Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Elektryczne ogrzewanie podłogowe czy grzejniki elektryczne? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

2024-02-12
Elektryczne ogrzewanie podłogowe czy grzejniki elektryczne? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Obserwowany w ostatnich latach szybki rozwój instalacji fotowoltaicznych na całym świecie zachęca ludzi do przechodzenia na elektryczne systemy grzewcze. Pozwoli to na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie przydomowej elektrowni słonecznej. Do wyboru są dwa często proponowane rozwiązania: grzejniki elektryczne oraz maty i przewody grzewcze. Czym różnią się te systemy grzewcze i który z nich warto wybrać do swojego domu? Sprawdź sam!

Podobieństwa elektrycznego ogrzewania podłogowego i grzejników elektrycznych.

Czy możesz wskazać jakieś podobieństwa między tymi systemami ogrzewania? Z pewnością oba są zasilane energią elektryczną bezpośrednio z sieci domowej. Oznacza to brak oddzielnej kotłowni i dodatkowego oprzyrządowania. Ponadto nie ma potrzeby magazynowania nigdzie "paliwa", jak w przypadku kotłów na węgiel czy pellet. Z kolei ogrzewanie elektryczne świetnie sprawdza się we współpracy z systemem fotowoltaicznym. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na uniwersalność energii elektrycznej - może być ona generowana z energii słonecznej, wiatrowej, ale również z węgla, atomu czy gazu. Dlatego zawirowania na rynku surowców (jak niedobór węgla na początku wojny na Ukrainie) nie spowodują braków w ogrzewaniu.

Ogrzewanie elektryczne jest również elastyczne. Z reguły każde pomieszczenie jest zasilane niezależnie od pozostałych. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą w całym domu, a w przypadku nagłej awarii - tylko jedno pomieszczenie zostanie pozbawione ogrzewania, co nie wpłynie znacząco na komfort domowników.

Jaka jest różnica między grzejnikiem elektrycznym a ogrzewaniem podłogowym?

Obecne grzejniki są przykładem ogrzewania punktowego, podczas gdy ogrzewanie podłogowe należy do systemów płaszczyznowych. Oznacza to sporo różnic w funkcjonowaniu obu rozwiązań i warto mieć tego świadomość już na etapie planowania remontu lub budowy nowego domu. Porównanie zalet i wad obu systemów ułatwi wybór optymalnego sposobu ogrzewania budynku.

Rozkład temperatury.

Rozkład temperatury ogrzewanie konwekcyjne.

Ogrzewanie punktowe działa na zasadzie konwencji opartej na grawitacji. Gdy temperatura powietrza wzrasta, staje się ono lżejsze i jest wypychane w górę przez zimne powietrze. Następnie rozprzestrzenia się pod sufitem w całym pomieszczeniu, aż w końcu opada. Dlatego grzejniki są zawsze montowane bliżej podłogi, zwykle pod oknami. Rezultatem takich grzejników jest niska temperatura przy podłodze i wyższa temperatura w pobliżu głowy domu. Taki rozkład ciepła jest jednak niekorzystny dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Rozkład temperatury ogrzewanie podłogowe.

Zupełnie inaczej jest w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. Równomiernie ogrzana podłoga przekazuje energię cieplną do powietrza, które unosi się tylko pionowo w górę w całym pomieszczeniu. Dzięki temu najwyższa temperatura panuje przy stopach, podczas gdy w górnej warstwie pomieszczenia temperatura jest nieco niższa, zapewniając domownikom maksymalny komfort.

Wybór dla alergików?

Ruch konwencyjny podnosi kurz, mikroorganizmy i roztocza z powierzchni mebli, które następnie unoszą się w całym pomieszczeniu. Ich obecność może nasilać reakcje alergiczne, ale nie jest też zdrowa. Dlatego też instalacja ogrzewania płaszczyznowego jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla alergików.

Optymalna wilgotność.

Działanie grzejników elektrycznych, podobnie jak centralnego ogrzewania, ma negatywny wpływ na wilgotność powietrza, które je wysusza. Wpływa to bezpośrednio na komfort domowników, ale też skutkuje wyższymi wydatkami na ogrzewanie. Tymczasem maty grzewcze w żaden sposób nie wpływają na poziom wilgoci w powietrzu. Tym samym nie generują problemów z suchością dróg oddechowych i nie sprzyjają częstszemu katarowi czy zapaleniu gardła.

Estetyka ogrzewania elektrycznego.

Grzejniki elektryczne dobrze prezentują się w pokoju lub salonie. Biały kolor, dominujący wśród producentów, najlepiej sprawdzi się w stylu skandynawskim. Prosta konstrukcja i delikatne, zaokrąglone kształty również nie zaburzą estetyki pomieszczenia. Zaleta podłogówki elektrycznej jest jednak niezaprzeczalna - cała instalacja ukryta jest pod podłogą, dzięki czemu w ogóle nie ingeruje w umeblowanie pomieszczenia.

A co z kosztami?

Instalacja grzejników elektrycznych jest znacznie tańsza. Wystarczy umieścić je w odpowiednim miejscu i uruchomić, gdy montaż mat grzewczych wymaga wylewki pod podłogą. Tańsza jest jednak eksploatacja ogrzewania podłogowego ze względu na wyższą sprawność i uzyskanie komfortu przy niższych temperaturach (ze względu na ich rozkład w pomieszczeniu). Podsumowując, trudno więc mówić o większej opłacalności grzejników, zwłaszcza przy założeniu, że instalacja grzewcza ma pracować przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Elastyczność odgrzewania.

Istotną różnicą jest również szybkość ogrzewania pomieszczenia do pożądanych parametrów. Grzejniki elektryczne mają zazwyczaj większą moc i pozwalają na szybsze ogrzanie pomieszczenia. Z kolei efekt akumulacyjny płyty fundamentowej lub jastrychu spowalnia tempo nagrzewania pomieszczenia. Z drugiej jednak strony, to właśnie ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia stabilną temperaturę w całym budynku.

Co więcej, tego typu działanie sprzyja gospodarstwom z odnawialnymi źródłami energii. Akumulacja ciepła w jastrychu pod podłogą może mieć miejsce w godzinach maksymalnego nasłonecznienia, gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają nadwyżkę energii elektrycznej. Ciepło jest następnie uwalniane wieczorem, w nocy i rano, gdy brakuje zielonej energii elektrycznej. W przypadku grzejników elektrycznych takie zarządzanie wytwarzaną energią nie jest możliwe. Zamiast tego konieczne jest zainstalowanie dodatkowych, kosztownych akumulatorów.

Czy te dwa systemy mogą być ze sobą łączone?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć elektryczne ogrzewanie podłogowe z grzejnikami. W takim przypadku pierwszy system zapewniałby stabilną i komfortową temperaturę, podczas gdy grzejnik włączałby się w momencie wychłodzenia pomieszczenia i konieczności jego szybkiego dogrzania. Na podobnej zasadzie oba systemy grzewcze montowane są często w łazienkach - wiszący grzejnik łazienkowy pozwala dodatkowo na suszenie ręczników. Co ciekawe, rolę takiego dodatkowego grzejnika może pełnić również mata grzewcza. Jak. Ogrzewanie płaszczyznowe nie musi być montowane pod podłogą. Równie dobrze sprawdza się na ścianie, pod warstwą płytek ceramicznych.

Który system działa lepiej?

Niezaprzeczalnie elektryczne ogrzewanie podłogowe ma o wiele więcej zalet niż grzejniki elektryczne. Główną zaletą tych drugich jest możliwość szybkiego ogrzania chłodnych pomieszczeń. Szczególnie w starym budownictwie, o niższych parametrach termoizolacyjnych, powierzchnia podłogi może być zbyt mała, aby zapewnić pożądaną temperaturę. Problem ten dotyczy głównie małych pomieszczeń: łazienek, przedpokoi czy niekiedy kuchni. W takim miejscu dodatkowy grzejnik elektryczny może okazać się koniecznością. Będzie on jednak działał jako uzupełnienie systemu podłogowego, co zapewni niższe koszty eksploatacji.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel