Jak podłączyć termostat podłogowy przez stycznik?
Większość domowych pomieszczeń nie ma dużej powierzchni, dzięki czemu nie ma problemu z zasilaniem mat grzewczych i przewodów grzejnych za pomocą jednego sterownika - termostatu pokojowego. Toteż temat ten jest pomijany w wielu poradnikach. Jak jednak wygląda sytuacja z dużymi powierzchniami z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym? Czy w przypadku dużego otwartego salonu z kuchnią można instalować tylko jeden termostat pokojowy?
Termostaty pokojowe do mat i przewodów grzejnych mają swoje ograniczenia!
Przy projektowaniu i podczas montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego należy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Jednym z nich jest maksymalna moc, przy jakiej może działać przekaźnik w naszym urządzeniu sterującym, który odpowiada za włączanie i wyłączanie podłączonej do niego maty lub kabla grzewczego.
Mówiąc prościej, należy sprawdzić informacje techniczną termostatu, zazwyczaj brzmi ona: "Wyjście przekaźnika - 13 A"
Nasze termostaty pokojowe RAYCHEM posiadają wyjścia przekaźnikowe o maksymalnym natężeniu 13 A, dzięki tej bezpiecznej wartości mogą "żyć" znacznie dłużej. Potwierdza to standardowa 12-letnia gwarancja na każdy model, z opcją przedłużenia do 20 lat, ale wtedy instalacja musi być przeprowadzona przez autoryzowanego instalatora PRO RAYCHEM.
Przy natężeniu prądu powyżej 13 A, styki w przekaźniku wolniej lub szybciej ulegną uszkodzeniu na stałe. Niewielkie przekroczenie tych parametrów nie spowoduje od razu awarii sterownika, jednak w ciągu kilku lat może pojawić się problem z uruchomieniem systemu grzewczego.
Co oznacza w termostacie "MAX LOAD 3000W/13A"?
Natężenie 13 A przy napięciu właściwym dla sieci elektrycznej 230 V, oznacza że możemy podłączyć maksymalną moc maty grzewczej na poziomie 3000 W. Z jednej strony jest to dość wysoka wartość, dlatego też w wielu domach nie ma żadnego problemu z podłączeniem każdej naszej maty czy kabla grzewczego pod jeden termostat.
Jak to liczymy?
13 A x 230 V = 2 990 W ≈ 3 000 W (3 kW)
Jednak w dużych salonach, połączonych jeszcze z kuchnią lub korytarzem, przekaźnik o mocy 13 A może okazać się za słaby. Przy standardowej mocy mat grzewczych o mocy nominalnej 160 W/m² przy powierzchni 19 m² uzyskuje się maksymalną moc dla przekaźnika 13 A.
Jak to liczymy?
160 W x 19 m² = 3 040 W
Co zrobić gdy moja strefa grzewcza przekracza 3000 W / 13 A?
Mamy dwa rozwiązania:
- Stosuje się podział całego pomieszczenia na kilka stref grzewczych, każda z nich < 3000 W. Jedna strefa grzewcza = jeden termostat pokojowy. Dzięki temu żaden element systemu nie będzie przeciążony, a ogrzewanie elektryczne podłogowe będzie działać niezawodnie przez wiele lat. Nie należy umieszczać wszystkich termostatów obok siebie. Termostaty muszą znajdować się najbardziej w centralnym miejscu dla strefy którą sterują. Względem tego jest czujnik temperatury powietrza umieszczony w obudowie termostatu. Plusem tego rozwiązania jest lepsza kontrola temperatury np. dla strefy grzewczej od strony okien fasadowych, strefy kuchennej czy salonu. Również z tym rozwiązaniem uzyskujemy optymalne zużycie energii elektrycznej. Wybierając w tej opcji termostaty pokojowe z funkcją WiFi będziemy mieli nad całym systemem bardzo prostą kontrolą z poziomu aplikacji w smartfonie.
- Istnienie większej powierzchni grzewczej niż 3000 W nie oznacza jednak potrzeby montażu kilku termostatów. W celu wyeliminowania problemów z ograniczenim termostatu wystarczy zainstalować dodatkowy zewnętrzny stycznik sterowany tym samym sygnałem co uruchamia ogrzewanie podłogowe. Oznacza to konieczność prowadzenia przewodów od termostatu do rozdzielnicy elektrycznej i z powrotem, należy to przewidzieć na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dzięki temu unikniemy awarii termostatu nadmiernym przeciążeniem, a jednocześnie ogrzewanie podłogowe będzie działać w podobny sposób, jak w mniejszym pomieszczeniu. Stycznik zazwyczaj jest instalowany w rozdzielnicy elektrycznej na szynie DIN. Również zalecane jest tam jego umieszczenie ponieważ jego praca może być dla niektórych osób uciążliwa przez dźwięk jaki wytwarza podczas procesu włącz / wyłącz (ciche jednorazowe stuknięcie).
Schemat podłączenia termostatu przez dodatkowy stycznik
Schemat przedstawia graficzną opcję podłączenia dodatkowego stycznika pomocniczego do termostatu pokojowego. Wszystkie prace elektryczne powinny być przeprowadzone przez osobę z uprawnieniami. Jest to schemat wyłącznie poglądowy.
Zobacz również:
- Jaki bezpiecznik do maty grzewczej?
- Jak przygotować instalację elektryczną pod matę grzewczą i przewód grzejny?
Gdzie łączyć przewody elektryczne z poszczególnych stref ogrzewania?
Wejście do poszczególnych obwodów stref ogrzewania odbywa się osobnymi przewodami. Jednak końce obwodów łączy się jeszcze przed wejściem do termostatu. Niedoświadczony instalator może ulec pokusie, by połączyć przewody jeszcze pod podłogą, w miejscu styku sąsiadujących stref grzewczych. Jednak jest to zły pomysł. Dlaczego?
- W razie problemów nie można dostać się do połączeń ukrytych pod podłogą, więc nie ma możliwości wykonania szybkiej naprawy.
- W przypadku uszkodzenia jednego z obwodów, łatwiej będzie go wyizolować z systemu, gdy jego końce będą wyprowadzone poza obszar podłogi.
- Mając wszystkie końce mat lub kabli grzewczych wyprowadzone do dostępnych puszek, możliwe będzie wykonanie pomiarów elektrycznych. Dlatego też wszystkie obwody powinny zaczynać się i kończyć w jakimś łatwo dostępnym punkcie. Najczęściej będzie to miejsce instalacji termostatu lub jakaś puszka tuż nad podłogą. Jest to bardzo dobra praktyka, która umożliwia nie tylko naprawę uszkodzonych systemów, ale także lepsze ustalenie ewentualnej usterki.
Zalety podziału pomieszczenia na strefy grzewcze
Podział dużych pomieszczeń na kilka osobnych stref przynosi także inne korzyści:
- W przyszłości można łatwo wydzielić obszar kuchni lub korytarza do sterowania osobnym termostatem. Taka sytuacja może mieć miejsce przy postawieniu dodatkowych ścianek działowych nawet w dalekiej przyszłości.
- W razie awarii można odpiąć tylko jeden, uszkodzony obszar, natomiast pozostałe będą działać prawidłowo. Choć ogrzewanie podłogowe nie będzie wtedy optymalnie ogrzewać pomieszczenia, do czasu naprawy będzie zapewniać komfortowe warunki w domu.
- Możliwość dostosowania ogrzewania w różnych częściach pomieszczenia do własnych potrzeb. Dlatego też podział ogrzewania podłogowego elektrycznego na strefy może być korzystniejszy nie tylko z punktu widzenia wytrzymałości całego systemu, ale również użytkowania.