Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie zastosowania znajduje elektryczne ogrzewanie?

2025-01-21
Jakie zastosowania znajduje elektryczne ogrzewanie?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe znane jest powszechnie jako alternatywna dla kotłów węglowych, gazowych czy pomp ciepła. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne zastosowanie przewodów grzejnych w budynkach. Dowiedz się, w jaki sposób technologia ogrzewania elektrycznego jest jeszcze wykorzystywana – nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w innych budynkach oraz wokół nich.

Zalety elektrycznego ogrzewania powierzchniowego

Możliwość różnorodnego wykorzystywania podgrzewania elektrycznego wynika z charakterystyki tej technologii. Do najważniejszych jej zalet należy:

  • Łatwość montażu. W porównaniu do innych systemów grzewczych instalacja mat lub przewodów nie wymaga szczególnych przygotowań. Przy odpowiednio wczesnym zaplanowaniu takiej instalacji, można ją wykonać przy okazji innych czynności budowlanych, związanych z wylaniem jastrychu czy fundamentów.
  • Niezawodność. O niskiej awaryjności systemów ogrzewania elektrycznego najlepiej świadczy gwarancja udzielana przez nVent RAYCHEM, a wynosząca nawet do 20 lat. Obejmuje ona nie tylko wymianę uszkodzonego elementu, ale również przywrócenie powierzchni podłogi do stanu sprzed naprawy.
  • Bezpieczeństwo. Przewody grzewcze zalewane są warstwą wyrównującą lub izolującą, co chroni użytkowników przed przypadkowym uszkodzeniem instalacji i porażeniem prądem. W tego typu instalacjach nie występują też gorące elementy (takie jak rury od centralnego ogrzewania), którymi można się oparzyć.
  • Uniwersalność. Alternatywne sposoby ogrzewania wymagają paliwa – gorącej wody, węgla, gazu czy drewna. Oznacza to konieczność tworzenia odpowiednich instalacji, a często nawet pomieszczeń przeznaczonych dla danego typu kotła (nazywanych kotłowniami). Ogrzewanie elektryczne z kolei podłącza się do instalacji elektrycznej, która jest dostępna praktycznie w każdym budynku.
  • Ekologiczność. Coraz częściej zwraca się uwagę na technologie przyjazne środowisku. Z kolei wykorzystywanie paliw nieodnawialnych spotyka się z ograniczeniami i zakazami. W przypadku elektrycznych mat grzewczych nie trzeba się tym martwić – mogą one być równie dobrze zasilane prądem z elektrowni węglowych (które stanowią dziś podstawę energetyki w Polsce), jak i pochodzącego z farm wiatrowych i fotowoltaicznych w przyszłości.

Wspomniane cechy powodują, że elektryczne ogrzewanie powierzchniowe stosuje się nie tylko do ogrzewania budynków i poszczególnych pomieszczeń, ale także w wielu innych przypadkach.

Zastosowanie przewodów i mat grzewczych w domach i wokół nich

Elektryczne ogrzewanie powierzchniowe służy głównie do nagrzewania powierzchni, w których zostało zainstalowane. Dlatego też powszechnie kojarzone jest głównie jako alternatywa dla centralnego ogrzewania. Jednak sprawdza się równie dobrze w innych, ważnych zadaniach.

Łazienkowy grzejnik ukryty w ścianie.

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować także w… ścianie. Elektryczna mata grzewcza umocowana pionowo działa równie dobrze, jak instalacje poziome. Jednak taki sposób wykonania instalacji grzewczej pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści:

  • Dogrzewanie niewielkich łazienek, których powierzchnia jest zbyt mała dla optymalnego działania instalacji grzewczej podłogowej.
  • Suszenie ręczników powieszonych w miejscu, gdzie zamontowana jest mata grzewcza.
  • Ciepła, ogrzana ściana jest równie miła w dotyku, co podłoga w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.
  • Estetyka takiego ukrytego kaloryfera w ścianie przewyższa wszystkie klasyczne rozwiązania łazienkowe. Pozwala również zaoszczędzić więcej miejsca.

Tego typu rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to wygodny, prosty i estetyczny sposób na estetyczną, wygodną i ciepłą łazienkę.

Ciepła woda użytkowa użytkowa.

Dostęp do ciepłej wody użytkowej to podstawa komfortowych warunków. Aby ciecz znajdująca się już w rurach nie ochładza się (przez co w kranie dostępna będzie jedynie zimna woda), stosuje się systemy cyrkulacyjne, wymuszają ciągły obieg płynu w układzie. Bywają one zawodne, a w wielu przypadkach znacząco podnoszą koszt ogrzewania wody, szczególnie gdy odległość między kotłownią a punktami docelowymi jest dość duża.

Alternatywą dla pompy obiegowej jest przewód grzewczy. Instalowany w izolacji układu ciepłej wody użytkowej, pozwala w ekonomiczny i higieniczny sposób utrzymywać pożądaną temperaturę wody. Co więcej, system taki nie ulega awariom, a jednocześnie zajmuje znacznie mniej miejsca. Za jego optymalne działanie odpowiada inteligentny sterownik, dostosowany do harmonogramu poboru ciepłej wody – gdy nikogo nie ma w budynku, nie ma sensu niepotrzebnie dogrzewać instalacji.

Systemy przeciwoblodzeniowe.

Mroźne zimy powoli ustępują cieplejszym warunkom pogodowym. Jednak groźne przymrozki pozostaną z nami jeszcze na wiele dziesięcioleci. Powstające wtedy oblodzone miejsca są przyczyną częstych przewróceń, w których następstwie może dojść do poważnych kontuzji. Czy można temu zapobiec? Z łatwością. Instalując matę grzewczą pod najważniejszymi przejściami na podwórku. Mata grzewcza uruchamia się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Od teraz możesz poruszać się wokół domu pewnym, bezpiecznym krokiem – nawet w czas najsilniejszych mrozów.

Ochrona dachów i systemów odwodnieniowych.

Lód atakuje nie tylko uliczki i chodniki, ale także dachy. Zamrożone systemy rynnowe mogą okazać się sporym zagrożeniem, szczególnie w przypadku dachów płaskich. Na szczęście wystarczy kilka przewodów grzewczych w kluczowych miejscach, by udrożnić system odwodnieniowy i ułatwić spływ zalegającego śniegu i wody.

Tego typu systemy również działają automatycznie, wykrywając temperaturę na zewnątrz i uruchamiając się tylko w momencie wystąpienia przymrozków. System jest całkowicie bezobsługowy: nie wymaga uruchamiania, serwisu czy konserwacji. Po jego instalacji możesz po prostu zapomnieć o problemach ze śniegiem na dachu.

Uniwersalność elektrycznych systemów grzewczych RAYCHEM

Jak widać, maty i przewody grzewcze nVent RAYCHEM doskonale sprawdzają się nie tylko jako zamienniki klasycznego ogrzewania budynku. Pomagają także chronić podjazdy i dachy przed uciążliwym lodem. Z kolei niewielkie pomieszczenia mogą być dogrzewane instalacjami ukrytymi w ścianach. Czy to wszystkie zastosowania elektrycznego ogrzewania powierzchniowego? Z pewnością nie.

Uniwersalność tej technologii wyróżnia się łatwą instalacją, możliwością doprowadzenia energii elektrycznej w dowolne miejsce z równą skutecznością oraz elementami grzewczymi nie zajmującymi praktycznie w ogóle dodatkowej przestrzeni (często są one zatopione w wylewkach). Dlatego też wykorzystanie mat i przewodów grzewczych zależne jest tylko od potrzeb użytkownika.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
pixel