycie marketingowym dostaniesz tylko nowy produkt, a podłogę będziesz musiał na własny koszt naprawić. Koszt naprawy przewyższy wielokrotnie wartość nowego przewodu grzewczego. Choć gwarancja zostanie spełniona, pozostaniesz tak naprawdę z niczym.

W takim razie czy jest produkt godny polecenia? Przykładem może być nasza nVent RAYCHEM która jest marką rozpoznawalną na całym świecie a jej gwarancja obejmuje również naprawę systemu i przywrócenie podłogi do stanu zastanego.

Który przewód grzejny będzie najlepszy do ogrzewania płyty fundamentowej?

Przewód grzejny do ogrzewania płyty fundamentowej

Marka producenta oraz warunki gwarancji są niezwykle istotne, jednak do prawidłowego działania elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego należy dobrać system o odpowiednich parametrach technicznych. W przypadku nVent RAYCHEM produktem przeznaczonym do ciepłych płyt fundamentowych jest przewód grzejny T2Blue.

Przewód grzejny T2Blue jest przyjazny dla monterów. Zawinięty na szpuli osiąga długość nawet do 200 metrów, co pozwala swobodnie układać go w całej płycie fundamentowej bez potrzeby łączenia kolejnych odcinków. Zasilany jest jednostronnie, co ułatwia doprowadzenie do płyty przewodów zasilających. W końcu cechuje się dużą wytrzymałością i żywotnością, dzięki czemu doskonale nadaje się do zalewania w płytach fundamentowych.

Charakteryzuje się:

 • Dużą wytrzymałością mechaniczną: > 1500 N
 • Bezhalogenowa izolacją zewnętrzną: LSZH
 • Minimalny promieniem gięcia: 30 mm
 • Minimalny odstęp między przewowami: 50 mm
 • Średnica przewodu grzejnego: 5,5 mm
 • Długością przewodu zasilającego: 2,5 m

Dostępny jest w dwóch wariantach mocy:

Przewód grzejny T2Blue można kupić w zestawach z termostatami pokojowymi WiFi w białej ramce, pasującej do wielu systemów ramek osprzętu łączników. Produkt ten charakteryzuje się także bardzo atrakcyjną ceną i aż 12 letnią gwarancją.

Jak obliczyć moc grzewczą W/m² płyty fundamentowej?

Moc grzewcza powinna być wyliczona i podana w projekcie domu. Dokonanie takich obliczeń musi uwzględniać wiele aspektów i danych, dlatego też w tym miejscu podamy sposób przybliżonego oszacowania mocy grzewczej ciepłej płyty fundamentowej.

Jeżeli nie dysponujemy wartościami mocy grzewczej na 1m² dla płyty betonowej o grubości 20 – 25 cm dla naszego domu, można przyjąć, dla budynków stojących w centralnej części Polski, następujące moce grzewcze:

 • 120 – 150 W/m² – domy budowane obecnie, w tym: 150 – 200 W/m² dla zimniejszych stref brzegowych jak okna tarasowe
 • 100 – 130 kWh/m² – domy o podwyższonym standardzie energetycznym (domy energooszczędne i pasywne)

O czy warto wiedzieć?

 • Większa moc grzewcza w podłodze oznacza szybciej nagrzaną podłogę.
 • Większa moc grzewcza to zabezpieczenie na wypadek mroźniejszej zimy.
 • Mniejsza moc przewodu będzie długo nagrzewać podłogę i zużyje więcej energii elektrycznej, przez to że w między czasie będzie się chłodzić.
 • Większa moc grzewcza to większej mocy przyłącze elektryczne i wyższa opłata za przydział mocy.
 • Zaprogramuj odpowiednio termostaty pokojowe i wykorzystuj energię elektryczną z nocnej tańszej taryfy. Zalecane jest wyłączenie w termostatach funkcję adaptacji, jeżeli taką posiadają.
 • Rozważ budowę instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do zapotrzebowania na energię. 

Dokumentacja fotograficzna

Przed wykonaniem dokumentacji fotograficznej, warto miejsca stawiania przyszłych ścian zaznaczyć deskami. W ten sposób będzie łatwiej zorientować się w ułożeniu przewodów w gotowym domu. Po wykonaniu wszystkich zdjęć, pogrupuj je pomieszczeniami i dokładnie opisz. Pomieszczenia możesz ponumerować zgodnie z projektem, aby później szybko znaleźć potrzebne zdjęcia.

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem elektrycznym opinie

Nasze społeczeństwo coraz bardziej docenia ten sposób ogrzewania swoich domów, są niezwykle zadowoleni z opisanego systemu elektrycznego ogrzewania płyty fundamentowej. Stabilność działania takiego systemu oraz jego niezawodność to największe zalety. Dużo osób docenia także bezobsługowość instalacji – po prawidłowym skonfigurowaniu termostatu, praktycznie nie trzeba nic poprawiać, by system działał prawidłowo przez cały czas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 10 m / 100 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m Promocja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 10 m / 100 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m

222,26 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 239,36 zł/1szt.-7% Cena regularna: 341,94 zł brutto/1szt.-35%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 15 m / 150 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m + termostat SENZ WIFI Promocja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 15 m / 150 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m + termostat SENZ WIFI

673,79 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 729,94 zł/1szt.-7% Cena regularna: 1 122,99 zł brutto/1szt.-40%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 11 m / 205 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m Promocja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 11 m / 205 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m

351,78 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 378,84 zł/1szt.-7% Cena regularna: 541,20 zł brutto/1szt.-35%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 28 m / 575 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m + termostat SENZ WIFI Promocja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 28 m / 575 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m + termostat SENZ WIFI

829,51 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 898,64 zł/1szt.-7% Cena regularna: 1 382,52 zł brutto/1szt.-40%
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Super jakość towaru, transakcja przebiegła szybko bez problemów, polecam.
2024-03-29
Dzięki doradztwie na etapie zakupu 5 gwiazdek
pixel