Ochrona dachów i rynien przed zamarzaniem | Jak to działa?
Zalegający na dachu śnieg lub lód może stanowić duże zagrożenie dla domowników. Dlatego też konieczne jest regularne odśnieżanie jego powierzchni. Nie jest to jednak ani zajęcie łatwe, ani w pełni bezpieczne. Czy istnieje zatem niezawodny sposób, by uniknąć zagrożenia w czasie zimy? Najlepsze efekty daje instalacja systemu ochrony dachu i rynien przed zamarzaniem.
Jak działa ochrona przed zamarzaniem?
Głównym elementem systemu jest przewód grzewczy, umocowany do rynny oraz krawędzi dachu. Przepływający przez niego prąd wytwarza ciepło, które topi zalegający śnieg oraz lód. Dzięki temu woda szybciej spływa przez rynny spustowe. W ten sposób można zapobiegać tworzeniu się groźnych sopli lodowych, osuwaniu się śniegu (gdy tylko przyjdzie odwilż) czy zatykaniu się rynien przez zalegający lód.
Przewód grzejny, chroniący przed zamarzaniem, uruchamia się tylko w określonych warunkach pogodowych, które ustawia się na sterowniku. Pierwszym kontrolowanym parametrem jest temperatura powietrza na zewnątrz. Już przy 0°C może tworzyć się lód na dachu. Dlatego też po przekroczeniu tego (lub dowolnego innego, ustawionego przez domowników) poziomu, system ochrony dachów i rynien przechodzi w stan czuwania. Jednak do uruchomienia zasilania konieczne jest jeszcze osiągnięcie odpowiedniego poziomu wilgotności.
Dzięki temu urządzenie nie działa cały czas, a zużycie energii jest znacznie ograniczone, co wpływa na niskie koszty funkcjonowania przewodu grzewczego.
Dlaczego warto zainwestować w system ochrony dachy i rynien przed zamarzaniem?
Czy przewód grzewczy do rynien i dachów to niezbędne wyposażenie każdego domu? Śmiało można tak stwierdzić, biorąc pod uwagę najważniejsze zalety takiej instalacji:
- Zbity śnieg oraz kawałki lodu mogą blokować przepływ wody przez rynny i rury spustowe. Zalegająca woda, w czasie mocnych przymrozków, szybko doprowadzi do pęknięcia instalacji. Lepiej zapobiegać takim przypadkom i od razu zapewnić rurom ochronę przed zamarznięciem.
- Spływająca z dachu woda zamarza na krawędzi dachu, tworząc spiczaste sople lodu. Choć są one delikatne i kruche, przy upadku z kilku metrów stanowią duże zagrożenie dla przechodzących dołem ludzi. System ochrony na bieżąco nagrzewa krawędź dachu, zapobiegając tworzeniu się takich elementów.
- Zalegający na dachu śnieg wielu osobom kojarzy się ze świąteczną atmosferą. Gdy tylko nadejdą cieplejsze dni, może on spływać i spadać z dachu. Tak duża masa zamarzniętej wody może przygnieść przechodniów, doprowadzając nawet do złamań kości. Dlatego też konieczne jest regularne usuwanie, na przykład z pomocą przewodów grzewczych.
- Inteligentne działanie, uzależnione nie tylko od temperatury na zewnątrz, ale i wilgotności powietrza, zapewnia energooszczędne działanie systemu ochrony dachu i rynien przed zamarzaniem.
Alternatywą instalacji grzewczej jest ręczne usuwanie śniegu i lodu. W tym celu jednak konieczne jest wchodzenie na górę w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to nie tylko trudne, ale również niebezpieczne. Wymaga także wyposażenia się w specjalistyczny sprzęt, zatem wymaga dość sporych inwestycji. Lepiej środki te przeznaczyć na niezawodny i automatyczny system przeciwzamarzeniowy.