Dom szkieletowy i elektryczne ogrzewanie podłogowe w 3 godziny

Czy w domu szkieletowym możliwa jest instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego? Naturalnie – jest to rozwiązanie spotykane całkiem często. Tym razem odwiedziłem budynek postawiony na płycie fundamentowej o grubości 15 cm. Była ona dobrze izolowana styrodurem o grubości aż 20 cm – zarówno od spodu, jak i po bokach. W związku z tym wybrałem niezawodny przewód grzejny T2Blue o mocy 10 W/m. W zupełności wystarczy w budynkach o dobrych parametrach izolacyjnych.
Moim zadaniem było ogrzanie pomieszczenia o powierzchni 21 m2, ale ze względu na meble, powierzchnia grzania wyniosła tylko 17 m2 . Ze względu na wykończenie panelami winylowymi, zaprojektowałem takie rozmieszczenie przewodów, by uzyskać bezpieczną moc grzewczą 100 W/m2. Jest to zgodne z zaleceniami producentów przewodów grzewczych oraz podłóg winylowych. Jednak klient zdecydowany był uparcie na moc 120 W/m2. Choć osobiście nie spotkałem się, by taka moc grzewcza uszkodziła kiedykolwiek podłogę. Najważniejsze jest aby taką instalację przewodów grzejnych zalać wylewką samopoziomującą o grubości minimum 15 mm. Nie wolno stosować cieńszych wylewek samopoziomujących ponieważ w pewnych przypadkach miejscowe przegrzanie podłogi może prowadzić do przebarwień oraz odkształceń paneli winylowych. Należy mieć to na uwadze w czasie wykonywania ogrzewania z tego typu wykładziną podłogową.
Miła i ciepła podłoga, o równomiernym rozmieszczeniu temperatury to wynik 15 mm wylewki oraz równomiernie rozmieszczonych przewodów pomiędzy meblami. Korzystając z mat grzewczych, nie można uzyskać aż tak dobrego rozmieszczenia mocy cieplnej na całej podłodze. Dlatego też coraz częściej stawiam na przewody grzejne nVent RAYCHEM – i to właśnie je rekomenduję swoim klientom. Poniżej prezentuję, jak ostatecznie wyszło ogrzewanie w tym budynku szkieletowym niedaleko Warszawy.