Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile prądu zużywa i ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

2023-09-18
Ile prądu zużywa i ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

W społeczeństwie nadal funkcjonuje mit, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niezwykle kosztowne. Groźba ogromnych podwyżek cen prądu dodatkowo może budzić niechęć do tego typu ogrzewania domu. Jednak warto sprawdzić, na ile takie opinie są uzasadnione. Poniżej dowiesz się, jak duży wpływ na Twoje rachunki będzie miało ogrzewanie budynku przewodem grzejnym lub matą grzewczą. Zobacz sam, czy są to tak duże kwoty, jak Ci się wydaje – jesteśmy pewni, że Twoje podejście do tego rozwiązania ulegnie zmianie.

Zużycie prądu przez elektryczne ogrzewanie podłogowe 

Na początek warto się zastanowić, jak długo pracuje ogrzewanie podłogowe w ciągu dnia. Jest to oczywiście zależne od wielu czynników, jednak w zdecydowanej większości przypadków będzie to ok 5 – 10 godzin w ciągu doby. W celu podtrzymywania odpowiedniej temperatury przez całą dobę, system uruchamia się jedynie parę razy na kilka godzin. 

Stosowanie zaawansowanego termostatu, który będzie regulował poziom temperatury w inteligentny sposób, pozwoli jeszcze bardziej skrócić czas, przez który urządzenia grzewcze pracują. Zgodnie z najczęściej występującymi szacunkami, w ciągu doby instalacja pracuje średnio przez około 8 godzin, a w nowoczesnych domach o wysokim poziomie izolacyjności – nawet ok 6 godzin. 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem maty grzewczej, a ile z pomocą przewodów grzejnych? 

Na rynku spotkać można dwa główne rozwiązania ogrzewania elektrycznego podłogowego. Są to przewody grzejne oraz maty grzewcze. Te pierwsze stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Z kolei maty grzewcze posiadają tę zaletę, że układa się je dużo prościej ponieważ umieszczone są na samoprzylepnej siatce montażowej. Czy koszt ogrzewania każdym z tych systemów różni się w sposób znaczący? 

Od czego zależy koszt ogrzewania elektrycznego? 

Koszty ogrzewania podłogowego zależą od wielu czynników, dlatego też będą różnić się w przypadku każdego gospodarstwa domowego. Co ma największy wpływ na wysokość rachunków za prąd? 

  • Temperatura utrzymywana w domu. Im jest wyższa, tym więcej energii elektrycznej trzeba wykorzystać, by ją osiągnąć i utrzymać. Dlatego nowoczesne sterowniki pozwalają na ustawianie temperatur dla różnych pór dnia. Gdy rano dzieci są w szkole, a rodzice w pracy – temperatura może być obniżona do 16°C. Podobnie w nocy często ustawia się niższą temperaturę, niż w ciągu dnia. 
  • Kubatura domu. Większa ilość metrów kwadratowych wymagać będzie więcej energii elektrycznej do osiągnięcia pożądanej temperatury.
  • Izolacja termiczna domu. Nowoczesna stolarka okienna oraz drzwiowa czy poziom ocieplenia mają ogromny wpływ na ilość uciekającego na zewnątrz ciepła. Odpowiednia i przemyślana budowa domu pozwala osiągnąć duże oszczędności na rachunkach za prąd.
  • Użytkowanie dodatkowych instalacji energooszczędnych. Przykładem może być rekuperacja – wentylacja z odzyskiem ciepła, która pozwala pozyskać z powrotem nawet do 90% ciepła traconego wraz z wymianą powietrza.
  • Zwyczaje domowników. Częste otwieranie drzwi i okien spowoduje duże straty ciepła, które będzie trzeba na nowo wytworzyć przez instalację ogrzewania. 

Ze względu na tak dużą ilość zmiennych trudno jednoznacznie określić, jak dużo prądu wymaga ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czasem wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 - 2 °C aby uzyskać ok 10 - 20 % oszczędności energii elektrycznej. Poniżej przedstawimy przykładowe obliczenia dla standardowego domu które mają wyłącznie charakter poglądowy.

Ile prądu zużywa elektryczne ogrzewanie podłogowe? 

Zakładając, że do ogrzania jest około 100 m² ogrzewanej powierzchni użytkowej w której we wszystkich pomieszczeniach chcemy uzyskać komfortową temperaturę, należy od tego odjąć powierzchnię stałej zabudowy. Największa jest ona w łazience oraz kuchni, gdzie stawia się wiele mebli. Łącznie około 30% powierzchni mieszkalnej jest wyłączona z ogrzewania podłogowego z powodu szaf, wanny oraz innych mebli w stałej zabudowie.

Oznacza to, że kable grzewcze zostaną położone na 70 m² podłóg. Przy założeniu zapotrzebowania na moc grzewczą 100 W/m² uzyskamy: 

  • 70 m² * 100 W/m² =  7 000 W = 7 kW 

Jest to łączna moc całej instalacji grzewczej w domu. Tak jak wspomnieliśmy, średnio pracuje ona przez dziesięć godzin dziennie, 30 dni w miesiącu. 

  • 7 kW * 8 godz * 30 dni = 1 680 kWh 

Przy cenie prądu na poziomie 0,74 zł za każdą kilowatogodzinę, uzyskamy łącznie koszt ogrzewania na poziomie 1 243,20 zł. Jest to koszt miesięczny ponoszony w czasie samej zimy, czyli przez maksymalnie 4 miesiące w roku. Wczesną jesienią oraz późną wiosną wystarczy tylko dogrzewać dom, co wymaga znacznie mniejszych nakładów. 

UWAGA!!! Wyższa moc grzewcza nie oznacza większego rachunku. Wyższa moc grzewcza szybciej nagrzeje pomieszczenie co za tym idzie jest bardziej opłacalne niż instalacja mniejszej mocy grzewczej. Przeczytaj o tym więcej na przykładzie opisu: Jaka moc maty grzewczej pod płytki?

Choć koszt ten może wydawać się duży, warto porównać go choćby do ceny węgla. Zużycie prądu przez cały sezon dla dużego, 100 m² budynku wynosi równowartość jednej – dwóch ton węgla! Oznacza to koszty mniejsze nawet o połowę. 

Ile prądu zużywa przewód grzejny? 

W przypadku przewodów grzejnych sytuacja będzie wyglądać całkiem podobnie. Choć na pozór taki przewód może być ułożony gęściej lub rzadziej, co będzie wpływać na moc grzewczą w przeliczeniu na metry kwadratowe, ilość generowanej energii cieplnej będzie musiała być na podobnym poziomie. 

Jeśli przewód będzie zamontowany dużo rzadziej w mniejszej mocy grzewczej na 1m², nie uzyska się oszczędności na ogrzewaniu, a jedynie wydłuży czas działania instalacji, zanim uda się osiągnąć żądaną temperaturę w pomieszczeniu.

Różnica w cenie mat grzewczych i przewodów grzejnych

Warto także zwrócić uwagę a różnicę w cenie systemów opartych na matach grzewczych oraz przewodach. Cena maty do łazienki 2,5 m² wraz z termostatem to około 1363 zł. Podobna moc może zostać osiągnięta przez zakup przewodów grzewczych w cenie ok 1224 zł. 

Mimo wszystko dużo częściej klienci wybierają maty grzewcze. Dzieje się tak ze względu na ich popularność oraz łatwość ich kładzenia. Dlatego też, choć jest to rozwiązanie droższe, jego zalety rekompensują wyższą cenę. Z kolei kable grzewcze kupowane są do małych pomieszczeń lub o bardzo skomplikowanym kształcie, gdzie nie ma możliwości ułożenia mat w sensowny sposób. W tym przypadku wymagać to będzie jednak wyliczenia odpowiedniej odległości między przewodami oraz jej stałego utrzymywania, aby cała podłoga nagrzewała się równomiernie. 

Czy ogrzewanie prądem jest drogie? 

Z powyższych wyliczeń może się wydawać, że ogrzanie domu 100 m² wcale nie jest tanie. Jednak porównanie kosztów do innych sposobów ogrzewania jasno wskazuje, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Warto pamiętać, że piec centralny na ekogroszek także pobiera dużo energii cieplnej, głównie za sprawą pompki obiegowej do c.o. 

Posiada także bardzo ważną zaletę – działa na uniwersalny prąd, który możesz generować samodzielnie z pomocą instalacji fotowoltaicznej. Jest to ogromna niezależność od cen rynkowych, ponieważ generowana przez panele energia zawsze kosztuje tyle samo – zero złotych.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe opłaca się

Coraz więcej osób, które zapoznały się z twardymi faktami, decyduje się na ogrzewanie elektryczne podłogowe. Tani i wydajny sposób pozyskiwania ciepła zapewnia także niespotykany w innych systemach komfort użytkowania budynku. Dlatego też, jeśli tylko przerażają Cię koszty zakupu węgla, drewna, gazu lub innych paliw – zastanów się nad założeniem u siebie instalacji ogrzewania podłogowego z pomocą mat grzewczych lub przewodów grzejnych. To rozwiązanie okazuje się niezwykle ekonomiczne, wygodne i zdrowe. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości napisz w komentarzu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Solidny w przystępnej cenie.
2024-02-13
Wszystko elegancko
pixel