Darmowa dostawa od 50,00 zł

Elektryczne ogrzewanie podłogi w kontenerze

2025-01-21
Elektryczne ogrzewanie podłogi w kontenerze

Kontenery mieszkalne, biurowe czy sanitarne mają bardzo małą powierzchnię użytkową, dlatego też zamontowanie pieca lub kotła to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Aby zapewnić maksymalną ilość miejsca, warto postawić na ogrzewanie elektryczne. Czy jest to jednak bezpieczne? Sprawdź, jak wyglądają zalety i wady elektrycznego ogrzewania powierzchniowego w kontenerach.

Czy ogrzewanie podłogowe w kontenerze to dobry pomysł?

W przypadku niewielkich kontenerów może wystąpić trudność z wyposażeniem w odpowiednie paliwo. Węgla i drewna najczęściej nie ma gdzie trzymać, podłączenie do gazu może być problematyczne, natomiast prąd jest uniwersalnym nośnikiem energii, wykorzystywanym także do wielu innych urządzeń znajdujących się w środku.

Ważnymi zagadnieniami pozostaje jednak sterowanie w sposób wygodny i nowoczesny, gdzie tego typu ogrzewanie zda egzamin oraz jak dostosować użytkowany kontener do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Warto jednak już teraz zwrócić uwagę na najważniejsze zalety takiej instalacji.

  • Nie trzeba montować grzejników na ścianach, pieców ani rozbudowanych instalacji centralnego ogrzewania, co pozwala zaoszczędzić dodatkowe miejsce w kontenerze.
  • W przestrzeniach sanitarnych elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia suche i czyste powierzchnie. W ten sposób rozwój pleśni oraz drobnoustrojów jest mocno ograniczony.
  • Równomierny rozkład temperatury to nie tylko komfort mieszkańców lub interesantów, ale także atmosfera przyjazna alergikom – wiry powietrzne nie powodują wznoszenia pyłków.
  • Ciepła podłoga w całym kontenerze będzie ogromnym atutem w przypadku mieszkań.

Z jednej strony elektryczne ogrzewanie kontenerów przynosi sporo korzyści, z drugiej natomiast inne sposoby ogrzewania znacząco ograniczają dostępne miejsce. Wydaje się zatem, że wybór może być tylko jeden. Jednak warto omówić także szczegóły techniczne takiego rozwiązania.

Konstrukcja podłogi i wykładzina przy ogrzewaniu powierzchniowym w kontenerze

ogrzewanie podłogowe do kontenera

System samoregulujący T2Red oraz płyt Reflecta.

Elektryczne systemy grzewcze do kontenerów opierają się na podobnej konstrukcji podłogi. Jej podstawą jest najczęściej płyta wodoodporna OSB grubości minimum 18 mm. Następnie można wykonać ogrzewanie na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest montaż systemu samoregulującego T2Red oraz płyt Reflecta. Instalacja jest w pełni sucha i przebiega bardzo szybko. W efekcie uzyskuje się energooszczędne ogrzewanie powierzchniowe, które może w bezpieczny sposób współpracować z panelami podłogowymi.

Alternatywnie można na płytę OSB zamontować płytę gipsowo-kartonową. Do wyboru jest model czerwony, oznaczony jako przeciwpożarowy, lub zielony – wodoodporny. Jeśli wylana ma być wylewka samopoziomująca, szczeliny między płytami powinny być dodatkowo zabezpieczone przed wyciekiem masy. Na tak przygotowane podłoże układa się jeden z produktów znajdujących się w asortymencie RAYCHEM:

  • Matę grzewczą QuickNet 90 W/m². Zalewa się ją wylewką samopoziomującą o grubości 15 mm. Następnie podłogę wykańczamy z pomocą linoleum, winylu czy paneli podłogowych. Niewysoka moc jest bezpieczna, ponieważ zapobiega szybkiemu przegrzaniu tego typu materiałów.
  • Maty grzewcze QuickNet 160 W/m² układamy bezpośrednio w warstwie kleju pod płytkami lub zalewamy wylewką samopoziomującą.
  • Przewody grzejne T2Black 12 W/m ułatwiają ogrzewanie małych i dużych pomieszczeń o nieregularnych kształtach, sprawdzają się bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi. Przewód ten można zatopić bezpośrednio w warstwie kleju lub w wylewce samopoziomującej o grubości 8 – 15 mm.

Są to najczęściej wykorzystywane rozwiązania. Jednak każda sytuacja jest nieco inna, dlatego też bądźmy otwarci na stosowanie także innych produktów. Skontaktuj się z wyspecjalizowaną firmą, jeśli chcesz indywidualnie dobrać optymalne rozwiązanie do kontenera o dowolnym przeznaczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w kontenerze mieszkalnym

Kontenery mieszkalne muszą pogodzić niewielką przestrzeń z codziennymi potrzebami domowników. Przy projektowaniu ogrzewania elektrycznego należy także uwzględnić rozmieszczenie dużych mebli, jak szafy. Będą one ustawione na stałe bezpośrednio na podłodze, co może blokować przepływ ciepła i prowadzić do miejscowego przegrzania paneli podłogowych lub samego systemu grzewczego.

Gorzej sytuacja wygląda, gdy wykończeniem wnętrz będzie zajmować się dopiero najemca lub kolejny właściciel kontenera. Jeśli w czasie montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego nie ma jeszcze planów ułożenia mebli, można zastosować inne, bezpieczne rozwiązanie. Wprowadzenie wymogu stosowania szafek, łóżek czy komód na nogach o wysokości minimum 10 cm umożliwi przepływ powietrza na całej powierzchni podłogi. Jednak lepszym pomysłem jest instalacja systemu samoregulującego.

jak działa przewód samoregulujący

Przeczytaj: Zasada działania przewodu samoregulującego.

Budowa przewodu samoregulującego ma ciekawą charakterystykę ogrzewania. Ilość uwalnianego przez taki kabel grzewczy energii jest odwrotnie proporcjonalny do temperatury otoczenia. Oznacza to, że jeśli przepływ ciepła zostanie zablokowany, a podłoga nagrzeje się bezpośrednio pod szafą, ten odcinek przewodu przestanie się nagrzewać, nie wyłączając jednocześnie całego systemu.

W kontenerach mieszkalnych można wykonywać także elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, zatopione w wylewce o grubości 40 – 50 mm. Taka betonowa płyta będzie gromadzić energię cieplną jak akumulator.

System ten działa najlepiej z niewielką instalacją fotowoltaiczną – w czasie słońca kabel grzewczy nagrzewa płytę, a gdy zapadnie zmrok, ciepło nadal jest uwalniane z płyty – nawet do kilkunastu godzin po wyłączeniu systemu. W ten sposób ogrzewanie kontenera mieszkalnego zasilane jest jedynie z przydomowej elektrowni słonecznej.

Ogrzewanie podłogowe w kontenerze sanitarnym

Kontenery sanitarne mają zupełnie inne wymagania. Raczej nikt w nich nie mieszka na stałe, natomiast koniecznie zachować trzeba odpowiednie warunki higieniczne. Przy zastosowaniu ogrzewania elektrycznego podłogowego w całym kontenerze będzie całkowicie sucho, co przeciwdziała rozwojowi grzybów oraz drobnoustrojów. Brak grzejników zapobiegnie ich kradzieżom, które zdarzają się w takich miejscach. Najrozsądniej wypada zastosować termostat posiadający funkcję blokady kodem, dzięki czemu nikt nie będzie zmieniał ustawień ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe w kontenerze biurowym

Początkujące firmy potrzebują tanich powierzchni biurowych. Kontenery często są rozwiązaniem niewymagającym wysokiego budżetu. Jednak dostępna powierzchnia nie jest zbyt duża. Tu warto przypomnieć, że właśnie podłogowe ogrzewanie elektryczne pozwala zmaksymalizować powierzchnię użytkową – brak kotłowni, magazynu na opał ani widocznych wymienników ciepła. Jest to też bardzo estetyczne rozwiązanie, co pozwala urządzić biuro w bardziej wizerunkowych warunkach. Prestiż, szczególnie na początku, może mieć kluczowe znaczenie w kontaktach z klientami.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe na płycie OSB? W wielu krajach to standard

mata grzewcza na płycie OSB

1. Płytki ceramiczne, 2. Klej, 3. Mata grzewcza QuickNet-160, 4. Płyta gips-karton, 5. Płyta OSB, 6. Czujnik temperatury, 7. Konstrukcja nośna, 8. Izolacja.

mata grzewcza na płycie OSB i panele

1. Panele winylowe lub panele drewniane, 2. Wylewka samopoziomująca 15 mm, 3. Mata grzewcza QuickNet-90, 4. Płyta gips-karton, 5. Płyta OSB, 6. Czujnik temperatury.

Prąd elektryczny budzi u wielu osób poważne obawy. Jest to z pewnością niebezpieczne medium, które może doprowadzić do różnych tragedii. Jednak nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego światowych marek są na tyle bezpieczne że można je stosować na nośniku drewnianym.

Połączenie przewodów elektrycznych i drzewa budzi uzasadnione obawy pożarowe. Systemy nVent RAYCHEM stosowane są w USA, Kanadzie oraz krajach skandynawskich, gdzie drewniana konstrukcja budynku jest bardzo popularna. Na legarach układa się płyty OSB, przykrywa ją płytą gips – karton lub inną odporną na temperaturę, a następnie – maty grzewcze lub kable grzewcze. Możesz przeczytać o tym więcej w artykule o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym w domu szkieletowym .

O wysokim poziomie bezpieczeństwa świadczy również gwarancja producenta nVent RAYCHEM. W razie problemów nie tylko zlokalizują miejsce awarii, ale również przywrócą Twoją podłogę do stanu sprzed wystąpienia problemów. Jest to wyjątkowa formuła gwarancji na rynku – większość firm wysyła tylko nowe elementy, które trzeba wymienić, natomiast wszystkie prace remontowe i naprawcze prowadzone są na Twój koszt! Nie daj się oszukać i postaw na pewną gwarancję i produkty nVent RAYCHEM.

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym w kontenerze?

termostat do kontenera

RAYCHEM SENZ WIFI

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w kontenerach jest w pełni ukryte pod powierzchnią podłogi. Dlatego istotne znaczenie ma niezawodne i bezawaryjne sterowanie. Polecanym przez nas termostatem jest SENZ WiFi. Zaawansowany sterownik z połączeniem internetowym, którym możesz sterować ze swojego smartfona nawet spoza kontenera.

Jakie znaczenie ma wybór odpowiedniego termostatu? Przede wszystkim automatyzuje on proces ogrzewania zgodnie z ustawionym przez użytkownika programem. Nie musisz myśleć o włączeniu i wyłączeniu mat grzewczych – wszystko odbywać się będzie w pełni automatycznie. SENZ WiFi sprawdza się w każdym kontenerze, ponieważ:

  • Zaawansowany sterownik programowalny obsługiwany jest z pomocą wygodnego ekranu dotykowego.
  • Termostat adaptuje się do warunków, by po pewnym czasie uruchamiać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Ustawiasz, jaka temperatura ma być o godzinie 6:00 rano, a urządzenie samo wyliczy, kiedy należy uruchomić maty grzewcze, by osiągnąć wymagany poziom ciepła.
  • Funkcja otwartego okna – przydatna jest w czasie wietrzenia kontenera. W celu oszczędzania energii uruchomienie ogrzewania zachodzi w takim przypadku z opóźnieniem. Dzięki temu nie musisz ręcznie wyłączać ogrzewania, kiedy chcesz wymienić powietrze w środku na świeże z podwórka.
  • Sterownik posiada ochronę przed zamarzaniem. Utrzymuje temperaturę zawsze powyżej 5°C, aby zapobiec zamarzaniu rur w mieszkaniu.
  • Możesz sterować za pomocą jednego telefonu temperaturą nawet w 100 kontenerach. Wystarczy połączenie z WiFi, by mieć dostęp do ustawień z całego świata i w każdym momencie.
  • Kontenery sanitarne gromadzą czasem tłumy mniej lub bardziej przypadkowych gości. Jeśli chcesz uniknąć ciekawskich osób, które sprawdzają każde napotkane urządzenie, zablokuj termostat z pomocą kodu.
  • Termostat jest urządzeniem energooszczędnym. Zaprogramowane w nim algorytmy służą do optymalizacji ogrzewania, a zatem zmniejszania wydatków na energię elektryczną – nawet do 10% kosztów zostanie w Twojej kieszeni. W ustawieniach sterownika możesz sprawdzić, jakie jest bieżące zużycie energii elektrycznej w skali tygodnia, miesiąca czy roku. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad wydatkami.
  • Korzystasz z Google Assistant lub Amazon Alex? Teraz z ich pomocą będziesz mógł także sterować temperaturą w swoim kontenerze.
  • Choć dostarczany jest w domyślnej, białej, uniwersalnej ramce, można dokupić do niego jedną z wielu dostępnych na rynku, standardowych ramek. Dopasuj estetykę sterownika do swojego mieszkania.
  • Gwarancja aż na 12 lat.

Uniwersalny i zaawansowany sterownik SENZ WiFi obsługuje również dwa czujniki temperatury. Jeden wbudowany jest w sam termostat i służy do odczytywania poziomu ciepła w pomieszczeniu w celu sterowania matami grzewczymi. Jednak do urządzenia podłączyć należy także dodatkowy czujnik, znajdujący się w podłodze. Pozwala on reagować zawsze, gdy system ogrzewania może ulec przegrzaniu. W znaczący sposób zwiększa to poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Jakie moc grzewcza do ogrzania kontenera?

Jakie meble do kontenera z ogrzewaniem podłogowym

Przy małej powierzchni kontenera każdy centymetr może mieć znaczenie dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Minimalny poziom ogrzewania w kontenerach izolowanych sięga 120 W/m². Stawianie pełnych mebli ogranicza powierzchnię ogrzewania, a zatem moc systemu musi być większa. Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że w kontenerze 28,2 m² zabudowa meblowa zabiera 8 m2 powierzchni. Potrzebna moc do ogrzania takiego kontenera (przy minimalnym poziomie 120 W/m²) wynosi:

28,2 m² x 120 W/m² = 3384 W

Jednak realna powierzchnia grzania będzie mniejsza o zabudowę meblową.

28,2 m² – 8 m² = 20,2 m²

Nie zmienia to mocy systemu, jaka powinna zostać zainstalowana. Zatem potrzebny będzie system o mocy grzewczej:

3384 W / 20,2 m² = 167 W/m²

Jak widać, moc jednostkowa wzrosła ze 120 do 167 W/m². Przy jeszcze większej zabudowie różnica będzie coraz szybciej rosła. Pamiętać jednak należy, że istnieje maksymalna moc, powyżej której zachodzi duże ryzyko przegrzania zarówno systemu grzewczego, jak i podłogi.

Dodatkowym ograniczeniem jest odsunięcie instalacji o około 10 cm od ścian. Choć nie ma to tak znacznego wpływu na powierzchnię ogrzewania, w połączeniu z zabudową meblową moc instalacji może wyjść zdecydowana zbyt wysoka.

Rozumiemy jednak, że przeprowadzenie takich obliczeń może nie być oczywiste, dlatego chętnie służymy w tym zakresie pomocą. Jeżeli masz pytanie napisz je w komentarzu pod tym artykułem.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
pixel