Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym z pomocą przewodów grzewczych

2023-02-17
Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym z pomocą przewodów grzewczych

Bardzo popularne stało się ostatnio podgrzewanie wody w basenach zewnętrznych. Utrzymywanie jej temperatury na pożądanym poziomie, przy niskim nakładzie finansowym, można uzyskać instalując elektryczne podgrzewanie. Jak to zrobić w sposób bezpieczny i bezawaryjny? Jak zapobiec wychładzaniu się wody w ciągu nocy? Sprawdź sam.

Ogrzewanie wody w basenie za pomocą wodnych mat grzewczych, pomp ciepła lub grzałek przepływowych wiąże się z dodatkowym miejscem na urządzenie, orurowaniem, serwisowaniem, wymianą filtrów oraz innymi zajęciami, którymi należy się zająć przy utrzymywaniu pożądanej temperatury wody.

Foto powyżej bradyshottubsottawa.com

Elektryczne ogrzewanie basenu ogrodowego

Podtrzymywanie właściwej temperatury to zadanie dla bezobsługowych kabli grzewczych, którymi sterować będzie prosty, ale skuteczny termostat. Przy całorocznych basenach, kable grzewcze będą mogły pracować także w zimie, w celu zapobiegania zamarzania wody. Natomiast inne rodzaje systemów podgrzewających wymagają najczęściej demontażu na czas mrozów. Dlatego też ogrzewanie elektryczne basenów cieszy się tak dużą popularnością: jest bardziej funkcjonalne oraz niezawodne od innych dostępnych rozwiązań.

Basen z podgrzewaną wodą za pomocą prądu

System elektrycznego podgrzewania wody, za pomocą kabli grzewczych, można zastosować w przypadku każdej konstrukcji basenu. Większe zbiorniki wymagają z kolei wiedzy fachowca, aby dobrać optymalne komponenty. Natomiast przydomowe, niewielkie baseny ogrodowe można ogrzać za pomocą wykonanej samodzielnie instalacji.

Kabel czy mata grzewcza?

Ogrzewanie podłoża basenu można wykonać kablem grzewczym stałooporowy o mocy 30 W/m układanym samodzielnie do siatki montażowej lub za pomocą gotowych mat o mocy 300 W/m2 przeznaczonych pod kostkę brukową. Do rozwiązań bardziej profesjonalnych stosuje się również kable grzewcze samoregulujące których moc grzewcza wynosi nawet 90 W/m.

Kable grzewcze zapewniają więcej możliwości technicznych pod kątem układania powierzchni ogrzewanej. Gęściej ułożone, będą wykazywać wyższą moc w przeliczeniu na m². Pozwala to dostosować instalację elektryczną do kształtu oraz typu basenu, a także wykorzystać optymalnie powierzchnię, na jakiej będzie się on znajdował.

Jaka moc grzewcza na 1m2?

W celu obliczenia zapotrzebowania cieplnego należy uwzględnić bardzo wiele czynników. Ze względu na specyfikę aplikacji ciężko jest zasięgnąć opinii na temat działania takiego systemu. Dokonując dokładnych obliczeń należało by uwzględnić:

 • pojemność wody w basenie,
 • materiał z jakiego jest wykonany i jego przewodność cieplną,
 • średnicę basenu jako wielkość powierzchni grzewczej,
 • głębokość wody,
 • typ izolacji i grubość,
 • średnią temperaturę panującą na zewnętrzną,
 • wiatr,
 • ilość nasłonecznienia i zacienienia słońca.

Jednak można także podejść do problemu w inny, mniej dokładny sposób. Według ogólnych szacunków, najczęściej letnie baseny ogrodowe PVC, które nie posiadają ocieplonych boków, wymagają mocy grzewczej na poziomie 300 – 400 W/m².

Jaki kabel grzewczy do montażu pod basenem będzie odpowiedni?

Najłatwiej będzie zamontować kabel grzewczy stałooporowy zasilany jednostronnie. Moc nominalna na poziomie 30 W/m powinna być optymalna. Przewód taki powinien się również charakteryzować innymi, ważnymi cechami:

 • Wytrzymałością mechaniczna: > 1500 N
 • Bezhalogenowa izolacja zewnętrzna: LSZH
 • Certyfikaty, min: CE

Ogrzewanie elektryczne pod basenem ogrodowym z PVC

Baseny ogrodowe z PVC wykonywane są zazwyczaj w dwóch kształtach: prostokątnych oraz okrągłych. W pierwszym przypadku układanie kabla wydaje się łatwe: równoległe linie w stałych odstępach na całej długości basenu. Więcej problemu może zdawać się przy basenach okrągłych.

 Ogrzewanie elektryczne pod basenem ogrodowym z PVC

Foto eltom-ogrzewanie.pl

Najlepiej sprawdza się tutaj ułożenie spiralne, z zastosowaniem równych odstępów dla kolejnych kręgów. Najłatwiej zacząć układanie od środka i powoli przesuwać się na zewnątrz. Pierwszy okrąg będzie wymagał wykonania narastającego odstępu od zera do pożądanej odległości. Kolejne będą już dużo łatwiejsze: wystarczy utrzymywać stałą odległość od poprzednio ułożonego przewodu.

Jak obliczyć moc kabla do basenu okrągłego?

Jak obliczyć moc kabla do basenu okrągłego?

Wzór na pole koła P = π r²

 • P = pole grzewcze pod basenem
 • π = liczba pi = 3,1415 r = promień koła

Przykład obliczeniowy dla basenu o promieniu = 2 m

 • P = π x (2 x 2) = 3,1415 x 4 = 12,566 m²

Obliczamy moc kabla grzewczego przyjmując moc grzewczą 350 W/m²

 • 12,566 m² x 350 W/m² = 4398 W

Dla basenu o promieniu r = 2 m instalujemy kabel grzewczy o mocy zbliżonej do wartości 4398 W.

Jak obliczyć odstęp C-C pomiędzy kablami grzewczymi?

Jak obliczyć moc kabla do basenu prostokątnego?

Jak obliczyć moc kabla do basenu prostokątnego? 

Wzór na pole prostokąta P = a x b

 • P = pole grzewcze pod basenem
 • a = bok krótszy
 • b = bok dłuższy

Przykład obliczeniowy dla basenu o boku a = 2 m, b = 3 m

 • P = 2 x 3 = 6 m²

Obliczamy moc kabla grzewczego przyjmując moc grzewczą 350 W/m²

 • 6 m² x 350 W/m² = 2100 W

Dla przykładowego basenu instalujemy kabel grzewczy o mocy zbliżonej do wartości 3500 W.

Jak obliczyć odstęp C-C pomiędzy kablami grzewczymi?

Montaż kabla grzewczego pod basenem

Montaż kabla grzewczego pod basenem

Foto eltom-ogrzewanie.pl 

Kabel grzewczy nie powinien być instalowany bezpośrednio pod dnem basenu, ponieważ temperatura nie rozłoży się równomiernie na cały basen, a będzie działać bardziej miejscowo, tworząc miejsca gorące i zimne. Dlatego najczęściej instalacja jest montowana w:w podsypce piaskowej o jak najmniejszej ziarnistości – rozwiązanie polecane jeżeli będziemy chcieli w przyszłości łatwo zdemontować basen, w podsypce piaskowo-cementowej – polecane jeżeli chcemy co roku stawiać basen w tym samym miejscu, tym samym będziemy mieli trwalej zabezpieczone kable przed uszkodzeniami, a podłoże będzie zawsze dobrze przygotowane do rozłożenia basenu.

Warstwy instalacji dla basenu ogrodowego PVC, licząc od dołu:

 1. Izolacja termiczna w/g uznania – opcjonalnie
 2. Podsypka dolna 30 mm – drobnoziarnista
 3. Kable lub mata grzewcza elektryczna + czujnik temperatury podłoża pomiędzy żyłami grzewczymi ale umieszczony tuż pod podłogą (ok 10 mm) podłogi basenu.
 4. Podsypka górna 30 mm – drobnoziarnista
 5. Basen

Montaż maty grzewczej elektrycznej pod basenem

Opcjonalnie zamiast kabla grzewczego można użyć matę grzewczą przeznaczoną do instalacji przeciwoblodzeniowych. Zazwyczaj mają moc grzewczą 300 W/m2, często używane są pod kostkę brukową pod podjazdy. Mata grzewcza to nic innego jak kabel grzewczy wmontowany w siatkę montażową, przyśpieszającą ich montaż na podłożu. Przez to są droższe od kabli grzewczych.

Montaż odbywa się również w podsypce piaskowej lub piaskowo-cementowej.

Basen betonowy z kablami grzewczymi w konstrukcji

W przypadku basenów betonowych szalunkowych kable grzewcze mocuje się do zbrojenia w ścianach i w podłodze. Z naszego doświadczenia wynika, że za każdym razem potrzebna była dokładna rozmowa z klientem. Przedstawialiśmy na niej możliwe rozwiązania i ocenialiśmy je na podstawie oczekiwań klienta. Instalacje grzewcze pod basenami betonowymi należą do aplikacji specjalistycznych. Oznacza to, że należy je uzgodnić także z biurem projektowym lub firmą specjalizującej się w tego typu instalacjach. Dlatego też każdorazowo niezbędna będzie szczegółowa rozmowa z klientem, w której czasie dyskutowane są wymagania klienta oraz możliwe rozwiązania.

Sterowanie temperaturą wody

Sterowanie temperaturą wody odbywa się za pomocą termostatu. Do jego działania niezbędna jest instalacja czujnika temperatury, jednak jego lokalizacją jest miejsce montażu kabli, czyli podłoże pod basenem. Utrzymywanie stałej temperatury podłoża zapewnia także stałą temperaturę wody w basenie. Jednak na początek można ustawić nieco wyższą temperaturę, by szybciej nagrzać konstrukcję basenu oraz wodę.

Instalacja elektryczna

Podłączenie instalacji do prądu może stanowić miejsce potencjalnie niebezpieczne, ze względu na możliwy kontakt przewodów z wodą. Dlatego też instalację taką powinna dokonywać osoba posiadająca uprawnienia elektryczne SEP. Dzięki temu miejsce podłączenia będzie odpowiednio zabezpieczone przed porażeniem prądem. Osoba z uprawnieniami będzie mogła także prawidłowo dobrać zabezpieczenia przeciążeniowe i różnicowoprądowe dla instalacji elektrycznej ogrzewania basenu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Szybka i terminowa dostawa, kontakt z klientem
2024-03-29
Dzięki doradztwie na etapie zakupu 5 gwiazdek
pixel