Ogrzewanie akumulacyjne - przewód grzejny co 8 czy 16 cm?
Odpowiednio dobrana moc grzewcza decyduje o wydajności całego systemu, a tym samym o komforcie mieszkańców. Zbyt duże odstępy między przewodami grzejnymi mogą uniemożliwić osiągnięcie optymalnego poziomu ciepła, prowadząc do powstania chłodniejszych stref w podłodze.
Jak gęsto układać przewód grzejny?
- Poniżej zamieszczamy dwie prawdziwe symulacje instalacji elektrycznego ogrzewania płyty betonowej o grubości 15 cm.
- W obu zastosowano ten sam przewód grzejny o mocy 10 W/m, jednak na początku będzie on rozmieszczony co 16 cm, natomiast w drugim przypadku - co 8 cm.
Przewód grzejny zainstalowany co 16 cm
W płycie fundamentowej zainstalowano przewód grzejny o mocy 10 W/m w odstępach co 16 cm. Następnie wykonano analizę rozkładu temperatury na powierzchni płyty. Jakie były wnioski z obserwacji?
Rozkład temperatury przy przewodach grzewczych rozmieszczonych co 16 cm.
Na diagramie widać zielone pręgi - jest to ślad położonych przewodów grzejnych. W tych miejscach temperatura osiąga powyżej 28°C. Ze względu na duże odległości, przestrzeń pomiędzy przewodami nie nagrzała się w wystarczającym stopniu, osiągając nawet poniżej 25°C. W efekcie zgromadzone tak ciepło nie da rady ogrzać domu.
Przekrój boczny płyty fundamentowej z przewodem grzewczym rozmieszczonym co 16 cm.
Omawiana sytuacja jest jeszcze lepiej widoczna w przekroju bocznym. Widać wyraźnie oddzielone miejsca prowadzenia przewodu grzejnego. Generowane ciepło nie jest jednak w stanie ogrzać dużej przestrzeni pomiędzy przewodami.
Przewód grzejny zainstalowany co 8 cm
W tej samej płycie betonowej o grubości 15 cm zainstalowano takie same przewody grzejne o mocy 10 W/m, jednak w dwukrotnie mniejszych odstępach. W efekcie uzyskano zupełnie inny diagram rozkładu temperatury:
Rozkład temperatury przy przewodach grzejnych rozmieszczonych co 8 cm.
Warto zauważyć, że zmniejszając dwukrotnie odległości między kolejnymi przewodami grzejnymi, uzyskano dwukrotnie wyższą moc grzewczą na danej powierzchni. Dzięki temu osiągnięte temperatury są znacznie wyższe. Wykres temperatury jest również bardziej płaski, co świadczy o jednolitym rozkładzie temperatury z pominięciem jedynie krawędzi płyty fundamentowej. Jak wygląda to w przekroju bocznym?
Przekrój boczny płyty fundamentowej z przewodem grzewczym rozmieszczonym co 8 cm.
Widać, że rozkład temperatury jest znacznie bardziej równomierny. Jednocześnie można zauważyć, że temperatura całej pyty jest znacznie wyższa, osiągając ponad 40°C. Oznacza to, że w wylewce betonowej zmieściło się znacznie więcej energii cieplnej, która może teraz posłużyć do ogrzewania domu przez resztę dnia.
Wnioski z analizy ogrzewania elektrycznego płyty fundamentowej
Porównując oba przypadki, warto pamiętać, że przy odległości 8 cm pomiędzy kolejnymi przewodami grzejnymi wykorzystano dwukrotnie więcej kabla. Efekty jednak doskonale widać na zamieszczonych grafikach. W pierwszym przypadku czas nagrzewu jest znacznie wydłużony, by płyta mogła zgromadzić odpowiednią energię cieplną. Osiągnięta temperatura sięga maksymalnie poziomu 29,4°C. Oznacza to, że elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie musiało być uruchomione ponownie, by dogrzać budynek.
Przy zastosowaniu większej ilości przewodów grzejnych uzyskano znacznie wyższą temperaturę płyty fundamentowej (36,13°C). Choć do nagrzania betonu potrzebne było więcej energii elektrycznej, zgromadzone ciepło wystarczy do zapewnienia komfortowych warunków na cały dzień. Jednocześnie nagrzanie podłogi do pożądanego poziomu nastąpiło znacznie szybciej.
Choć wydawać się może, że zwiększenie mocy grzewczej instalacji oznaczać będzie większe zużycie prądu, w ogólnym rozrachunku jest dokładnie odwrotnie. Szybsze osiągnięcie optymalnego poziomu ciepła oraz dłuższe utrzymywanie wysokiej temperatury przez pytę grzewczą, pozwala na wykorzystanie tańszej taryfy lub przydomowej instalacji fotowoltaicznej. W efekcie rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze, a komfort w mieszkaniu - nieporównywalnie większy!
- Przeczytaj również: Ogrzewanie akumulacyjne w płycie fundamentowej - przewód 10 czy 20 W?