Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest samoregulujący przewód grzejny i jak działa?

2024-03-26
Co to jest samoregulujący przewód grzejny i jak działa?

Samoregulujący przewód grzejny ma cechy „sztucznej inteligencji”, ponieważ na jego odprowadzanie ciepła ma wpływ temperatura otoczenia. Współczesne osiągnięcia nauki i techniki umożliwiły uzyskanie elementu konstrukcyjnego systemu grzewczego, który wraz ze wzrostem temperatury otoczenia zmniejsza uwalnianą moc cieplną, a wraz ze spadkiem temperatury otoczenia wzrasta. W tym przypadku wydzielanie ciepła w każdym odcinku kabla jest determinowane temperaturą otoczenia bez dodatkowych urządzeń sterujących i nie zależy od stanu sąsiednich odcinków.

Samoregulujący przewód grzejny ma cechę konstrukcyjną – jest to specjalna polimerowa matryca wytwarzająca ciepło z wtrąceniami przewodzącymi wykonana z materiału węglowego. Spadek temperatury prowadzi do ściskania materiału osnowy, zwiększając tym samym liczbę ścieżek przewodzących, co zwiększa rozpraszanie ciepła kabla. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia materiał osnowy pęcznieje, co prowadzi do przerwania połączeń między wtrąceniami i zmniejszenia liczby ścieżek przewodzących, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia wytwarzania ciepła. Dzięki takiemu urządzeniu samoregulujący kabel każdym ze swoich odcinków dopasowuje się do temperatury otoczenia.

Samoregulujący przewód grzejny - zasada działania

Samoregulujący przewód grzejny składa się z dwóch przewodzących równoległych przewodów miedzianych. Są wielożyłowe, z reguły mają 17-19 przewodów. Najbardziej akceptowalną powłoką dla drutów jest nikiel, który zapobiega ich utlenianiu i starzeniu. Matryca i rdzenie przewodzące są pokryte wewnętrzną warstwą izolacyjną, a na niej umieszczony jest ekran. Ta wielowarstwowa konstrukcja pokryta jest od góry plastikową powłoką ochronną. Zastosowane dwie warstwy izolacyjne zapewniają wzrost wytrzymałości dielektrycznej kabla, ochronę przed obciążeniami udarowymi oraz negatywnym wpływem czynników środowiskowych.

Zewnętrzna powłoka przewodu, oplot i wewnętrzna izolacja zapewniają mechaniczną, chemiczną i elektryczną ochronę… ale „magia” dzieje się w przewodzącym rdzeniu przewodu grzejnego.

samoregulujący przewód grzejny jak działa

A. Niska temperatura otoczenia = Wysoka moc grzewcza

Jeśli temperatura w bezpośrednim sąsiedztwie samoregulującego przewodu grzejnego jest niska, to jego moc grzewcza zwiększa się. Polimerowe łańcuchy rdzenia przewodu kurczą się, powodując powstanie wielu połączeń elektrycznych pomiędzy wbudowanymi cząsteczkami węgla.

B. Umiarkowana temperatura otoczenia = Niska moc grzewcza

W odpowiedzi na podwyższoną temperaturę otoczenia zmniejsza się moc grzewcza samoregulującego przewodu grzejnego. Polimerowe łańcuchy rdzenia przewodu rozszerzają się, zmniejszając tym samym liczbę połączeń elektrycznych.

C. Wysoka temperatura otoczenia = Praktycznie zerowa moc grzewcza

Jeśli temperatura otoczenia przewodu grzejnego osiągnie wysoki poziom, to jego moc spada praktycznie do zera. Ze względu na maksymalny stopień rozszerzenia się łańcuch w polimerowych rdzenia przewodu, praktycznie nie ma żadnych połączeń elektrycznych. Samoregulujący przewód grzejny dostosowuje swoją moc grzewczą na długości całego przewodu. Dzięki temu taki system jest bezpiecznym i niezawodnym rozwiązaniem dla wielu aplikacji.

  • Firma nVent RAYCHEM jest wynalazcą samoregulujących przewodów grzejnych i światowym potentatem w tej dziedzinie.
  • Samoregulujące przewody grzejne mogą się krzyżować i dotykać bez ryzyka przepalenia.
  • Samoregulujące przewody grzejne mogą być przycinane na odpowiednią długość na placu budowy, dając pełną elastyczność w sytuacjach, gdy projekt instalacji odbiega od rzeczywistej sytuacji na placu budowy.

Budowa przewodu samoregulującego

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel