Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata grzewcza nie grzeje - część 1

2023-09-04
Mata grzewcza nie grzeje - część 1

Awaria elektrycznego ogrzewania podłogowego w domu może stanowić poważny problem. Szczególnie w środku mroźnej zimy. Szybka i sprawna naprawa jest konieczna, aby nie marznąc we własnym mieszkaniu. Jednak nie musisz od razu wzywać do tego zadania fachowców. Wiele usterek lub problemów nie wymaga specjalistycznej wiedzy w celu ich usunięcia. Z innymi poradzić sobie może każdy majsterkowicz. Dlatego też poniżej zamieściliśmy kilka ciekawych rozwiązań. Jeśli nie znajdziesz tu opisu swojego problemu - sprawdź koniecznie także drugą część naszego poradnika.

 

Poniższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Wszelkie prace elektryczne powinna wykonać wyłączenie osoba ze stosownymi uprawnieniami.

Serwis - naprawa - Warszawa tel.: 509-721-056

 

Czy ogrzewanie podłogowe można naprawić?

Sposób montażu ogrzewania podłogowego może budzić wątpliwości, czy jego naprawa w ogóle ma sens - maty lub przewody grzewcze zatopione są w kleju, wylewce samopoziomującej czy płycie fundamentowej i nie ma do nich żadnego dostępu. Tymczasem znacząca większość problemów z ogrzewaniem dotyczy nie samych mat, ale całego osprzętu zainstalowanego w domu.

Czego najczęściej dotyczą awarie elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Okazuje się, że najczęściej wina za niedziałający system ogrzewania podłogowego spoczywa na dwóch jego elementach:

  1. termostacie pokojowym lub
  2. czujniku temperatury podłogi.

Dlatego też poszukiwanie awarii większość ekip rozpoczyna od przetestowania tych urządzeń. Jednak problem może być też związany z uszkodzeniem obwodu zasilania. Uszkodzenie przewodu spowoduje natychmiastowe wyłączenie się systemu ogrzewania. Często jest to wynik jakichś prac domowych, jak wiercenie w ścianie pod nowy wieszak.

Dlaczego moje ogrzewanie podłogowe nie działa?

Gdy temperatura w domu spada, oczywiste staje się pytanie, dlaczego moje ogrzewanie podłogowe nie działa prawidłowo? Z tym zapytaniem kieruje się do nas wielu klientów. Nie ma jednak powodów do obaw. Okazuje się, że sporą część problemów możemy rozwiązać przez poradę telefoniczną. Właśnie z tego powodu powstał ten poradnik: ma nieść pomoc przy najczęściej występujących awariach. Jednak nie wszystkie problemy można rozwiązać w łatwy sposób. Nasi specjaliści spotykali się z najdziwniejszymi awariami, które czasem trudno sobie wyobrazić. Zaczynając od legowiska dla psa, które zakrywało czujnik temperatury, przez maty podłączone bezpośrednio do sieci bez termostatu, aż po płyty izolacyjne położone na system ogrzewania podłogowego - wszystkie te problemy uniemożliwiały poprawne działanie instalacji, a ich naprawa wymagała naszej wizyty.

Test ręcznika w trybie ręcznym - czy ogrzewanie ma moc?

Pierwszym etapem weryfikacji działania systemu ogrzewania podłogowego jest sprawdzenie, czy w ogóle ono działa. W tym celu warto wykonać test ręcznika. Jest to niezwykle prosty sposób, by przekonać się, czy maty grzewcze działają prawidłowo.

Ustaw termostat w tryb ręczny

Na początek należy ustawić termostat w tryb ręczny. Najczęściej opcja taka jest dostępna bezpośrednio pod jednym z klawiszy na klawiaturze sterownika. Czasem termostat przełączy się w tryb ręczny po zmianie temperatury w pokoju. W innych modelach konieczne jest wejście do menu, aby przełączyć tryb działania na ręczny. Jeśli nie jesteś pewien, jak włączyć sterowanie ręczne, sprawdź instrukcję obsługi. Informacja o pracy w tym trybie będzie pokazana na wyświetlaczu w postaci odpowiedniej ikonki, na przykład w kształcie dłoni.

