Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w wylewce betonowej, wylewce anhydrytowej o grubości 30 – 60 mm

2025-02-03
Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w wylewce betonowej, wylewce anhydrytowej o grubości 30 – 60 mm

Przewód grzejny do elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego jastrychu betonowego lub anhydrytowego musi być najwyższej jakości. Ważna jest również wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne > 1500 N. Przewody grzejne muszą być najlepszej jakości i zapewnić bezawaryjną pracę, co jest szczególnie ważne w przypadku tak głęboko zainstalowanych przewodach grzejnych w betonie.

Grubość jastrychu wynosi zazwyczaj 30-60 mm. Stanowi to dość dużą powierzchnię akumulacyjną i grzewczą, która pozwala na zmagazynowanie znacznej ilości energii cieplnej. Przewody grzejne podłogowe mocowane są do listew montażowych lub siatek zbrojeniowych – które następnie zalewane są betonem. W środku jastrychu pomiędzy przewodami grzejnymi umieszczona jest również rura ochronna, do której wkładany jest czujnik temperatury mierzący temperaturę w podłodze.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w jastrychu najłatwiej wykonać w czasie budowy nowego domu. Jednak w czasie remontu w starym budownictwie też często pojawia się taka okazja.

Między posadzką a przewodami grzejnymi podłogowymi stosuje się wylewkę betonową lub anhydrytową o grubości 30 – 60 mm. Jest to nawet dwukrotnie więcej niż w przypadku typowych wylewek samopoziomujących. Wynika to z potrzeby stworzenia akumulatora cieplnego pod podłogą. Ze względu na słabszą przewodność betonu, może on gromadzić energię cieplną. Jest to rozwiązanie uniwersalne, ponieważ na warstwie betonu można kłaść dowolną wykładzinę podłogową: panele, kamień, kafelki itd.

Instalacja ogrzewania w przypadku podłóg anhydrytowych

Właściwości zaprawy anhydrytowej zostały dopasowane do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jest to wylewka samopoziomująca, na tyle płynna, by całkowicie wypełnić cały obszar podłogi. Brak wolnego miejsca oznacza, że nie powstaną pod warstwą betonu pęcherze powietrzne. Mimo niskiej przewodności cieplnej takiej warstwy betonu będzie ona mogła się równomiernie nagrzewać.

Grubość wylewki pod ogrzewanie akumulacyjne

Zbyt gruba warstwa wylewki będzie stanowić barierę dla przepływającego przez nią ciepła i znacznie długo się nagrzewać. Beton pod tym względem nie jest łatwym materiałem (współczynnik wynosi 1 W/mK). Wylewka anhydrytowa posiada dużo lepszą przewodność cieplną (nawet do 2 W/mK), choć nadal jest to mniej, niż w przypadku na przykład kamieni naturalnych. Z drugiej strony źle zadziała także zbyt niska wylewka betonowa. Mogą pojawić się problemy z równomiernym rozkładem temperatury, co skutkować będzie pękaniem podłogi. 

Zgodnie ze standardami, minimalna grubość podłogi betonowej nad ogrzewaniem elektrycznym może wynosić 40 mm. Jednak najczęściej stosuje się wylewki o gruości do 60 mm. Pozwalają one na optymalne rozkładanie się temperatury.

Ogrzewanie akumulacyjne staje się coraz bardziej popularne

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne wciąż jest mocno niedoceniane. Ze względu na wzrosty cen prądu wydaje się, że wykorzystanie energii elektrycznej nie może być opłacalne. Jednak w praktyce jest to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domu. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego nie wymaga budowy kotłowni ani instalacji pieca czy innych urządzeń grzejnych. Dlatego też koszt inwestycji w przewody grzejne wychodzi dużo taniej niż przy innych typach ogrzewania. Na plus wypadają także koszty użytkowania. Sposób ogrzewania elektrycznego pozwala wykorzystać 100% wytwarzanej energii cieplnej do ogrzania budynku.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2025
pixel