Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Utrzymanie temperatur procesowych | Jak to działa?

2024-04-23
Utrzymanie temperatur procesowych | Jak to działa?

Przepływ medium w rurociągach jest konieczny do sprawnego funkcjonowania terminali LNG, przemysłu chemicznego, spożywczego czy rafineriach. Jednak wiele wykorzystywanych tam substancji wymaga wysokich temperatur. Z tego powodu w takich miejscach wykorzystuje się systemy grzewcze nVent RAYCHEM. Jak one działają i dlaczego są tak często wybierane?

Jak działa system grzewczy nVent RAYCHEM?

Podstawowym elementem systemów utrzymywania temperatur procesowych jest przewód grzewczy. Znajduje się on na rurociągu, pod warstwą izolacji. W tym samym miejscu umieszcza się czujnik temperatury, nadzorujący aktualny stan przesyłanego medium. W zależności od warunków pracy, nVent RAYCHEM oferuje kilka skutecznych rozwiązań:

  • Przewód grzewczy BTV, działający do temperatury 65°C, zalecany w układach niepłukanych parą.
  • Przewód grzewczy QTVR do podgrzewania medium nawet do temperatury 110°C.
  • Przewód grzewczy XTV do instalacji płukanych parą o maksymalnej temperaturze 120°C. (Chwilowa temperatura może dochodzić nawet do 250°C).
  • Przewód grzewczy KTV pozwalający ogrzać rurociąg do 150°C, przy wytrzymałości chwilowej do 250°C przy płukaniu parą.
  • Przewód grzewczy HTV pracuje do temperatury 205°C.

Wszystkie wymienione rozwiązania to przewody samoregulujące, których moc zależna jest od temperatury rurociągu. Ułatwia to utrzymywanie stałego poziomu temperatury na całym połączeniu. W przypadku wyższych wymagań stosuje się kable stałooporowe, mogące utrzymywać nawet 550°C (HDF, HDC, HSQ i HAx).

Nad prawidłowym działaniem całego systemu czuwa inteligenty sterownik obiektowy, który podłączony jest dodatkowo do głównej jednostki monitorująco-sterującego. Co istotne, to użytkownik nastawia temperaturę maksymalną oraz minimalną dla każdego połączenia rurociągowego.

Dlaczego warto stosować system utrzymania temperatury procesowej?

Przesyłane medium musi być utrzymywane w odpowiedniej temperaturze, aby zachować jego optymalną formę (na przykład gaz LNG w stanie skroplonym). Ułatwia to prowadzenie poszczególnych procesów technologicznych. Przesył takiego medium jest też łatwiejszy i wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Pod tym kątem inteligentne sterowniki nVent RAYCHEM uzyskują doskonałe wyniki – są energooszczędne, więc koszty działania systemu są niższe, niż potencjalne straty energii potrzebne do przesyłania medium w stanie wychłodzonym i jego ponowne ogrzewanie.

Utrzymywanie stałej temperatury procesowej zwiększa również bezpieczeństwo. Niekontrolowane wychłodzenie się gazów lub płynów może doprowadzić do uszkodzenia instalacji przesyłowych. Natomiast w pełni automatyczne systemy grzewcze rurociągów nVent RAYCHEM zapewniają ciągłą gotowość operacyjną przy najniższych nakładach energetycznych oraz eksploatacyjnych. Nic więc dziwnego, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie przez przedsiębiorców nie tylko w magazynach i terminalach, ale także w przemyśle spożywczym, chemicznych czy rafineryjnym.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Realizacja zamowienia przebiegla szybko i sprawnie. Bez opoznien. Obsluga zadala kilka dodatkowych pytan w celu potwierdzenia poprawnosci zamowienia. Polecam.
2024-04-03
Szybka i terminowa dostawa, kontakt z klientem
pixel