Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować instalację elektryczną do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

2023-09-10
Jak przygotować instalację elektryczną do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Każdy dom powinien posiadać projekt instalacji oraz rozdzielnicy elektrycznej, także pod elektryczne ogrzewanie podłogowe w tym pod matę grzewczą czy kabel grzewczy podłogowy. Jednak niżej znaleźć można wskazówki, jak powinna ona zostać wykonana, gdy takiego projektu z jakiegoś powodu nie ma. Jedynym wymaganiem jest znajomość moc obwodów grzewczych, jakie są zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach. Przeczytaj nasze wskazówki jak przygotować instalację elektryczną pod matę grzewczą oraz kabel grzewczy podłogowy.

Projektowanie instalacji pod elektryczne ogrzewanie podłogowe

W każdym pomieszczeniu w którym będzie montowana mata grzewcza czy przewód grzejny podłogowy należy przewidzieć termostat pokojowy wyposażony w czujnik temperatury podłogi.

 1. Ponieważ większość termostatów mieści w swojej obudowie czujnik temperatury powietrza musi on koniecznie znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Termostat w środku czy na zewnątrz?
 2. Natomiast zaleca się aby każdy termostat miał zainstalowane osobne zabezpieczenie bezpiecznikowe co wiąże się z dociągnięciem do punktu puszki zasilającej osobnego kabla z zasilaniem elektrycznym. Jaki bezpiecznik do maty grzewczej?

Dlaczego warto instalować osobny przewód zasilający i bezpiecznik?

 • Bezpieczeństwo.
 • Właściwe zabezpieczenie przed przeciążeniem kabla zasilającego.
 • Podczas wystąpienia awarii i na czas serwisu będziemy mieć możliwość wyłączyć tylko jeden uszkodzony obwód np. jedno pomieszczenie a nie wiele.

Maty grzewcze i przewody grzejne o stałej rezystancji, zgodnie z przepisami muszą być sterowane za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury. Jak zamontować czujnik temperatury w macie grzewczej?

Przy projektowaniu zapoznaj się z danymi technicznymi termostatu pokojowego

Projektowanie ogrzewania elektrycznego podłogowego

Projektowanie ogrzewania elektrycznego podłogowego skupia się również na wyjściu przekaźnika z termostatu na ogrzewanie. To ono określa maksymalną moc całej instalacji. Najczęściej spotkać można przekaźniki od 12 do 15A. Jest to graniczna moc maty grzewczej lub kabla, jaką można podłączyć do tego termostatu.

Przy napięciu w sieci 230 V AC liczymy:

 • 12 A x 230 V = 2 760 W
 • 13 A x 230 V = 2 990 W
 • 14 A x 230 V = 3 220 W
 • 15 A x 230 V = 3 450 W
 • 16 A x 230 V = 3 680 W

Przykład: Dla wyjścia przekaźnikowego 13 Amper możemy podłączyć jedną, dwie lub nawet trzy maty grzewcze o maksymalnej mocy grzewczej 2 990 Wat. Przekroczenie tej wartości może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia termostatu oraz unieważnienie warunków gwarancji u producenta. Można temu zaradzić instalując dodatkowy zewnętrzny stycznik pomocniczy. Jak podłączyć termostat podłogowy przez dodatkowy stycznik? Chodź zaleca się, lepszym i prostszym rozwiązaniem przy większych powierzchniach jest zastosowanie dwóch osobnych termostatów.

Termostat na ścianie jako osobny element czy w systemie ramek?

system ramek do termostatu

Foto TECH CONTROLLERS

Przy projektowaniu wnętrz wymarzonego domu, warto wiedzieć, jakie możliwości są na rynku pod kątem wyglądu ramek. Część firm oferuje jedynie osobne termostaty w stałej obudowie, ale są również dostępne takie które można zintegrować z innymi ramkami. Na czym to polega? Front termostatu można połączyć z ramkami do przełączników światła lub innych włączników. Wpływa to znacząco na wygląd termostatu oraz całego pokoju.

Najczęściej połączenie takie występuje przy termostacie oraz włączniku światła. Przy tym należy pamiętać, by przełącznik był od strony drzwi, ponieważ będzie on bliżej ręki i częściej używany. Natomiast w przypadku wieczoru, gdy po omacku sięga się do przełącznika, takie ustawienie zapobiegnie wprowadzeni przypadkowych zmian do termostatu.

ramki systemowe do sterownika pokojowego

 • Przykładowo termostat pokojowy SENZ WIFI pasuje do systemów ramek: Berker Q1, Q3; M-Plan, M-Pure, M-Elegance; Ospel Sonata; GIRA E2, E3, 55, Esprit.
 • Fronty i ramki srebrne oraz antracytowej znajdziesz tutaj.

Jaki przewód zasilający do kabla grzewczego lub maty grzewczej?

Jaki przewód zasilający do maty grzewczej

1. Przewód zasilający sztywny drut, 2. Przewód zasilający miękka linka.

Znając moc obwodu grzewczego w Watach możemy (na podstawie odpowiednich wzorów) obliczyć grubość przewodu zasilającego do jego obciążenia i długości. Dokładne wzory wymagane są na egzaminach o uprawnienia elektryczne. Natomiast dla zwykłych użytkowników nie ma potrzeby zagłębiać się w ten techniczny temat. Wystarczy znać najczęściej występujące grubości w instalacjach ogrzewania podłogowego:

 • Obwody grzewcze do 3000 W, przewód zasilający w ścianie długości < 20 m projektujemy zabezpieczenie 16 A i stosujemy kabel zasilający o średnicy żyły 1,5 mm² (trzyżyłowy).
 • Obwody grzewcze w przedziale 3000 – 4000 W, przewód zasilający w ścianie długości < 20 m projektujemy zabezpieczenie 20 A i stosujemy przewód zasilający o średnicy żyły 2,5 mm² (trzyżyłowy).

WAŻNE: Bezpośrednie podłączenie przewodu zasilającego w drucie o średnicy żyły 2,5 mm² do zacisków termostatu jest nie zalecane. Zbyt sztywny i gruby drut miedziany może nie zmieścić się w zaciskach termostatu lub spowodować uszkodzenia ich lutów mocujących do płytki elektronicznej podczas wciskania do puszki podtynkowej. Rozwiązaniem jest przejście w puszce z przewodów typu „drut” na „linka” o średnicy 1,5 mm².

Co w przypadku gdy termostat ma za małe wyjście przekaźnikowe?

podłączenie termostatu przez stycznik pomocniczy

Przykład podłączenia stycznika pomocniczego z termostatem pokojowym.

Często w pomieszczeniach jak duży salon lub kuchnia połączona z jadalnią musimy podłączyć dwa kable grzewcze pod jeden termostat a ich całkowita moc grzewcza przekracza możliwości wyjścia naszego stycznika.

W tym przypadku należy zainstalować osobny stycznik, tzw. pomocniczy. Zainstalować go należy w rozdzielnicy elektrycznej. Oznacza to, że powinien być już zaplanowany przy projektowaniu instalacji elektrycznej ogrzewania. Potrzebne będzie także inne dostosowanie układu kabli elektrycznych od rozdzielnicy o termostatu.

Stosuje się zazwyczaj styczniki typu NO (normalnie otwarty). Oznacza to, że po podłączeniu będzie on przekierowywać prąd na obwód grzewczy. Umożliwi to załączenie mocy grzewczej instalacji do potrzebnej wartości.

 • Jak podłączyć termostat podłogowy przez dodatkowy stycznik?

Przy dużych powierzchniach lepszym rozwiązaniem jest podzielenie jej na mniejsze strefy grzewcze i zastosowanie większej ilości termostatówprzeczytaj więcej na ten temat (w przygotowaniu).

Jaka puszka podtynkowa do termostatu pokojowego? 

Jaka puszka podtynkowa do termostatu pokojowego?

Termostat do prawidłowej pracy w pomieszczeniu musi znajdować się na wysokości ok 120 – 150 cm od poziomu podłogi w miejscu stale odsłoniętym:

 • nie może być zasłonięty meblami lub zasłonką,
 • nie mogą padać na niego ostre promienie słoneczne,
 • nie może znajdować się blisko źródeł ciepła jak np: grzejnik, telewizor, kominek,
 • nie może znajdować się w miejscach w których mogą występować duże i częste przeciągi.

Aby bezproblemowo zamontować termostat pokojowy, należy zainstalować wcześniej puszkę standardową Ø 60 mm o głębokości min. 60 mm. Poza miejscem na część podtynkową termostatu która zajmuje zazwyczaj 20 – 30 mm, należy doliczyć miejsce na przewód zasilający, czujnika temperatury, a także złącze na przewody ochronne.

Puszka do termostatu pokojowego

UWAGA: Wszystkie przewody i przepusty należy zawsze umieścić maksymalnie blisko tylnej ścianki puszki.

Co od puszki termostatu do poziomu podłogi?

 Jaki przewód elektryczny zasilajacy do maty grzewczej?

Do puszki w której będzie znajdował się termostat pokojowy należy doprowadzić dwa przepusty o średnicy wewnętrznej min. 18 mm:

 1. Do przeciągnięcia przewodu zasilającego matę grzewczą lub kabel grzewczy (przy większej ilości przewodów należy zastosować odpowiednio grubszy przepust),
 2. oraz do dedykowanej rurki od czujnika temperatury podłogi.

Jaki bezpiecznik do ogrzewania podłogowego?

Dodatkowo konieczne jest założenie w instalacji odpowiedniego rozłącznika różnicowoprądowego oraz zabezpieczenia nadprądowego. Dobór bezpieczników zależny jest od mocy obwodu ogrzewania podłogowego. Na ten temat przeczytasz w artykule: Jaki bezpiecznik do maty grzewczej?

Czy będą termostaty pokoje z WiFi?

termostaty pokoje z WiFi

Nowoczesne termostaty posiadają także sterowanie poprzez WiFi. Jeśli chcesz zapewnić sobie możliwość ustawiania parametrów ogrzewania poprzez aplikację w smartfonie, również za wczasu zaprojektuj i zapewnij w całym domu odpowiednio mocny zasięg sieci domowej w każdym pokoju.

Powyższy opis ma charakter informacyjny. Instalacje elektryczna powinna być wykonana przez osobę z uprawnieniami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic 1 m² + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/SENZ-WIFI

Mata grzewcza pod płytki, do łazienki, pod prysznic 1 m² + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/SENZ-WIFI

Cena regularna: 1 141,44 zł brutto849,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 799,01 zł
Przewód grzejny 10 W/m do ogrzewania akumulacyjnego 15 m / 150 W + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM T2Blue-10 R-BL-A-15M/SENZ-WIFI

Przewód grzejny 10 W/m do ogrzewania akumulacyjnego 15 m / 150 W + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM T2Blue-10 R-BL-A-15M/SENZ-WIFI

Cena regularna: 1 122,99 zł brutto786,09 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 673,79 zł
Przewód grzejny 12 W/m pod płytki 35,5 m / 435 W + termostat NRG-DM - RAYCHEM T2Black-12 R-BK-B-35.5M-435W/NRG

Przewód grzejny 12 W/m pod płytki 35,5 m / 435 W + termostat NRG-DM - RAYCHEM T2Black-12 R-BK-B-35.5M-435W/NRG

1 014,75 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką811,80 zł brutto
Przewód grzejny 20 W/m do wylewki 30 - 50 mm, 16 m / 310 W + termostat NRG-DM - RAYCHEM T2Black-20 R-BK-C-16.0M-310W/NRG

Przewód grzejny 20 W/m do wylewki 30 - 50 mm, 16 m / 310 W + termostat NRG-DM - RAYCHEM T2Black-20 R-BK-C-16.0M-310W/NRG

Cena regularna: 896,67 zł brutto627,67 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 717,34 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-30
Bardzo dobry kontakt, pełen profesjonalizm. Produktu spełnia moje oczekiwania w 100%
2023-09-22
Bez zarzutów - wszystko super.

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel