Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Parafina w oleju opałowym? Znamy rozwiązanie!

2022-11-27
Parafina w oleju opałowym? Znamy rozwiązanie!

Olej opałowy z dużą zawartością parafiny może stanowić poważny problem pod kątem technicznym. Występuje on zarówno w niewielkich przydomowych zbiornikach jak i w kotłowniach miejskich. Podobne kłopoty mogą występować też przy agregatach prądotwórczych i magazynach. Na szczęście znamy doskonały sposób na radzenie sobie z tym problemem. Sprawdź jak skutecznie się go pozbyć.

Widok parafiny w filtrze na przykładzie filtru paliwa samochodowego - Foto na górze z www.strychalski.eu

Jak powstaje parafina?

Woda w niskich temperaturach zmienia stan skupienia – powstaje lód. Podobnie sytuacja wygląda z węglowodorami, na przykład w przypadku oleju opałowego. Przy niskich temperaturach wytrąca się z niego stała frakcja zwana parafiną. To jest ta sama substancja, z której wykonuje się świeczki. Jednak w przypadku osiadania w zbiorniku, rurach i w filtrze w naszej kotłowni, parafina może spowodować znaczne zmniejszenie przepływu, a nawet jego zatrzymanie.

 • Przy temperaturach zewnętrznych poniżej 4°C parafina zaczyna flokulować w wolnostojących zbiornikach grzewczych oraz w zbiornikach grzewczych znajdujących się w nieogrzewanych częściach budynku, co z kolei zatyka przewody ssące i zatrzymuje cały system grzewczy.

Problem ten narasta wraz ze starzeniem się oleju opałowego. Z tego powodu zakupiony zapas najlepiej jest zużyć w ciągu sześciu miesięcy, do roku czasu. Inaczej wzrasta szansa na wytrącanie się faz stałych w paliwie.

Jak zapobiegać powstawaniu parafiny?

Najłatwiejszym sposobem walki z powstającą parafiną jest ciepło. Faza stała pojawia się dopiero przy ujemnych temperaturach. Zimą warto dogrzewać magazyn oleju opałowego, aby nie doszło do wytrącenia się parafiny. Teoretycznie substancja ta może się ponownie roztopić przy podgrzaniu, jednak zatkane przewody oraz filtry będą wymagać wymiany i oczyszczenia. Dlatego też lepiej zapobiegać powstaniu tego problemu, niż później starać się przywrócić sprawność kotła. W tym celu wykonuje się montaż kabli grzewczych samoregulujących wewnątrz zbiornika i wzdłuż rurociągu.

System grzewczy nVent RAYCHEM przeciwdziała powstawaniu parafiny w oleju opałowym

Ogrzewanie zbiorników oleju opałowego i rur będzie dużo łatwiejsze wraz z systemem nVent RAYCHEM. Firma ta specjalizuje się w ogrzewaniu elektrycznym samoregulującymi kabli grzewczymi dla przemysłu i budownictwa. Jednak z równie dużą skutecznością stosuje się je do ogrzewania zbiorników z olejem opałowym.

Schemat przedstawia typowy układ grzewczy z kablem w środku zbiornika oraz na rurociągu.

Parafina w oleju opałowym

 1. Zasilanie 230 V AC
 2. RAYCHEM AT-TS-13 temp. nastawy –5°C do +15°C
 3. Mocowanie termostatu z przepustem kabli grzewczych
 4. RAYCHEM JB16-02 puszka rozgałęźna + RAYCHEM C25-100 zestaw przyłączeniowy z dławikiem M25 x 2szt
 5. RAYCHEM E-06 termokurczliwy zestaw zakończeniowy
 6. RAYCHEM 5BTV-2CT kabel grzewczy na rurze, moc grzewcza 16 W/m w temp.10°C
 7. RAYCHEM 10BTV-2CT kabel grzewczy w zbiorniku*, moc grzewcza 29 W/m w temp.10°C

*Zakończenie kabla 10BTV-2CT (zestawem zakończeniowym E-06) musi znajdować się poza zbiornikiem.

Ile metrów kabla grzewczego do ogrzania oleju w zbiorniku?

Kabel grzewczy 10BTV-2CT wpuszczamy do zbiornika i układamy grawitacyjnie na dnie. Zakończony zestawem E-06 koniec kabla musi znajdować się na zewnątrz zbiornika.

Pojemność zbiornika (litry)Moc grzewcza (kW)Zabezpieczenie obwoduDługość kabla 10BTV-2CT
2 000 0,6 C 6 A 10 m
5 000 1,0 C 10 A 17 m
10 000 1,3 C 10 A 22 m
20 000 1,8 C 16 A 30 m
40 000 2,7 C 20 A 45 m
60 000 4,1 C 32 A 68 m
80 000 5,0 2 x C 20 A 2 x 41,5 m
100 000 5,8 2 x C 25 A 2 x 48,5 m

Przejście kablem grzewczym przez ścianę zbiornika

Przejście kablem grzewczym przez ścianę zbiornika

(Pokazano na przykładzie przejścia przez izolację na przykładzie izolacji rurociągu.)

Aby zabezpieczyć kabel grzewczy przed uszkodzeniami i w miejscu przejścia przez górną ścinę zbiornika zastosuj szczelny zestaw ochronny nVent RAYCHEM IEK-25-04 który posiada owalną uszczelkę dopasowaną do kabla BTV.

Kabel grzewczy samoregulujący nVent RAYCHEM xBTV-2CT

Kabel grzewczy samoregulujący nVent RAYCHEM BTV-2CT

Kabel grzewczy nVent RAYCHEM xBTV-2CT charakteryzuje się fluoropolimerową powłoką ochronną, odporną na warunki opisywanego środowiska pracy. Oznacza to, że można go stosować bezpośrednio w oleju opałowym bez obaw o jego uszkodzenie lub pożarem. Bezpieczeństwo użytkowania potwierdza certyfikat wydany przez producenta.

Jego kolejną zaletą jest automatyczne dostosowywanie poziomu grzania do temperatury otoczenia. Pod wpływem ciepła przewody zmieniają swoją charakterystykę. Oznacza to, że w miejscu, gdzie jest wyższa temperatura, kable grzewcze wytwarzają mniej ciepła niż na pozostałej swojej powierzchni. Pozwala to uzyskiwać równomierną temperaturę na całym kotle.

Rodzaj kabla grzewczego został dobrany tak, aby maksymalna samoistnie wytwarzana temperatura powierzchni kabla była poniżej temperatury zapłonu (50°C). Oznacza to całkowicie bezpieczną pracę.

Kabel 8BTV-2CT wpuszcza się do zbiornika z olejem opałowym a 5BTV-2CT montuje na rurociągu i filtrze. Rurociąg i filtr należy zaizolować izolacją o grubości min 15 mm.

Termostat do ogrzewania rurociągów nVent RAYCHEM AT-TS-13

Termostat do ogrzewania rurociągów nVent RAYCHEM AT-TS-13

Termostat nVent RAYCHEM AT-TS-13 jest wybierany przede wszystkim ze względu na swoją bezawaryjność. Kontrolowanie poprawności działania systemu w magazynie oleju opałowego czy w kotłowni odbywa się rzadziej, niż w samym domu. Oznacza to, że potencjalna awaria może szybko doprowadzić do wytrącenia się parafiny oraz poważnych problemów z tym związanych.

 • Nastawa temperatury może być sprawdzana poprzez okno umieszczone w wieku obudowy, od –5°C do +15°C.
 • Diody LED sygnalizują, kiedy przewód grzejny jest zasilony lub gdy doszło do uszkodzenia czujnika temperatury (zwarcie lub przerwa w obwodzie czujnika).

Prosty, ale niezawodny termostat natynkowy jest prosty w obsłudze. Dodatkowo w przypadku awarii przełącza się automatycznie na grzanie, co zapobiega powstaniu kłopotów z parafiną. Wraz z termostatem sprzedawany jest przewodowy czujnik temperatury.

System przyłączeniowy oraz zakończeniowy

Do połączenia przewodu do termostatu potrzebny jest system przyłączeniowy C25-100 lub C25-21 oraz zakończeniowy E-06.

 • nVent RAYCHEM CE25-100 zestaw połączeniowy na zimno dla kabli grzewczych BTV bezpośrednio do skrzynki połączeniowej, z dławikiem M25

 nVent RAYCHEM CE25-100

 • nVent RAYCHEM CE25-21 zestaw połączeniowy na gorąco dla kabli grzewczych BTV bezpośrednio do skrzynki połączeniowej, z dławikiem M25.

nVent RAYCHEM CE25-21

 • Zakończenie systemu ogrzewania odbywa się poprzez montaż systemu zakończeniowego na gorąco nVent RAYCHEM E-06. Posiada rury termokurczliwe dostosowane do pracy w w/w środowisku.

nVent RAYCHEM E-06 

Czy potrzeba ocieplić izolacją zbiornik i rury?

ogrzewanie zbiornika z olejem

Samego zbiornika nie trzeba ocieplać izolacją jeżeli znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, osłoniętym od wiatru.

Natomiast rurociąg z kablem grzewczym należy osłonić izolacją o grubości 20 mm. Włączając w to również filtr paliwa jeżeli również instalujemy na nim kabel grzewczy.

Pozbądź się problemu parafiny raz na zawsze!

Instalując ogrzewanie zbiornika na olej grzewczy, masz pewność, że w środku nie wytrąci się parafina, która może zatkać filtry oraz przewody kotła. Oznacza to, że Twój system ogrzewania będzie zawsze gotów do pracy. Wytrącenie się faz stałych, w tym parafiny, oznacza zimno a naprawa systemu ogrzewania pociągnie za sobą znaczne środki. Na szczęście z nVent RAYCHEM możesz zapobiegać takim kłopotom.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-05
Szybka wysyłka, łatwy kontakt z sprzedawcą, polecam!
2023-11-24
Bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko kompletne!
pixel