Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne płyty fundamentowej
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne pozwala optymalizować czas grzania, czyli zużycia energii elektrycznej. Najczęściej oznacza to włączanie ogrzewania w porze dnia, gdy obowiązuje korzystniejsza taryfa opłat za prąd. Jednak ten mechanizm jest korzystny również w przypadku instalacji fotowoltaicznych. W południe, gdy produkują one najwięcej energii, mogą zasilać przewody grzewcze w płycie fundamentowej. Gdy produkcja spada, energia cieplna w fundamencie będzie nadal powoli uwalniana, by zachować w budynku ciepło.
Kiedy elektryczne ogrzewanie w płycie fundamentowej jest korzystne?
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne ma mnóstwo zalet względem konkurencyjnych rozwiązań:
- Nie wymaga budowy kotłowni.
- Nie potrzebuje dodatkowych przyłączy, oprócz elektrycznego, które jest obecne w każdym budynku.
- Lepiej rozprowadza ciepło, dzięki czemu nie tworzą się wiry powietrzne, unoszące kurz oraz alergeny.
- Nie wymaga dużych inwestycji i jest tanie w eksploatacji.
Jednak nie zawsze jest możliwość zastosowania tego typu ogrzewania w płycie fundamentowej. Przewody należy zatopić w fundamentach budynku, zatem taką instalację można zamontować jedynie w nowo powstających budynkach, na wczesnym etapie ich budowy.
Wadę ogrzewania akumulacyjnego jest potrzeba zwiększenia złącza elektrycznego.
Instalacja ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego
Ogrzewanie w płycie fundamentowej musi być uwzględnione już w projekcie domu. Na początek należy dobrać jego moc oraz najlepsze przewody. Następnie są one montowane w płycie fundamentowej. Jak wykonać ogrzewanie elektryczne w płycie fundamentowej?
Moc grzewcza instalacji ogrzewania elektrycznego w płycie fundamentowej?
Płyta fundamentowa posiada dużą grubość, co czyni ją dobrym magazynem na ciepło. Oznacza to, że nie trzeba cały czas uruchamiać ogrzewania - raz nagrzane fundamenty będą oddawały ciepło przez wiele godzin. Zapotrzebowanie na energię cieplną wylicza się w projekcie budynku. Zależy ono od zastosowanej izolacji, wielkości budynku, klimatu oraz wielu innych, mniejszych czynników.
W przypadku ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego stosuje się moc grzewczą około dwukrotnie wyższą od wyliczonej. Najczęściej jest to od 80 do 160 W/m² w zależności od standardu energetycznego. W ten sposób można nagrzać płytę fundamentową w ciągu słonecznego dnia, a ze zgromadzonego ciepła korzystać przez całą dobę. Natomiast ogólne zużycie energii elektrycznej będzie podobne jak w przypadku przewodów o mniejszej mocy.
Większa moc jest także dobrym zabezpieczeniem przed rzadkimi mroźnymi zimami. Umożliwia szybsze nagrzanie wychłodzonej podłogi, na przykład po powrocie z długiego urlopu.
Jaki przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego?
Przewód grzejny zatopiony w płycie fundamentowej musi być szczególnie wytrzymały i niezawodny. W naszej ocenie najlepiej nadaje się do tego zadania nVent RAYCHEM T2Blue-10 W/m oraz T2Blue-20 W/m. Posiadają dużą moc grzejną oraz są odporne na uszkodzenia i zgniatanie (>1500 N) co podczas instalacji na duże znaczeni.
Do płyt fundamentowych nie stosuje się gotowych mat grzewczych, ponieważ są ona trudniejsze i nie zalecane do tego typu w montażu.
Jak montować przewód grzejny w płycie fundamentowej?
Przewód grzejny montuje się do górnej warstwy zbrojenia, mocując je opaskami nylonowymi co 40 - 50 cm. Optymalna głębokość betonu nad kablami powinna wynosić około 5 - 7 cm. W niektórych przypadkach warto obniżyć zbrojenie, aby uzyskać najlepsze parametry ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego.
Koniecznie trzeba pamiętać o zaznaczeniu np. sprayem na styropianie, gdzie będą przykręcone ściny aby dobrze ominąć kablami te miejsca. W ten sposób uniknie się uszkodzenia kabli w czasie dalszych prac. Zalecamy wykonanie dokładnej dokumentacji fotograficznej, która w razie problemów pozwoli ustalić umiejscowienie przewodów na każdym etapie budowy.
Dlaczego warto kupić system do ogrzewania akumulacyjnego marki nVent RAYCHEM?
Korzystając z oferty naszego sklepu, możesz kupić teraz atrakcyjny cenowo zestaw przewodów grzejnych z termostatami WiFi. Nowoczesny sterownik ogrzewania jest koniecznym elementem każdej instalacji, więc i tak musisz go zakupić. W zestawie jednak oszczędzasz na tym 30 - 35 %. Zapewnij sobie komfort korzystania z ogrzewania (także przez telefon).