Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

2023-08-29
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Systemy ogrzewania są stałym elementem wszystkich domów na świecie. Z jednej strony, zapewniają one ciepłą i przytulną atmosferę, z drugiej natomiast są często znaczącym składnikiem płaconych rachunków. Wśród wielu typów ogrzewania na wyróżnienie zasługują systemy podłogowe zasilane wodą lub prądem.

Ogrzewanie wodne podłogowe

W systemie ogrzewania wodnych podłogowym występuje sieć rurek, przez które przepływa gorąca woda, ogrzewając równomiernie całą powierzchnię podłogi. Innym aspektem jest dostarczenie tej gorącej wody. Jej ogrzewanie można zrealizować za pomocą różnych środków:

 • standardowy piec węglowy, co wymaga także miejsca na składowanie węgla,
 • piece na olej opałowy, który także trzeba składować, a dodatkowym minusem może być jego zapach,
 • ogrzewanie gazem natomiast wymaga przyłącza gazowego, niedostępnego w dużej części mniejszych miejscowości.

W każdym wyżej opisanym przypadku wymagane jest również osobne pomieszczenie w postaci kotłowni. Innym rozwiązaniem może być instalacja pompy ciepła, która będzie dostarczać ogrzaną wodę w optymalnym przedziale temperatur.

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Wśród najważniejszych zalet takiego rozwiązania można wymienić:

 • oszczędności w porównaniu do centralnego ogrzewania z kaloryferami,
 • mniej przeciągów i bardziej równomiernie ogrzane pomieszczenia,
 • zdrowsze powietrze niż przegrzane przez grzejniki,
 • akumulacja ciepła w podłodze,
 • większa estetyka.

Ogrzewanie podłogowe jest z pewnością ciekawą alternatywą dla systemu kaloryferów. W takim porównaniu wychodzi mocno na plus.

Wady wodnego ogrzewania podłogowego

Istnieją także pewne wady takiego systemu.

 • może on współpracować tylko z częścią typów wykładzin podłogowych,
 • stworzenie odpowiednie instalacji w skończonym już budynku jest niezwykle kosztowne,
 • ewentualne przecieki mogą być niewykrywalne przez wiele lat, siejąc w tym czasie poważne zniszczenia,
 • duża bezwładność wody utrudnia szybką regulację temperatury w pomieszczeniach.

Aby wyeliminować część z wymienionych wad, można zastanowić się także nad systemem elektrycznym.


Ogrzewanie elektryczne podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego w podłodze kładzione są odpowiednie przewody. Zasilane są one energią elektryczną, która powoduje ich nagrzewanie się. Przy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego należy zwiększyć moc złącza elektrycznego. Może to być przydatne także przy wymianie kuchenki gazowej na elektryczną. System ten może współpracować również z przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwala to wykorzystywać na bieżąco wytwarzaną energię, co jest istotne przy aktualnych przepisach.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

W przypadku ogrzewania elektrycznego powierzchniowego, jego zalety są podobne, jak w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Na pewno nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia typu kotłownia czy przyłącza gazowego. Dodatkowym atutem jest możliwość płynnego sterowania poziomem grzania. O wiele łatwiej także wykryć ewentualną awarię.

W przypadku systemu RAYCHEM T2Red możliwe jest stworzenie inteligentnego ogrzewania podłogowego. Z jednej strony użytkownik zyskuje kontrolę nad systemem z pomocą termostatu Wi-Fi. Z drugiej natomiast sama konstrukcja przewodów powoduje, że miejsca chłodniejsze są mocniej nagrzewane przez przewody, a cieplejsze – znacznie słabiej. Dzięki temu zarówno przy oknie, jak i przy rozpalonym kominku temperatura w pomieszczeniu jest na bardzo zbliżonym poziomie.

Wady elektrycznego ogrzewania podłogowego

Systemy ogrzewania podłogowego są stosunkowo kosztowne przy ich instalacji w istniejących już budynkach chodź nie zawsze. Dlatego najlepiej przewody kłaść jeszcze przed położeniem wykładziny podłogi. Jednak także przy pracach remontowych instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego do salonu lub innych pomieszczeń może być bardzo korzystne.


Jaki wybór jest optymalny?

Przy wyborze najlepszego systemu ogrzewania warto wziąć pod uwagę przede wszystkim gwarancję. W większości przypadków dotyczy ona tylko elementów sterujących. Ewentualna gwarancja na maty grzewcze często ogranicza się tylko do przysłania nowej, działającej maty. W takim przypadku istnieje ogromny problem z wymianą niedziałającego elementu.

Inaczej jest w naszym przypadku. Dajemy 20 lat gwarancji na każdy element systemu ogrzewania. Natomiast w przypadku uszkodzonej maty grzewczej, nie tylko zapewniamy nowy element, ale także wymieniamy go i przywracamy podłogę do stanu sprzed awarii (na ile jest to możliwe, na przykład pod kątem dostępności materiałów). Co równie ważne, nie reperujemy uszkodzonych elementów sterujących, ale wymieniamy je zawsze na nowe.

Drugą ważną kwestią braną pod uwagę w czasie wyboru optymalnego systemu ogrzewania jest jego koszt. Przez wiele lat energia elektryczna była uważana za najdroższe źródło ciepła w domu. Dziś jednak rosnące ceny innych paliw doprowadziły do sytuacji, że to właśnie elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się jednym z najtańszych. Szczególnie przy dodatkowym wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych.

Dwa systemy ogrzewania jednocześnie?

Teoretycznie można zamontować oba systemy naraz, jednak w praktyce jest to znaczne zwiększenie kosztów, natomiast zalety takiego rozwiązania są trudne do określenia. Dlatego też nie spotyka się takich rozwiązań.

Zadbaj o ciepłą podłogę w swoim domu

Ogrzewanie elektryczne podłogowe posiada wiele istotnych zalet. Z tego powodu jest wybierane przez wielu właścicieli domów. Jednak za każdym razem jest to istotna decyzja pomiędzy rozwiązaniem wodnym a elektrycznym. W naszej ofercie znajdziesz najnowsze i najlepsze rozwiązania oparte na energii elektrycznej.

Wybór optymalnego rozwiązania, jak na przykład T2Red, czyli systemu przyszłościowego, pozwoli cieszyć się ciepłem przez wiele dziesięcioleci.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel