Darmowa dostawa od 50,00 zł

Elektryczne + wodne ogrzewanie podłogowe = ubezpieczony!

2025-01-18
Elektryczne + wodne ogrzewanie podłogowe = ubezpieczony!

Zdecydowana większość nowych domów zostaje wyposażona w ogrzewanie podłogowe. Związane jest to przede wszystkim odejściem od paliw stałych, szczególnie drewna i węgla, na rzecz systemów wspomaganych fotowoltaiką czy pompą ciepła. Trudno dziś przewidzieć, który system sprawdzi się w przyszłości. Ponadto, posiadając dodatkowy system ogrzewania, można się zabezpieczyć na wypadek awarii lub zbyt mroźnej zimy (w przypadku pomp ciepła, które mogą być w takiej sytuacji niewydajne). Czy można w jednej podłodze zamontować ogrzewanie wodne i elektryczne maty grzewcze? I czy to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne razem, przezorny jest zawsze ubezpieczony

Każda instalacja grzewcza ma swoje zalety i wady. W szczególności odnosi się to do wykorzystywanych paliw – dzisiejsza sytuacja jasno pokazuje, jak ceny surowców mogą się zmieniać z dnia na dzień, całkowicie niwecząc wyliczenia instalatorów czy właścicieli domów. Osoby przezorne chętnie skorzystają z możliwości połączenia kilka różnych systemów ogrzewania, które będą mogły działać zamiennie w zależności od sytuacji. Przykładem tego typu połączenia może być instalacja kabli grzewczych oraz wodnego ogrzewania podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zarówno w przypadku instalacji wodnej, jak i elektrycznej, ogrzewanie podłogowe zapewnia ogromny komfort mieszkańcom. Ciepło przekazywane jest równomiernie na całą powierzchnię podłogi, dzięki czemu:

  • zawsze jest ciepło w stopy, które w szczególny sposób regulują temperaturę całego organizmu, zatem ogrzewanie ich w pierwszej kolejności, skróci czas ogrzania się całego ciała,
  • brak miejscowych źródeł ciepła zapobiega powstawaniu wirów powietrznych, które unoszą kurz i alergeny; w efekcie dom będzie o wiele bardziej przyjazny alergikom,
  • równomierne rozprowadzanie ciepła oznacza brak miejsc gorących, w okolicy grzejnika, oraz zimnych, w odległym, niedostępnym kącie,
  • ze względu na niższą temperaturę potrzebną do działania tych systemów, często koszty eksploatacji są niższe.

To właśnie z tych powodów ludzie często wybierają ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów szpecących ich domy.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w podłodze

W razie awarii podstawowego źródła ogrzewania, na przykład pieca zasilanego ekogroszkiem, najczęściej nie ma możliwości ogrzewania domu nawet przez 2 lub 3 tygodnie. W tym czasie konieczne jest zamówienie serwisu, który określi problem, zakupi potrzebne części i dopiero naprawi piec.

Posiadając drugi system ogrzewania elektrycznego, wystarczy jeden guzik, by przełączyć się na kable grzewcze i zapewnić domownikom pełny komfort zimą. Podobne rozwiązanie będzie możliwe przy brakach paliw stałych, na przykład węgla, co można zaobserwować w tym roku. Z powodu barku węgla lub jego wysokiej ceny, lepiej będzie ogrzewać dom za pomocą prądu.

Pamiętać jednak należy, że przewody grzejne mogą być bezpiecznie zainstalowane w miejscu, gdzie ich maksymalna wytrzymałość temperaturowa gdy są wyłączone wynosi więcej o bezpieczne 10°C niż mamy temperaturę w instalacji C.O. Np. w przypadku przewodu grzejnego T2Blue nVent RAYCHEM wartość ta wynosi 65°C, więc z powodzeniem może być użyty w tego typu aplikacji. Przy temperaturze wody w instalacji wodnej na poziomie 55°C nie ma ryzyka uszkodzenia się równoległego systemu na wskutek pracy drugiego, szczególnie że oba systemy muszą być od siebie odizolowane 20 mm wylewki. Jednak w żadnym wypadku nie powinno się uruchamiać obu systemów w jednym czasie, mimo że przewodami grzejnymi steruje termostat z czujnikiem temperatury podłogi który nie pozwolił by do ich uruchomienia przy nagrzanej już podłodze.

Zalety dodatkowego ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego

Dodatkowymi zaletami wykonania ogrzewania podłogowego elektrycznego jest możliwość założenia termostatu pokojowego do każdego pomieszczenia osobno. W ten sposób, w razie awarii kabla, wystarczy wyłączyć tylko jeden obwód.

Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne elektryczne może też doskonale współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym, gdy nie ma sensu jeszcze rozpalać pieca, a panele produkują wystarczająco dużo prądu do ogrzania domu. Ogromną zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest możliwość gromadzenia energii cieplnej w podłodze w ciągu dnia, gdy panele mają największą skuteczność, a oddawanie jej przez noc, gdy robi się chłodno.

Jak wykonać ogrzewanie elektryczne i wodne w jednej podłodze?

Instalacja dwóch systemów grzewczych jest możliwa i wymaga jedynie lepszego zaplanowania prac. Izolacja podłogi wykonywana jest dokładnie tak samo, jak przy każdym z tych systemów oddzielnie. Natomiast na same instalacje potrzebna będzie 70 – 80 mm warstwy jastrychu.

Na izolacji układa się folię do ogrzewania podłogowego, a następnie kładzie się rury. Na tym etapie wygląda to jak instalacja zwykłego ogrzewania wodnego. Instalacja pokrywana jest około 20 mm wylewki, powyżej poziomu zakrywającego wszystkie rury (łącznie jest to zazwyczaj około 40 mm). Po wyschnięciu montuje się przewód grzejny z pomocą kleju na gorąco ewentualnie do siatki zbrojeniowej stalowej (2m x 1m, przy grubości drutu 2 mm). Taka siatka dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję podłogi. Przewody grzejne można ułożyć w ciągu jednego dnia w domu o powierzchni 100 m², więc opóźnienia w budowie są niezauważalne. Całość zalewana jest kolejną wylewką o grubości do 30 mm. Uzyskuje się w ten sposób 70 – 80 mm grubość jastrychu.

Mata grzewcza i ogrzewanie wodne, rozwiązanie idealne

Jeśli ogrzewanie akumulacyjne nie jest priorytetem, można zainstalować maty grzewcze, zamiast przewodów grzejnych. Jest to dobre rozwiązanie do łazienki czy kuchni. Maty instalowane są jedynie na odsłoniętej od mebli części podłogi, a do tego całość znajdzie się w warstwie kleju, co zmniejszy wysokość podłogi. Nasze maty grzewcze QuickNet-160 mogą być instalowane także pod prysznicem, zwiększając komfort w czasie kąpieli. Nie ma problemu z wykorzystaniem tego pomysłu także w innym pomieszczeniach, gdzie będzie podłoga drewniana. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią moc mat grzewczych do typu wykończenia podłogi, należy do nich QuickNet-90

Zabezpiecz się na wypadek podwyżki cen paliw stałych

Ceny paliw stałych mogą znacząco się zmieniać na skutek różnych wydarzeń na świecie. Posiadając dwa systemy ogrzewania, skutecznie ochronisz się przed taką sytuacją, a jednocześnie zyskasz dużą elastyczność przy wyborze sposobu ogrzewania swojego domu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
pixel