Systemy zapobiegające oblodzeniu powierzchni zewnętrznych | Jak to działa?

2024-04-23
Systemy zapobiegające oblodzeniu powierzchni zewnętrznych | Jak to działa?

Zalegający śnieg na podjazdach oraz chodnikach utrudnia poruszanie się mieszkańcom wokół domu. Udeptany, szybko zamieni się w warstwę lodu, co dodatkowo grozi wypadkiem, a w konsekwencji: obiciami, zwichnięciami, a nawet złamaniami kości rąk czy nóg. Dlatego też warto postawić na system zapobiegający oblodzeniu kluczowych miejsc. Nie jest to skomplikowane rozwiązanie, a jednocześnie zapewnia bardzo wysoką skuteczność.

Jak działa system zapobiegający oblodzeniu?

Sposób działania najlepiej obrazuje krótki film instruktażowy. W końcu jeden obraz może zastąpić dziesiątki słów. Najważniejszym elementem układu jest sterownik, kontrolujący nie tylko temperaturę, ale także wilgotność. Pojawienie się ujemnych temperatur (poniżej nastawy) nie jest bowiem wystarczające do uruchomienia przewodu grzewczego. Dopóki bowiem nie pojawią się opady śniegu, nie ma potrzeby na jego usuwanie. Dlatego też dopiero pojawienie się wilgotności uruchamia system grzewczy na poziomie wystarczającym do stopienia się śniegu oraz lodu. Dzięki temu przewód nie pobiera więcej energii, niż jest to potrzebne.

Instalacja zatopiona jest w niewielkiej wylewce pod kostką brukową. Może być również umieszczona w wierzchniej warstwie betonu. W ten sposób przewody są izolowane od wody i zabezpieczone przed fizycznym uszkodzeniem. Jednocześnie ogrzewana powierzchnia działa jak akumulator energii – ciepło równomiernie rozpływa się na całej powierzchni, zapobiegając tworzeniu się niewielkich plam śniegu czy lodu.

Gdzie można stosować system antyoblodzeniowy zewnętrzny?

Urządzenie grzewcze może być instalowane w praktycznie dowolnym miejscu, gdzie będzie można zabezpieczyć ją warstwą kamienia, betonu czy płytek ceramicznych. Sprawdzi się także pod podłogą tarasową czy balkonową. Jednak najczęściej montowana jest w:

  • Chodnikach i przejściach na podwórkach, prowadzących do garażu, domu i innych ważnych miejsc.
  • Chodnikach przed posesją, które powinny być odśnieżane przez właścicieli domu.
  • Wejściach, szczególnie schodach, które w połączeniu z lodem są szczególnie niebezpieczne.
  • Podjazdy dla samochodu, najczęściej w postaci dwóch pasów dla kół, aby komfortowo wjeżdżać i wyjeżdżać z domu.
  • Placach czy altanach na ogrodzie, a także miejscach do zabawy dla dzieci.

System zapobiegający oblodzeniu sprawi, że całe podwórko stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze, nawet w okresie największych opadów śniegów.

Dlaczego warto wybrać system grzewczy RAYCHEM?

Alternatywą dla przewodu grzewczego antyoblodzeniowego jest codzienne odśnieżanie całego podwórka oraz chodnika. Dla wielu osób może być to dobre ćwiczenie, jednak wymaga wcześniejszego wstawania i pracy w niskiej temperaturze. Natomiast po wykonaniu tej pracy warto przeziębić zgrzany organizm – nie jest to zatem tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać. Sól zmieszana z piaskiem również posiada wiele wad. Łatwo wchodzi w reakcję, przez co sprzyja niszczeniu podwozia samochodu oraz podłóg w domu. System grzewczy natomiast działa automatycznie i nie wymaga użycia niszczycielskiej soli. Dlatego też jego instalację można traktować jako inwestycję w zdrowie oraz wyposażenie domu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel