Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata grzewcza do sauny, łaźni parowej i obiektów SPA

2024-05-10
Mata grzewcza do sauny,  łaźni parowej i obiektów SPA

Wysoka temperatura w saunie uzyskiwana jest dzięki specjalnym piecom. Często głównym źródłem ciepła są rozgrzane kamienie, które polewa się wodą w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności. Okazuje się jednak, że podłoga w saunach lub łaźniach parowych jest często zimna i musi być dodatkowo ogrzewana matami grzewczymi, aby zapewnić dodatkowy komfort ciepłej podłogi. Dlaczego ich montaż jest wskazany i czym się charakteryzują?

Czy sauny i spa potrzebują mat grzewczych?

Instalacja ogrzewania powierzchniowego w saunie może być wątpliwa, ponieważ takie pomieszczenia są ogrzewane specjalnymi piecami i jest tam gorąco. Jednak ciepłe powietrze ma tendencję do unoszenia się w górę (dlatego grzejniki w domach są instalowane w pobliżu podłogi). Ponadto należy wziąć pod uwagę bezwładność cieplną.

Ławki w saunach są wykonane z materiałów o niskiej przewodności cieplnej. W przeciwnym razie po kilku godzinach byłyby tak gorące, że nie dałoby się na nich usiąść. Inaczej jest z podłogą, która często wykonana jest z płytek podłogowych i jest zbyt zimna. Aby utrzymać optymalną temperaturę, instaluje się w nich maty grzewcze. Dzięki nim podłogi są ciepłe i przyjemne w dotyku.

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

W saunach i łaźniach panuje wysoka wilgotność. Są to trudne warunki dla instalacji elektrycznych. Z drugiej strony, bezpieczeństwo użytkowników powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Z tego powodu maty grzewcze QucikNet od nVent RAYCHEM zapewniają ponadprzeciętny standard bezpieczeństwa, w swojej konstrukcji przewidziane:

  • Osłona ochronna PE, która jest podwójną, ściśle zachodzącą na siebie folią aluminiową, połączoną z uziemieniem w celu ochrony przed porażeniem w przypadku przebicia.
  • Odporność izolacji na ponad 2500 V DC, standardowe rozwiązania wykorzystują izolację do 500 lub 1000 V DC.
  • Wewnętrzna izolacja przewodu wykonana z PTFE (fluoropolimeru), która zapewnia najbardziej stabilną pracę w wysokich temperaturach (do 260°C).
  • Zwiększona wytrzymałość mechaniczna do ponad 1500 N.
  • Podwyższony poziom bezpieczeństwa mat grzewczych jest również potwierdzony największą liczbą certyfikatów i norm na rynku - QuickNet spełnia nawet najbardziej rygorystyczne wymagania.

Priorytetem przy montażu mat grzejnych zawsze powinno być bezpieczeństwo użytkowników. Jednak sposób ich montażu, a także rygorystyczne normy, jakie muszą spełniać, sprawiają, że ogrzewanie podłóg i ławek matami QuickNet nie stwarza żadnego zagrożenia, dlatego jest to najczęściej wybierane przez projektantów rozwiązanie.

Zastosowanie mat grzewczych RAYCHEM w strefach spa

Maty grzewcze są idealne do łaźni i saun. Ogrzewanie powierzchniowe jest stosowane w branży spa i wellness z podobnych powodów.

Mata grzewcza w łaźni parowej

W łaźniach parowych do ogrzewania wykorzystywane są specjalne generatory gorącej pary, które automatycznie utrzymują optymalny poziom wilgotności. Temperatura w saunie parowej mieści się w zakresie 45-55°C. Podłoga, siedziska i ściany są zwykle pokryte mozaiką płytek ceramicznych i dla komfortu użytkownika wymagają oddzielnego ogrzewania, aby zapewnić przyjemne ciepło. Wysoka wilgotność, powyżej 40%, sprzyja stosowaniu mat grzewczych, które nie mają dostępu do powietrza w pomieszczeniu.

Mata grzewcza do sauny suchej

W saunie suchej wilgotność utrzymuje się na niskim poziomie do 15%. Osiągane temperatury powietrza mogą jednak dochodzić do 100°C (minimum 60°C). Z tego powodu konieczne jest stosowanie materiałów o wysokiej izolacji termicznej (drewno), aby uniknąć poparzenia ciała. Jednak płytki ceramiczne na podłodze, która nie jest ogrzewana pomimo wysokiej temperatury, będą chłodniejsze niż podłoga, więc rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie mat grzewczych QuickNet. 

Mata grzewcza do szezlongów

Szezlongi można znaleźć w strefach spa. Można je również kupić do domu w luksusowej formie. Jest to forma leżanki, często wykonana z betonu, marmuru lub wykończona mozaiką małych płytek ceramicznych. Tego typu konstrukcja może długo się nagrzewać, przez co jest zimna i nieprzyjemna w dotyku. Z kolei centrum spa powinno zapewniać użytkownikom w pełni komfortowe warunki. Dlatego w szezlongach stosuje się również maty grzewcze, które podnoszą ich temperaturę, aby była przyjemna dla naszego ciała.

Mata grzewcza w stole do masażu

Marmurowe stoły do masażu wyglądają bardzo estetycznie, a tym samym podnoszą prestiż salonu spa. To kolejny przykład zastosowania mat grzewczych QuickNet przez projektantów. Dzięki temu masaże odbywają się w idealnych warunkach, a klienci chętnie wracają na kolejne sesje.

Instalacja elektryczna

Stosowanie mat grzewczych w ośrodkach spa, basenach miejskich, saunach i łaźniach jest powszechne. Warto jednak pamiętać, że elektryczny system ogrzewania powierzchniowego wymaga do działania energii elektrycznej. Podłączenie do sieci powinno odbywać się poprzez odpowiednie zabezpieczenia przeciwporażeniowe i nadprądowe.

Z tego powodu zaleca się, aby instalację przeprowadzał wyłącznie specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia SEP. Zapewni to, że elektryczny system ogrzewania podłogowego będzie w pełni bezpieczny dla użytkowników. Natomiast korzystanie z instalatorów PRO RAYCHEM dodatkowo wydłuży gwarancję na zastosowane maty grzejne.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Super jakość towaru, transakcja przebiegła szybko bez problemów, polecam.
2024-02-09
Wszystko na czas
pixel