Teraz możesz włączyć elektryczne ogrzewanie podłogowe poprzez podniesienie docelowej temperatury do maksymalnej wartości. Najczęściej będzie to 30°C - ważne jednak, aby była to wartość wyższa, niż obecna temperatura powietrza w domu. Sterownik powinien od razu zareagować, uruchamiając zasilanie mat grzewczych. Rozpoznasz to po głośnym pstryknięciu.

Uwaga! Podwyższenie temperatury powyżej 27°C służy jedynie przetestowaniu działania systemu. Przy długotrwałym grzaniu przy tak wysokiej nastawie może dojść do awarii urządzenia!

Test z ręcznikiem

Po ustawieniu termostatu weź duży ręcznik łazienkowy i złóż go kilkukrotnie. Następnie połóż go na podłodze w miejscu, gdzie powinna znajdować się mata grzewcza. Już w ciągu 15 minut ręcznik powinien się wyraźnie nagrzać. Jest to dobry znak - system działa prawidłowo.

Możesz teraz pozostawić nastawę na kolejny kwadrans. W tym czasie możesz odnieść ręcznik do szafy. Po tym czasie podłoga w Twoim pomieszczeniu powinna być już ciepła. Wyjątek stanowi pierwsze uruchomienie ogrzewania podłogowego - w takim przypadku uruchomione ogrzewanie musi działać kilkadziesiąt godzin dla mat grzewczych pod płytkami lub kilka godzin dla kabli grzewczych w wylewce 30 - 50 mm, zanim poczujesz przyjemne ciepło pod stopami.

Zimna podłoga oznacza niestety problem z utratą ciepła z pomieszczenia. Możliwa przyczyna takiego stanu rzeczy to brak izolacji termicznej pod matami grzewczymi lub istnienie mostków cieplnych w budynku, przez które do środka wpada zimno. Ten rodzaj problemu jest szczególnie trudny do usunięcia. Często wynika z niewłaściwego montażu ogrzewania podłogowego - dlatego tak ważne jest zatrudnianie doświadczonej ekipy do tego zadania.

Nic nie działa? Sprawdź, czy wszystko jest włączone

Może zdarzyć się tak, że ogrzewanie podłogowe nie daje żadnego znaku życia, a termostat nie reaguje na wciskanie przycisków. Tego typu objawy sugerują brak zasilania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne.

  • Awaria sieci energetycznej lub brak jednej fazy. Zazwyczaj w razie awarii nie działa żadne urządzenie elektryczne w domu. Jednak wiele domów posiada przyłącze trójfazowe - w pewnych przypadkach zdarza się, że awaria dotyczy tylko jednej z faz. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe, pobierające stosunkowo dużo energii elektrycznej, często podłącza się do najmniej używanej fazy. Dlatego też może zdarzyć się, że inne urządzenia domowe na prąd działają, natomiast ogrzewanie podłogowe jest pozbawione zasilania.
  • Sprawdź bezpieczniki w domu. Wyłącznik nadprądowy to nie tylko dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe, ale również wygodny wyłącznik zasilania. Niektóre osoby korzystają z możliwości ręcznego wyłączenia "esa", by odciąć zasilanie do podłogówki w miesiącach letnich. Nadchodzi zima i często zapomina się o włączeniu wyłącznika nadprądowego.
  • Zabezpieczenia obwodu mogą też zadziałać z jakiegoś powodu - więcej o rozwiązywaniu takiego problemu znajdziesz w kolejnym rozdziale.
  • Sprawdź, czy termostat nie jest wyłączony jakimś dodatkowym przyciskiem. W niektórych modelach znajduje się wyłącznik z boku obudowy, zabezpieczający przed przypadkowym uruchomieniem termostatu w czasie transportu.
  • Jeśli masz pewność, że zasilanie dochodzi do termostatu, a mimo to nie da się go uruchomić, możliwa jest także awaria urządzenia, co wiąże się z koniecznością jego wymiany lub naprawy gwarancyjnej.

Sprawdzenie, czy zasilanie dochodzi do jednostki sterującej, stanowi doskonały punkt wyjścia do szukania awarii. Wiesz już bowiem, że problem jest zlokalizowany w samym systemie ogrzewania podłogowego. Jeśli nie znajdziesz źródła problemu - powinieneś skontaktować się z naszym serwisem elektrycznego ogrzewania podłogowego, działającego na terenie Warszawy i okolic.

Wyłącznik nadprądowy lub różnicowoprądowy co chwilę się wyłącza?

Zabezpieczenia obwodu elektrycznego nie zawsze działają zgodnie z założeniami. Najczęściej jest to wynik błędów projektowych. Jednak może być też wynikiem niewłaściwego działania systemu ogrzewania. Z pewnością niedopuszczalne jest zakładanie wyłącznika o większym natężeniu nominalnym - może stanowić to ogromne zagrożenie dla wszystkich domowników. Na początek warto sprawdzić, czy do tego samego obwodu nie są także podłączone inne urządzenia. W takim przypadku należy wyłączyć wszystkie inne odbiorniki i dopiero wtedy uruchomić ogrzewanie na maksymalną moc, ustawiając ręcznie temperaturę docelową na 30°C. Jeśli w takim przypadku wyłącznik nie zareaguje, oznacza to, że był zbyt mocno obciążony.

Rozwiązaniem jest podłączenie pozostałych odbiorników pod inne zabezpieczenie - zadanie to powinien wykonać jednak doświadczony elektryk, posiadający stosowne uprawnienia. Taki stan rzeczy wynika z błędu projektowego.

Moc ogrzewania podłogowego można łatwo obliczyć poprzez przemnożenie mocy na m² oraz powierzchni podłogi. Przy stałym napięciu 230 V projektant wyliczy potrzebne, maksymalne natężenie, potrzebne do działania systemu ogrzewania. Dobrane zabezpieczenia powinny umożliwiać taki pobór mocy. Doświadczeni projektanci i monterzy uwzględniają także maksymalną moc dla przełączników ogrzewania podłogowego - wynosi ono zazwyczaj 13 A. W takim przypadku stawiamy na ogrzewanie strefowe, obsługiwane przez kilka styczników. Wszystko to wykonywane jest na podstawie obliczeń. Jednak z naszej praktyki wynika, że błędy w tym zakresie praktycznie się nie zdarzają, jeśli za montaż odpowiedzialna jest profesjonalna ekipa monterów.

Osobnym przypadkiem jest ciągłe uruchamianie się "różnicówki". Wyłącznik różnicowo-prądowy reaguje bowiem na upływy prądu. Jest to poważne zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć. Więcej napisaliśmy o tym w kolejnym rozdziale.

Podejrzewasz upływ prądu do uziemienia? Sposób, by to zweryfikować

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy? W środku tego urządzenia znajduje się pierścień, wewnątrz którego przeprowadzone są przewody fazowe oraz zero robocze. W stanie normalnym taka sama ilość elektronów płynie do odbiornika (ogrzewania podłogowego), co z niego wraca. Dzięki temu pierścień utrzymuje się w równowadze.

Jednak zdarzyć się może, że izolacja przewodu ulegnie uszkodzeniu. Jest to miejsce, gdzie prąd może "uciekać" z obwodu. Stanowi wtedy śmiertelne zagrożenie dla domowników, ponieważ może nastąpić porażenie prądem. Dlatego też wszystkie metalowe powierzchnie podłączone są do uziemienia. W ten sposób uciekający prąd płynie do ziemi, a następnie wraca do transformatora (są to tak zwane prądy błądzące).

Jednak w wyłączniku różnicowoprądowym dochodzi do pewnej nierównowagi. Suma prądów płynących do ogrzewania podłogowego oraz z niego wracających nie jest taka sama. Z tego powodu w pierścieniu indukuje się niewielki prąd, uruchamiający elektromagnes i odcinający odpływ zasilania do odbiornika. Innymi słowy, ciągle wyłączająca się różnicówka oznacza często uszkodzenie izolacji, co stanowi duże zagrożenie dla ludzi. Jak postępować w takiej sytuacji?

Naprawa uszkodzonego przewodu

Ostateczny test instalacji wykona profesjonalny elektryk, posiadający urządzenie do badania izolacji przewodów. Na tej podstawie będzie mógł powiedzieć też, w jakim miejscu wystąpiła awaria. Upływ prądu może następować jeszcze przed dotarciem zasilania do termostatu. Gorzej, jeśli jest to skutek przepalenia się przewodów grzewczych. Jeśli wystąpiła ona z powodu słabej jakości materiałów, jest to zwiastun kolejnych takich przypadków w niedalekiej przyszłości. Naprawa będzie całkowicie nieopłacalna.

Do uszkodzenia mogło też dojść mechanicznie - jeśli w ostatnim czasie wierciłeś otwory w ścianach lub podłodze, mogłeś trafić w przewód. W takim przypadku wiadomo, gdzie nastąpiła awaria i co ją spowodowało. Dlatego warto podjąć się naprawy takiego systemu ogrzewania podłogowego.

Rezystancja przewodu grzejnego - jak ją sprawdzić?

Sprawdzenie izolacji przewodów to dobry sposób przetestowania przewodów pod kątem upływu prądu elektrycznego. W przypadku mat grzewczych warto przeprowadzić też test rezystancji przewodu. Wartość ta wskazuje, jaki opór stawia kabel płynącemu przez niego prądowi. W ten sposób wytwarza się ciepło, służące do ogrzewania Twojego domu. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma działać skutecznie, oporność (rezystancja) instalacji powinna mieć odpowiednio wysoką wartość.

Pomiar wykonywany jest z użyciem specjalistycznego sprzętu, jaki posiadają monterzy czy elektrycy. Zmierzona przez ich wartość musi zgadzać się z oczekiwaną rezystancją, wskazaną przez producenta w karcie produktu. Dlatego też konieczne będzie podanie modelu maty czy przewodu, który został zainstalowany pod Twoją podłogą. Maksymalna odchyłka pomiarowa nie powinna przekraczać granicy -5% oraz +10% od wartości znamionowej.

Jeśli tak nie jest, istnieje możliwość uszkodzenia przewodu lub jego skrócenie (co jest zabronione właśnie ze względu na zmianę rezystancji instalacji). W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie naprawy.

Czy to już wszystkie popularne usterki?

Wśród najczęściej spotykanych usterek często występują problemy z zasilaniem lub z obwodem zasilającym. Uruchamiające się ciągle wyłączniki różnicowoprądowe oraz nadprądowe mogą powodować chęć wymiany tych elementów na nieco "mocniejsze", co jednak jest całkowicie zakazane. Jedynym możliwym wyjściem jest dojście do powodu ich wyłączania się. Na tej podstawie elektryk z uprawnieniami może dokonać dopiero modyfikacji zabezpieczeń, aby odpowiednio spełniały swoją funkcję.

Uszkodzeniu ulec mógł jednak także sam kabel grzewczy, przez co jego oporność nie mieści się w zakładanych przez producenta widełkach. Jednak nie są to jeszcze wszystkie, popularne powody problemów z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. O innych, ciekawych przypadkach napisaliśmy drugą część artykułu. Skupimy się w nim na niewłaściwie działającym termostacie oraz czujniku temperatury. W tych przypadkach naprawa może być banalnie prosta, a wzywanie do tego specjalistów z Dolejsz lub innej firmy - niepotrzebnym kosztem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-22
Bez zarzutów - wszystko super.
2023-06-06
Wzorowa obsługa

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel