Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata grzewcza nie grzeje - część 2

2023-09-04
Mata grzewcza nie grzeje - część 2

W pierwszej części przedstawiliśmy kilka często spotykanych problemów z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu. Jednocześnie przy każdym z nich zamieściliśmy wskazówki, jak sobie poradzić z naprawą samemu, bez wzywania specjalistów. Jednak nie zmieściły się tam wszystkie awarie, z którymi możesz sobie dać radę samemu. Drugą część zamieszczamy poniżej. Jesteśmy pewni, że zamieszczone poniżej wskazówki, podobnie jak poprzedni artykuł, pozwolą Ci lepiej zrozumieć działanie podłogowego ogrzewania elektrycznego, a dzięki temu poradzisz sobie z większością prostych awarii, jakie mogą Cię spotkać.

 

Poniższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Wszelkie prace elektryczne powinna wykonać wyłączenie osoba ze stosownymi uprawnieniami.

Serwis - naprawa - Warszawa tel.: 509-721-056

 

Problemy z dywanikami, matami i legowiskami dla zwierząt

Termostat ma możliwość odczytywania temperatury najczęściej z dwóch czujników:

  1. jednego umieszczonego pod podłogą,
  2. a drugiego w samym termostacie.

W czasie ustawiania ogrzewania podłogowego można się posiłkować odczytami jednego z nich. Bardzo często wybierany jest czujnik w podłodze, przede wszystkim ze względu na jego szybszą reakcję na zmiany temperatury oraz wyższy komfort użytkowania. Jednak pomiary odczytywane z czujnika podłogowego nie zawsze są w pełni wiarygodne. I to nie z powodu uszkodzenia tego elementu instalacji. Wystarczy, że w miejscu montażu czujnika, na podłodze ułożony będzie mały dywanik. Może to być także legowisko dla psa lub dowolny mebel leżący na podłodze.

W każdym z tych przypadków podłoga będzie wolniej oddawała ciepło do otoczenia. Oznacza to znacznie szybsze nagrzewanie się tego fragmentu, a w efekcie - przekłamane odczyty czujnika.

Jak rozwiązać problem fałszywych odczytów?

Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste - wystarczy przesunąć przeszkadzający przedmiot nieco w bok i odblokować możliwość oddawania ciepła do otoczenia. Dzięki temu odczyty czujnika będą reprezentatywne dla całego pomieszczenia, a ustawiona temperatura umożliwi komfortowe przebywanie w takim pomieszczeniu.

Problem z czujnikiem wskazuje jednak także na poważniejsze konsekwencje kładzenia tego typu ozdób na podłodze. Dlatego pod meblami podłoga jest nieogrzewana (o ile monter wiedział, w którym miejscu będą stały meble). Jednak każda powłoka o dużej grubości będzie zatrzymywać ciepło w podłodze, prowadząc do szybkiego przegrzewania się danego fragmentu instalacji. Zakończyć się to może poważnym uszkodzeniem maty grzewczej. W efekcie konieczne będzie rozebranie części podłogi w celu wymiany elementów grzewczych. Dlatego należy bardzo uważać z dokupywaniem dywaników do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.

Czujnik temperatury - słaby punkt instalacji

Czujnik temperatury ma kluczowe znaczenie w prawidłowym działaniu całego ogrzewania podłogowego. Jednocześnie nie jest on mocno widoczny i trudno stwierdzić jego niewłaściwe działanie. Weryfikacja tego elementu następuje najczęściej dopiero w sytuacji, gdy instalacja nie działa prawidłowo. Z kolei z naszych doświadczeń wynika, że wadliwy lub uszkodzony czujnik to jedna z najczęstszych awarii elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu

Pierwszy z dwóch czujników temperatury mieści się w samym termostacie. Najczęściej znaleźć go można pod wyświetlaczem. Przypomina niewielki, czarny koralik. Sprawdź, czy:

  • czujnik nie został czymś zasłonięty. W takiej sytuacji dokonywany pomiar będzie obarczony dużym błędem, co spowoduje niewłaściwym działaniem ogrzewania,
  • czujnik nie jest wepchnięty do środka,
  • czujnik nie jest uszkodzony.

W obu ostatnich przypadkach konieczna może być wymiana całego termostatu.

Czujnik temperatury powietrza jest łatwiej dostępny, jednak często w ustawieniach ogrzewania korzysta się z odczytów drugiego, ukrytego w podłodze czujnika.

Czujnik temperatury podłogi

Nasza ekipa monterów zawsze instaluje czujnik w ochronnej rurce, aby w razie problemów można było go wyciągnąć, ocenić prawidłowość działania, a w razie potrzeby, także wymienić na nowy. Jeśli Twoja instalacja ogrzewania podłogowego także została wykonana prawidłowo, prawdopodobnie masz możliwość wyciągnięcia czujnika i sprawdzenia jego prawidłowego działania. W tym celu można wykorzystać prosty multimetr. Można również ustawić czujnik podłogowy tuż obok termostatu - temperatura w pomieszczeniu powinna być identycznie odczytywana przez oba modele.

Co ciekawe, często okazuje się, że model czujnika podłogowego jest niedopasowany do termostatu. Problem ten pojawia się często w nowych instalacjach oraz po zmianie termostatu na nowy. Czujnik, przy danej temperaturze, wskazuje określony odczyt rezystancji. Termostat musi odczytać tę wartość i odpowiednio przełożyć ją na temperaturę. Przy niepasujących modelach powstaje przekłamanie przy przeliczaniu rezystancji, co powoduje niewłaściwe działanie całego systemu. W takim przypadku wskazana jest wymiana czujnika temperatury podłogi na odpowiedni.

Pozornym rozwiązaniem może być przełączenie się na czujnik w termostacie. Jednak w przypadku większości podłóg - między innymi paneli czy winyli - istnieje ryzyko ich uszkodzenia zbyt wysoką temperaturą. Dlatego też sprawny czujnik podłogowy jest niezbędny do prawidłowego działania systemu.

Sprawdź wszystkie przewody w instalacji

Bardzo często zdarza się, że jedynym problemem jest niewielka pomyłka przy podłączaniu okablowania. Ilość możliwych do popełnienia błędów w tym zakresie jest całkiem duża, a każdy z nich może powodować niewłaściwe funkcjonowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego.

  • Niewłaściwe podłączenie przewodów do zacisków. Zarówno zaciski, jak i przewody oznaczone są odpowiednimi kolorami, opisanymi w instrukcji obsługi termostatu. 
  • Przewód może być za słabo podłączony do zacisku. Tego typu problem często występuje w przypadku zacisków ze śrubką - szczególnie przy montażu przez początkujących instalatorów. Jednak naprawa w takim przypadku jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć kabelek we właściwy sposób.
  • Przewody w termostacie są często bardzo cienkie, dlatego też łatwiej ulegają uszkodzeniu. Nawet niewielkie pociągnięcie może spowodować urwanie się kabelka. Równie łatwo uszkodzić izolację, co może powodować nieprawidłowości w działaniu systemu.

Dokładne przejrzenie przewodów oraz połączeń pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, jeśli okaże się, że to właśnie w tym miejscu tkwi problem. Jednocześnie jest to zadanie bardzo proste i szybkie. Dostęp do przewodów jest dość prosty, a ewentualne niewłaściwości montażowe - widoczne praktycznie od razu.

Czy termostat działa prawidłowo?

Z naszych doświadczeń wynika, że najwięcej problemów sprawia zawsze termostat. Niezależnie, czy problem wynika z nieznajomości poszczególnych opcji, czy też jest to kwestia przypadkowych zmian w ustawieniach, zresetowanie ustawień termostatu jest doskonałym sposobem na naprawienie elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Jak działa termostat?

Większość termostatów może pracować w kilku podstawowych trybach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tryb ręczny. Użytkownik ustawia w nim pożądaną temperaturę, a sterowanie uruchamia ogrzewanie podłogowe w taki sposób, by osiągnąć i utrzymać odpowiedni poziom ciepła w Twoim domu. Zaletą tego typu systemu jest możliwość dostosowania temperatury do aktualnych potrzeb. Przydatny jest szczególnie w przypadku testowania działania mat grzewczych.

Jednak urządzenie może działać też w trybie automatycznym, tak zwanym harmonogramie. Więcej informacji znajdziesz nieco niżej. Tryb ten zapewnia działanie ogrzewania elektrycznego według wcześniej ustalonego planu. Często błędne działanie instalacji związane jest z przypadkowym przejściem z jednego trybu na drugi. Dlatego też warto upewnić się, czy aktualnie temperaturą steruje się ręcznie, czy automatycznie.

Który czujnik temperatury jest odczytywany przez Twój termostat?

Większość osób nie zwraca uwagi na to, z jakiego czujnika temperatury pobierany jest odczyt przez termostat. Tymczasem ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego działania całego systemu. Wynika to z faktu, że temperatura podłogi rośnie znacznie szybciej, niż powietrza w pomieszczeniu. Zatem odczyt pomiarów czujnika podłogowe  pozwala na szybsze reagowanie na zmiany temperatury, ale może prowadzić do tego, że podłoga będzie ciepła przy odczuwanym chłodzie w całym domu.

Jednocześnie pamiętać należy o zabezpieczeniu podłogi przed przegrzaniem. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić panele czy winyle. Wybór odpowiedniego czujnika temperatury do sterowania ogrzewaniem zależy od wielu aspektów. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że ma to także wpływ na sposób optymalnego ustawienia pracy termostatu.

Harmonogram termostatu - czy wiesz, jak działa?

Nie musisz cały czas zmieniać temperatury żądanej na termostacie. Zamiast tego wystarczy ułożyć harmonogram pracy. Jest to funkcja ustawiania różnych temperatur dla konkretnych godzin i dni tygodnia. Po ustawieniu siedmiu dziennych planów temperatur, uruchamiasz działanie termostaty w trybie automatycznym. Najczęściej dla każdego dnia można ustawić kilka programów. Każdy z nich zawiera godzinę uruchomienia oraz temperaturę, która ma być utrzymywana.

Najczęściej w nocy optymalna jest niższa temperatura. Natomiast o piątej nad raną może rozpocząć się nagrzewanie domu, aby po wstaniu członków rodziny było już ciepło.

Od poniedziałku do piątku program dostosowany jest do godzin pracy oraz szkoły. Natomiast w sobotę i niedzielę można ustawić nieco wyższe temperatury w ciągu całego dnia, aby zwiększyć komfort mieszkańców.

Co zrobić w razie problemów z ustawieniem termostatu?

Zdarza się, że termostat nie działa prawidłowo. Może być to spowodowane przypadkowymi zmianami w menu głównym. Choć wiele urządzeń blokuje wprowadzanie pewnych zmian (wymagane hasło, które zna monter), w innych wprowadzenie kluczowej zmiany w ustawieniach może być dość proste. W takim przypadku konieczne może być przekopanie całej instrukcji obsługi. Na szczęście, istnieje też łatwiejszy sposób - przywracanie ustawień fabrycznych.

Jest to dobry sposób działania zawsze, gdy działanie termostatu jest nieprawidłowe. Wiele problemów z ogrzewaniem podłogowym można rozwiązać właśnie w ten sposób, i to bez wzywania fachowców.

Wymienione rozwiązania nie pomogły?

W dwóch artykułach udało nam się opisać wiele typowych problemów i łatwych sposobów na ich rozwiązanie. Wierzymy, że pomogą one zażegnać wiele awarii ogrzewania podłogowego w domu. Jednak nie zawsze możesz samodzielnie przywrócić swoje ogrzewanie do normalnego funkcjonowania wtedy wezwij serwis elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Takich specjalistów można spotkać na przykład w ciepla-podloga.pl. Nasi certyfikowani monterzy doskonale znają systemy podłogowego ogrzewania nVent RAYCHEM i nie tylko. Dzięki temu nasze ekipy mogą też prowadzić serwis, konserwacje oraz naprawy elektrycznego ogrzewania podłogowego. Aktualnie służymy pomocą na terenie Warszawy i okolic. Jeśli spotka Cię jakikolwiek problem z Twoim ogrzewaniem - skontaktuj się z namiW razie potrzeby, nasz serwisant pojawi się w Twoim domu, niosąc pierwszą pomoc dla Twojego ogrzewania podłogowego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-01
Produkt wysokiej jakości , polecam .
2023-07-19
Bardzo szybka realizacja zamówienia.

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel