Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wygrzewanie posadzki w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

2024-04-24
Wygrzewanie posadzki w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

W czasie budowy domów należy przestrzegać wielu procesów technologicznych - wiele materiałów wymaga czasu, by odparować wodę i stwardnieć. Jest to naturalny etap przy każdym stawianiu budynku. Podobnie jest w przypadku wylewki stosowanej przy wykonywaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego akumulacyjnego. Jednak o wygrzewaniu podłogi za pomocą specjalnej funkcji w termostacie podłogowym wiele osób nigdy nie słyszało. Dlaczego warto wybrać termostat który będzie taką funkcję posiadał? Czym jest ten proces i dlaczego jest tak ważny? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.

Czym jest wygrzewanie podłogi przewodami grzejnymi? 

Wygrzewanie podłogowe polega na stopniowym zwiększaniu temperatury podłogi - proces ten przeprowadza się identycznie przy wodnym oraz elektrycznym ogrzewaniu podłogówki. Cały zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, a jego efektem jest lepsze związanie się wylewki, co przekłada się na jej parametry użytkowe. Drugim zjawiskiem, jakie zachodzi w czasie wygrzewania, jest relaksacja naprężeń wewnątrz wylewki. Przy wzroście temperatury, delikatnej zmianie ulega struktura jastrychu, co zapobiega w przyszłości jego pękaniu. 

Kiedy konieczne jest wygrzewanie podłogi? 

Wygrzewanie jastrychu cementowego lub anhydrytowego

W przypadku instalowania elektrycznego ogrzewania podłogowego grubość wylewki ma zazwyczaj 1 - 7 cm a zawarta w niej woda jest bardzo trudna do usunięcia. Proces stopniowego wygrzewania takiej podłogi pozwala na pozbycie się nadmiaru wilgoci przed położeniem warstwy hydroizolacji lub docelowego wykończenia podłogi. Wygrzewanie podłogi zalicza się do podstawowych praktyk budowlanych, których należy bezwzględnie przestrzegać - inaczej z czasem mogą pojawić się poważne problemy z podłogą. 

Wygrzewanie jastrychu cementowego lub anhydrytowego 

Jastrych anhydrytowy warto zacząć wygrzewać od temperatury około 5°C wyższej od temperatury otoczenia. Następnie podwyższać ją o kolejne 5°C każdego dnia, aż do osiągnięcia 55°C. W przypadku jastrychu cementowego zwiększanie temperatury powinno odbywać się co dwa, a nawet 3 dni. Dlatego też cały proces w tym przypadku będzie znacznie dłuższy. Po osiągnięciu końcowej temperatury można ją utrzymać jeszcze przez kilka dni, a w celu optymalnego rozłożenia naprężeń - w kolejnych dniach stopniowo zmniejszać temperaturę podłogi. Jednak nie jest to konieczne, tak jak częste wietrzenie pomieszczenia. Wylewka o grubości 6 cm i powierzchni 50 m² zawiera nawet 300 litrów wody. W czasie wygrzewania cała wilgoć wydostanie się z jastrychu i będzie wyczuwalna w powietrzu. W czasie wietrzenia należy uważać na przeciągi, które mają negatywny wpływ na cały proces. 

Najważniejsze czynniki w czasie wygrzewania wylewki

Na proces wygrzewania wpływ ma wiele czynników. Aby mieć pewność, że jastrych uzyska optymalne parametry, warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty, które decydują o tym sukcesie:

  • Temperatura - jest to kluczowy czynnik w całym procesie wygrzewania podłogówki. Jej przyrost nie może być zbyt szybki, by nie generować większej ilości naprężeń. Cały proces musi być przeprowadzany równomiernie, zatem nagrzewanie jastrychu odbywać się powinno także w nocy, 
  • Czas - usuwanie wody z wylewki trwa i należy się z tym pogodzić. Szczególnie wygrzewanie jastrychu cementowego może trwać nawet 3 tygodnie, 
  • Urządzenie grzewcze - nie każde źródło ciepła będzie się nadawać do wygrzewania - głównie w przypadku ogrzewania wodnego. Na szczęście maty i kable do elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawdzają się zawsze doskonale, 
  • Zalecenia producentów - zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producentów. Wiedzą oni, w jaki sposób przeprowadzić skuteczne i szybkie wygrzewanie podłóg. Niektórzy z nich wymagają przesłania raportu wygrzania wraz z testami szczelności, by uzyskać pełną gwarancję.

Choć wygrzewanie podłogi z ogrzewaniem podłogowym jest trudnym i złożonym procesem, w większości przypadków jego przeprowadzenie nie powinno sprawić Ci większych problemów. 

Termostat z funkcją wygrzewania podłogi

Termostat z funkcją wygrzewania podłogi

Sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego w celu przeprowadzenia całego procesu, wymaga skupienia i pewnego doświadczenia. Jednak teraz nie musisz się tym zajmować. Posiadając termostat SENZ WIFI możesz zdać się na automatyczny przebieg wygrzewania. Wystarczy uruchomić odpowiednią funkcję, która przez 21 dni będzie stopniowo zwiększać moc grzewczą. Termostat pracuje normalnie w cyklach 20-minutowych. Dlatego pierwszego dnia grzanie odbywa się tylko przez jedną minutę w każdym cyklu. Następnie czas ten zwiększa się o kolejną minutę każdego dnia. Po 21 dniach termostat rozpoczyna pracę w normalnym trybie, wracając do ostatniego używanego programu.

Proces wygrzewania podłogi za pomocą funkcji w termostacie podłogowym nVent RAYCHEM SENZ WIFI

Termostat ma na celu osiągnięcie temperaturę podłogi na poziomie 20°C, działa w cyklach 20-minutowych.

  • Dzień pierwszy - termostat nagrzewa podłogę przez 1 minutę co 20 minut (maks. 3 minuty/godzinę co daje 72 minuty / 24 h)
  • Dzień drugi - termostat nagrzewa podłogę przez 2 minuty co 20 minut (maks. 6 minut/godzinę co daje 144 minuty / 24 h)
  • Dzień trzeci - termostat nagrzewa podłogę przez 3 minuty .... itd każdego dnia.
  • Dnia 20 termostat włączony się na całe 24 h.
  • 21 dnia nagrzewanie zostaje zakończone a termostat zaczyna działać w ostatnio używanym trybie pracy (domyślnie jest to Program 1)

Podczas pierwszego nagrzewania termostat upewnia się, że podłoga nie przekracza pożądanej temperatury 20°C, więc cykle wyjaśnione powyżej są maksymalnymi dozwolonymi, ale w rzeczywistości, gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, % obciążenia na cykl spada stopniowo. Oznacza to że w żadnym z cykli temperatura podłogi nie zostanie przekroczona więcej niż 20°C. Podczas pierwszego wygrzewania nie można sterować termostatem, więc jedyne co możesz zrobić to wyłączyć wygrzewanie (nie możesz zmienić ustawień temperatury ani czasu wygrzewania). Jeśli zasilanie zostanie przerwane podczas pierwszego nagrzewania a następnie zostanie ponownie włączone, pierwsze nagrzewanie wznawia swoją funkcję tam, gdzie zostało zakończone.

Próba wilgotności podłogi

Po wygrzaniu wylewki samopoziomującej konieczne jest wykonanie próby wilgotności. W tym celu należy skorzystać z wilgotnościomierza. Wskazanie poniżej 0,3% dla wylewki anhydrytowej oraz 1,8% dla cementowej potwierdza poprawne wykonanie procedury wygrzewania. Alternatywnie można rozłożyć folię o powierzchni 1 m², a jej krawędzie przykleić taśmą. Na powierzchni w ciągu 24 h nie powinno być widać żadnych kropli wody. Jeśli test wykaże, że wylewka posiada nadal zbyt dużo wody, cały proces wygrzewania należy zacząć od nowa. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 10 m / 100 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m Okazja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 10 m / 100 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m

239,36 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 222,26 zł/1szt.+7% Cena regularna: 341,94 zł brutto/1szt.-30%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 15 m / 150 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m + termostat SENZ WIFI Okazja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 15 m / 150 W - RAYCHEM T2Blue-10 W/m + termostat SENZ WIFI

786,09 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 673,79 zł/1szt.+16% Cena regularna: 1 122,99 zł brutto/1szt.-30%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 11 m / 205 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m Okazja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 11 m / 205 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m

378,84 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 351,78 zł/1szt.+7% Cena regularna: 541,20 zł brutto/1szt.-30%
Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 28 m / 575 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m + termostat SENZ WIFI Okazja

Przewód grzejny do ogrzewania akumulacyjnego - 28 m / 575 W - RAYCHEM T2Blue-20 W/m + termostat SENZ WIFI

967,76 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 829,51 zł/1szt.+16% Cena regularna: 1 382,52 zł brutto/1szt.-30%
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Realizacja zamowienia przebiegla szybko i sprawnie. Bez opoznien. Obsluga zadala kilka dodatkowych pytan w celu potwierdzenia poprawnosci zamowienia. Polecam.
2024-03-14
Solidny w przystępnej cenie.
pixel