Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ogrzewanie zbiorników | Jak to działa?

2024-04-23
Ogrzewanie zbiorników | Jak to działa?

W procesach produkcyjnych często wykorzystuje się substancje wrażliwe na temperatury. W warunkach naturalnych mogą one szybko krzepnąć lub zamarzać, co w dużej mierze utrudnia ich dalsze wykorzystywanie. Dlatego też część zbiorników jest na bieżąco podgrzewana do optymalnej temperatury. Największą skuteczność w tym zakresie wykazują systemy nVent RAYCHEM. Jak wygląda ich montaż i sposób działania?

System nVent RAYCHEM do ogrzewania zbiorników

Część zbiorników przeznaczona jest do przechowywania substancji wrażliwych na temperatury. Dlaczego w ich przypadku tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury?

  • Ze względów bezpieczeństwa. Aby ułatwić transport medium do innych zbiorników lub pojazdów (utrzymywanie substancji w stanie płynnym).
  • Ze względów procesowych. Łatwiej utrzymywać zapasy w odpowiedniej temperaturze, niż podgrzewać podawany materiał przed linią produkcyjną.
  • W celu ochrony instalacji. Niektóre substancje, szczególnie posiadające w swoim składzie wodę, mogą zwiększać swoją objętość w czasie krzepnięcia i zamarzania. W ten sposób może dojść do uszkodzenia rurociągów lub zbiorników. Dlatego też w zimowe dni należy je podgrzewać do temperatury powyżej 4°C.

Aby zapobiec wspomnianym problemom, na ścianie zbiornika umieszcza się aluminiowe rusztowanie, do którego następnie mocuje się przewód grzewczy. Po zainstalowaniu czujnika temperatury, zbiornik należy zaizolować.

Przewód grzewczy oraz czujnik podłączany jest do sterownika. Z drugiej strony wystarczy go zasilić z sieci energetycznej. Po ustawieniu maksymalnej i minimalnej temperatury na termostacie, system automatycznie będzie uruchamiał grzanie i się wyłączał.

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie zbiorników nVent RAYCHEM?

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury substancji ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i sprawności całej linii produkcyjnej. Natomiast instalacja grzewcza, oparta na elektrycznych przewodach grzejnych, to rozwiązanie efektywne, a jednocześnie tanie i niewymagające. Automatyczne sterowanie zapewnia stałą temperaturę w zadanych widełkach przez cały czas. System grzewczy wystarczy podłączyć do zasilania poprzez sterownik. Nie potrzeba do tego celu wyznaczać osobnej kotłowni ani magazynu na paliwo (węgiel, drewno czy koks). Nie ma potrzeby wykonywać też dodatkowych przyłączy do budynku. Co za tym idzie, implementacja rozwiązania nVent RAYCHEM jest bardzo szybka i prosta. Nie wymaga też dużych nakładów inwestycyjnych.

Jest to świetny sposób do ogrzewania nawet pojedynczych pojemników. Każda instalacja stanowi całkowicie osobny układ, co ułatwia sterowanie temperaturą zbiorników dla różnych substancji. Ma to ogromne znaczenie w elastycznych zakładach produkcyjnych. Dodanie dodatkowego, ogrzewanego zbiornika z omawianym systemem nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dlatego też jest to rozwiązanie wybierane zarówno przez niewielkie fabryki, jak i duże przedsiębiorstwa międzynarodowe.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Super
2024-03-14
Solidny w przystępnej cenie.
pixel