Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe wpływa na zdrowie?

2024-04-18
Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe wpływa na zdrowie?

Część osób obawia się promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem ma być mata lub przewód grzewczy. Naukowcy jednak uspokajają – jest ono w pełni bezpieczne. Natomiast wymiana ogrzewania w domu na elektryczne może przynieść sporo korzyści dla zdrowia domowników. Jaki jest zatem prawdziwy wpływ mat grzewczych na zdrowie?

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne?

Spotkać się można z głosami przestrzegającymi przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Ma być ono szkodliwe dla zdrowia i powodować takie choroby jak: problemy z krążeniem, zwolnienie pracy serca, drżenie rąk czy zmiany elektrochemiczne w mózgu. Objawy te zostały potwierdzone przez naukowców, a w świecie nauki panuje konsensus, jednak odnoszą się one do długotrwałej ekspozycji na określone promieniowanie. To właśnie stąd wynika najważniejsze nieporozumienie w tym temacie.

Szeroki zakres promieniowania

Spectrum promieniowania elektromagnetycznego dzieli się na kilka ważnych obszarów. Część z nich, tak zwane promieniowanie jonizujące, jest powszechnie uważane za szkodliwe. Można tu wymienić promieniowanie rentgenowskie, ultrafioletowe (w dużej części) czy gamma. Trwa także debata o wpływie na organizm promieniowania o niskiej częstotliwości, która jednak nie występuje w polskich warunkach. Inaczej wygląda sytuacja z częstotliwością związaną z radiem, telewizją czy… prądem w gniazdku.

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego do domu można mówić wyłącznie o promieniowaniu elektromagnetycznym związanym z przepływem prądu. Biorąc pod uwagę ilość używanych urządzeń w gospodarstwie domowym, instalacja maty grzewczej nie ma znaczącego wpływu na obecność takiego promieniowania, a zatem jest też całkowicie bezpieczna dla zdrowia – tak jak cały sprzęt AGD czy RTV.

Czy zatem instalacja ogrzewania podłogowego ma wpływ na zdrowie domowników?

Wybór powierzchniowego ogrzewania elektrycznego w sposób istotny oddziałuje na zdrowie użytkowników. Jednak wpływ ten jest jak najbardziej pozytywny:

  • Równomierne ogrzewanie całej podłogi zapobiega powstawaniu prądów powietrznych. Jest to zjawisko mieszania się ciepłego i zimnego powietrza w pomieszczeniach z ogrzewaniem punktowym. Taki ruch powoduje podnoszenie się roztoczy, kurzu i pyłków, co sprzyja powstawaniu reakcji alergicznych u osób uczulonych. Dlatego też przy ogrzewaniu podłogowym obserwuje się osłabienie kataru alergicznego oraz łzawienia oczu.
  • Brak wspomnianych prądów powietrznych wpływa na lepsze warunki przewietrzania pomieszczeń (nie ma bowiem dodatkowych zakłóceń działania klimatyzacji lub wentylacji). Dzięki temu wilgotność powietrza w pokoju, salonie czy kuchni będzie na korzystnym dla człowieka poziomie, zapobiegając przesuszaniu się nosa czy oczu.
  • Optymalne warunki dla człowieka to cieplejsze powietrze w okolicach stóp oraz chłodniejsze w górnych rejonach ciała. Takie rozłożenie temperatury możliwe jest wyłącznie w przypadku ogrzewania powierzchniowego, umieszczonego pod podłogą.
  • Kaloryfery zapewniają wysoką temperaturę w swojej okolicy, natomiast na przeciwległym końcu pokoju panuje często poczucie chłodu. Natomiast maty grzewcze pozwalają uzyskać równomierny rozkład temperatury na całej ogrzewanej powierzchni.
  • Z elektrycznego ogrzewania podłogowego ucieszą się także domownicy cierpiący na syndrom zimnych stóp. Wysoka temperatura podłoża w naturalny sposób rozwiązuje ten problem.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest optymalny rozkład temperatur we wszystkich osiach układu współrzędnego (na powierzchni podłogi oraz pionowo). To właśnie z tego skorzystają alergicy, osoby z syndromem zimnych stóp czy też domownicy z problemami przesychających oczu oraz gardła.

Bilans działania ogrzewania podłogowego na zdrowie człowieka

Już na początku należy odłożyć obawy o promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez maty i przewody grzewcze na bok – występuje ono powszechnie w domach, szkołach, urzędach czy fabrykach i to w znacznie większym stężeniu, niż mogłoby emitować omawiane ogrzewanie elektryczne na podłogę. Warto zauważyć, że nie ma żadnego uznanego badania, które pozwalałoby sądzić o szkodliwości tego zakresu promieniowania. Natomiast niewątpliwie szkodzące zdrowiu są inne zakresy promieniowania – te jednak nie są generowane przez maty grzewcze.

Natomiast zauważyć można wiele korzyści zdrowotnych z instalacji ogrzewania pod podłogą. Taki system jest przyjazny dla alergików czy osób cierpiących na syndrom zimnych stóp. Jednak zapewnia też optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach, a tym samy – najwyższy komfort dla wszystkich domowników.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
produkt bardzo dobry, spełnia moje oczekiwania, zamówienie zrealizowana bardzo szybko, profesjonalna obsługa i kontakt
2024-04-03
Szybka i terminowa dostawa, kontakt z klientem
pixel