Ogrzewanie podłogi pod mroźnią | Jak to działa?
W mroźniach utrzymuje się temperaturę nawet do -20°C. Może ona przenikać do dolnych elementów budynku, a także do gruntu, powodując przemrożenia. Efektem takiego procesu będą wysadziny zmarzlinowe, powstające na podłodze mroźni. W jaki sposób chronić posadzkę przed zniszczeniem? Firma RAYCHEM ma to doskonały sposób. Jak on działa?
Jak zapobiegać powstawaniu wysadziny zmarzlinowej?
Główną przyczyną powstawania wysadziny zmarzlinowej jest przemarznięcie ziemi. Dlatego też o odpowiednim zabezpieczeniu trzeba pomyśleć przede wszystkim przy budowie mroźni. W przypadku chłodni ryzyko jest znacznie mniejsze, ponieważ wewnątrz nich utrzymuje się zazwyczaj temperaturę około 5°C.
Zabezpieczenia przed wysadzinami wymagają też pojemniki kriogeniczne oraz terminale LNG, w których temperatury spadają znacznie poniżej zera. System grzewczy nVent RAYCHEM może także współpracować z innymi typami budynków, zapewniając najwyższy poziom ochrony przed wysadzinami zmarzlinowymi. Warto jednak pamiętać, aby zaprojektować ułożenie przewodów grzewczych jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W ten sposób koszty instalacji będą znacznie niższe.
Działanie systemu grzewczego RAYCHEM
Podłoże pod zbiornikami, w których utrzymywana jest niska temperatura, składa się z kilku warstw:
- Podstawą jest ziemia. Lokalizacja parku magazynowego zawierającego mroźnie, pojemniki kriogeniczne oraz terminale LNG, nie powinna znajdować się na terenach wysadzinowych – zwiększa to bowiem ryzyko wysadzenia podłogi. Pod uwagę należy wziąć głębokość wód gruntowych oraz budowę samej gleby.
- W podłożu, znajdującym się pod parkiem magazynowym, należy zalać przewody grzejne nVent RAYCHEM odpowiedniej mocy (uzależnionej m.in. od temperatury utrzymywanej w magazynie).
- Następnie kładzie się warstwę izolacji termicznej, która ogranicza przechodzenie ciepła z ziemi do zbiorników (a tym samym wychładzanie się gleby).
- Wierzchnia warstwa wylewki wyrównuje teren i umożliwia budowę konstrukcji magazynowych.
W przypadku ochrony przed powstaniem wysadziny zmarzlinowej system grzewczy instalowany jest pod, a nie nad izolacją termiczną. Wynika to z faktu, że ma on ogrzewać ziemię pod magazynami i terminalami.
Dlaczego system grzejny RAYCHEM to najlepszy pomysł?
Przewód grzewczy podłączony jest do inteligentnego sterownika obiektowego. Podłącza się do niego także czujnik temperatury, umieszczony w podłożu. Dzięki temu temperatura gleby jest cały czas monitorowana, a zasilanie układu włącza się tylko w razie potrzeby dogrzania ziemi. Co więcej, to użytkownik decyduje, przy jakiej temperaturze ma się załączyć system grzewczy. W znaczący sposób ogranicza to zużycie energii, a zatem także koszt użytkowania.
Całość podłączona jest do głównego sterownika, co ułatwia kontrolowanie systemu grzewczego na całym terenie przedsiębiorstwa. Ochrona przed powstawaniem wysadzin zmarzlinowych działa w sposób całkowicie automatyczny i nie wymaga ciągłego nadzoru – są to kolejne oszczędności dla firmy. Wystarczy zainstalować przewód grzewczy RAYCHEM i zapomnieć o problemie powstających wysadzin.