Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak obniżyć rachunki za prąd, mając elektryczne ogrzewanie

2024-05-08
Jak obniżyć rachunki za prąd, mając elektryczne ogrzewanie

Wysokość rachunków za energię elektryczną spędza sen z powiek wielu ludzi w Polsce. Ciągłe podwyżki, niejasne programy pomocowe (jak zamrożenie ceny tylko do 2 lub 3 tysięcy kWh) oraz skomplikowane faktury, zawierające wiele składowych. Jednocześnie większość urządzeń domowych wymaga zasilania prądem – bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Czy jest jakiś dobry sposób na niższe rachunki?

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Istnieje wiele poradników skupiających się na oszczędzaniu prądu. Wiele z tych rad przynosi wymierne korzyści, inne nie mają większego wpływu na rachunki, a co niektóre mogą nawet zaszkodzić. Wśród tych pierwszych można znaleźć takie rady jak:

  • Wymiana starych urządzeń na nowsze, energooszczędne. Choć wiele starych sprzętów działa przez dziesięciolecia, nie były one zoptymalizowane pod kątem zużycia energii elektrycznej. Dlatego też ich wymiana może faktycznie wygenerować duże oszczędności w portfelu. Jednocześnie nowsze modele są wygodniejsze, a w wielu przypadkach mają też więcej funkcji do zaoferowania.
  • Przejście na oświetlenie LED. Żarówki oparte na półprzewodnikach generują światło w zupełnie inny sposób, niż typowe żarowe. LED są bardziej wydajne niż neonówki czy halogeny. Jednocześnie powstają modele żarówek ledowych z typowymi gniazdami, dzięki czemu nie musisz wymieniać całej lampy. Następnym razem, gdy spali Ci się żarówka, zastanów się nad zakupem modelu LED – posiadającym także większą żywotność.
  • Tryb energooszczędny dostępny jest dziś w wielu urządzeniach domowych: telewizorach, komputerach czy telefonach komórkowych. Jest to szybki sposób na zaoszczędzenie sporych ilości energii elektrycznej. Szczególnie gdy słuchasz na komputerze lub telewizorze tylko muzyki w danym momencie. Wyłączanie urządzeń, z których się nie korzysta, jest starym sposobem na zaoszczędzenie, a jednak nadal warto o nim przypominać. W tym przypadku warto jednak zachować umiar.
  • Wyłączanie światła na kilka minut (na przykład wyjście do toalety) nie przyniesie oszczędności, a żarówki żarowe są bardzo wrażliwe na częste uruchamianie. Nadgorliwe wyłączanie ich może doprowadzić do szybszego przepalenia żarnika, a oszczędności na niższych rachunkach będą musiały pokryć zakup nowych żarówek.
  • Oszczędne korzystanie z urządzeń AGD. Nie włączać pralki, jeśli jest zapełniona tylko w 1/3 części. Nie uruchamiać zmywarki, dopóki się nie napełni. Nie gotować więcej wody w czajniku niż potrzebujesz.

Opisane wyżej porady mogą przynieść zdumiewające oszczędności na rachunkach za prąd, ale jedynie w przypadku osób, które do tej pory nie zastanawiały się nad oszczędnościami. W wielu domach już teraz domownicy starają się nie nadużywać energii elektrycznej, więc dodatkowe starania w tym zakresie niekonieczne są im przydatne. Skąd zatem tak wysokie rachunki?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – czy jest to pożeracz prądu?

Skanując zużycie energii elektrycznej, nie sposób pominąć dużego zapotrzebowania podłogowego ogrzewania elektrycznego. W skali roku może ono odpowiadać nawet za 40% rachunków. Nie jest to jednak wina samych mat grzewczych. W Polsce jest to średni udział kosztów ogrzewania budynku w wydatkach domowych. Oznacza to, że paląc węglem, drewnem, olejem czy gazem także musisz liczyć się z tak dużymi opłatami, choć będą one związane z innym paliwem grzewczym. Dlatego też szukając oszczędności, konieczne jest sprawdzenie wydajności systemu ogrzewania.

Termomodernizacja domów jednorodzinnych

Każdy budynek charakteryzuje się określonym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Wynika ona z jakości izolacji termicznej domu. W przypadku nowoczesnych projektów wartość ta mieści się w granicach 80-120 kWh/m2, jednak już stare budownictwo najczęściej posiada zapotrzebowanie na nawet 170-200 kWh/m2. Oznacza to niemal dwukrotnie większe potrzeby na energię cieplną, co przekłada się na dwukrotnie wyższe rachunki!

Po dociepleniu starych budynków uzyskuje się z reguły zapotrzebowanie na poziomie 140-160 kWh/m2, zatem jest ono nadal wyższe, niż w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Jednak średni koszt ogrzewania spada w takim przypadku nawet o 19%! Dodatkowo inwestycja w termomodernizację (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, lepsza izolacja ścian i dachu itp.) jest częściowo dotowana z programu czyste powietrze.

Jak zadbać o ciepło w domu?

Budynek posiada pewną przewodność cieplną, co oznacza ucieczkę energii cieplnej na zewnątrz. Jednak często to mieszkańcy odpowiadają za utratę ciepła. Otwieranie i pozostawianie otwartych drzwi „na chwilę”, długie wietrzenie pokoi czy wyłączanie ogrzewania na noc lub część dnia. Takie czynności powodują, że zgromadzone ciepło ucieka na dwór, a pomieszczenia się wychładzają. Ich szybkie nagrzanie często powoduje zwiększony pobór energii elektrycznej. Dlatego też warto zadbać o zamykanie drzwi i okien (szczególnie w zimne dni), a wietrzenie wykonywać szybko i dynamicznie. Otwarcie okna na oścież na 15 minut da lepsze efekty, niż uchylanie skrzydła na cały dzień.

Termostat WiFi – największy przyjaciel oszczędzających

Utrzymywanie stałej temperatury na poziomie 16°C w czasie nieobecności domowników pozwala zapobiec wychłodzeniu pomieszczeń. Wyłączanie ogrzewania na noc nie tylko jest niekomfortowe (zimno o poranku), ale także mniej wydajne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup termostatu i jego właściwe ustawienie. Tym bardziej że Termostat RAYCHEM Senz WiFi może być sterowany za pomocą telefonu komórkowego z dowolnego miejsca.

Prawidłowo ustawiony program zapewni Ci odpowiednią temperaturę o poranku. Jednocześnie ogrzewanie uruchomi się wcześniej, by w wydajny i oszczędny sposób nagrzać pomieszczenia. Wygoda łączy się zatem z dodatkowymi oszczędnościami w Twoim portfelu.

Taryfa i fotowoltaika – inwestycja w oszczędności

Posiadając elektryczne ogrzewanie podłogowe, możesz zastanowić się nad zmianą taryfy. Wylewka samopoziomująca lub jastrych może bowiem służyć Ci za ogromny akumulator cieplny: ogrzewanie uruchamiać się będzie tylko w godzinach, gdy prąd jest tańszy. Natomiast nagrzana w tym czasie płyta oddaje ciepło przez całą dobę, zapewniając Ci komfortowe warunki przez cały dzień.

Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja elektrowni słonecznej. Panele fotowoltaiczne mogą służyć do produkcji ciepła w godzinach popołudniowych, natomiast ciepło zgromadzone w ogrzewaniu akumulacyjnym będzie dostępne całą dobę.

Czy warto zadbać o niższe rachunki za prąd?

Jak widać, istnieje mnóstwo sposobów na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Część z nich wymaga tylko skupienia i wyrobienia odpowiednich nawyków. Inne stanowią inwestycję w przyszłe oszczędności, ale, dzięki dopłatom z programów lokalnych, zwracają się w ciągu kilku lat.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że elektryczne ogrzewanie podłogowe wcale nie generuje większych kosztów niż inne systemy grzewcze. Z drugiej strony pozwala nawet na osiągnięcie sporych oszczędności dzięki ogrzewaniu akumulacyjnemu – szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Dlatego też warto skorzystać z tych dodatkowych możliwości i zadbać o jeszcze niższe koszty utrzymania swojego domu!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Realizacja zamowienia przebiegla szybko i sprawnie. Bez opoznien. Obsluga zadala kilka dodatkowych pytan w celu potwierdzenia poprawnosci zamowienia. Polecam.
2024-03-29
Dzięki doradztwie na etapie zakupu 5 gwiazdek
pixel