Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata grzewcza czy przewód grzejny?

2024-04-24
Mata grzewcza czy przewód grzejny?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest coraz częściej wybierane przez nas jako główne źródło ciepła w naszym domu. Szczególnie w nowych budynkach, kiedy koszt takiej instalacji jest najniższy. Jednak wybór pomiędzy istniejącymi rozwiązaniami może sprawić pewne problemy osobom niezwiązanym z tym tematem. Dlatego też pomagamy w wyborze najlepszej metody ogrzewania pomieszczeń w swoim domu.

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Prąd elektryczny płynie poprzez przewody grzejne lub maty grzewcze umieszczone w podłodze. Instalacja grzewcza posiada jednak pewną rezystancję, czyli opór, jaki stawia płynącym elektronom. Efektem tego oporu jest powstawanie ciepła, które przekazywane jest podłodze i ogrzewa równomiernie całe pomieszczenie.

Dzisiejsza technologia pozwala lepiej kontrolować ilość wytwarzanego ciepła przez każdy element systemu grzewczego. Dlatego na rynku występuje duża ilość rozwiązań, które są dostosowane do konkretnych warunków. Warto poznać różnice pomiędzy nimi, aby wybrać najlepsze elektryczne ogrzewanie podłogowe do swojego domu.

Mata grzewcza podłogowa

mata grzewcza podłogowa

Maty grzewcze przypominają siatki z tworzywa sztucznego. Ich szerokość jest stała i wynosi 50 cm, natomiast oferowane są różne długości mat grzewczych. Wyróżnić można także maty z jednym wejściem prądowym lub dwoma. W drugim przypadku mogą wystąpić pewne problemy z doprowadzeniem przewodu do puszki elektrycznej.

Zalety i wady:

Jakie są największe korzyści z instalacji mat grzewczych? 

  • Są dużo łatwiejsze w montażu. Wystarczy rozwinąć taśmę na podłodze i podłączyć ją do instalacji elektrycznej.
  • Maty grzewcze można montować w każdym pomieszczeniu.
  • Jedyną wadą tego systemu ogrzewania jest jej wyższy koszt przy instalacji oraz eksploatacji.

Sposób montażu:

Po przygotowaniu podłoża należy wykonać pomiary instalacji, aby potwierdzić, że maty nie są uszkodzone. Ich wymiana po skończeniu podłogi może znacząco podnieść koszt całej instalacji. Gdy wszystkie elementy działają prawidłowo, można przystąpić do instalacji puszki oraz ułożenia maty grzewczej na podłodze. Dużą uwagę należy zwrócić na prawidłowe zamontowanie czujnika. Zaleca się umieszczenie go w rurce osłonowej. Ułatwia to ewentualną wymianę tego elementu przy jego awarii. Pozostaje jeszcze wykonanie dwóch pomiarów – przed i po wykończeniu podłogi.

Przewód grzejny podłogowy

Przewód grzejny podłogowy

Innym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym jest stosowanie kabli grzewczych. Jest to równie często wybierana metoda ogrzewanie podłogi z powodu istotnych zalet oraz możliwości, jakie ona zapewnia. Dlaczego warto wybrać przewody grzejne?

Rodzaje:

W przypadku kabli grzewczych wyróżnić można dwa rozwiązania: 

  • Przewody grzejne stołooporowe. Jedno i dwustronne, które znajdują się w warstwie izolacji oraz otoczone są ekranem podłączonym do uziemienia.
  • Przewody grzejne samoregulujące. Charakteryzują się dodatkowym kompozytem półprzewodnikowym. W zależności od temperatury otoczenia zmienia się moc grzewcza takiego przewodu. Dlatego też w pobliżu kominka będą one działać słabiej, natomiast pod oknem gdzie jest zimniej – z większą mocą. Tym samym zapewnią jednakową temperaturę na całej powierzchni podłogi.

Nowoczesne systemy pozwalają instalować elektryczne ogrzewanie podłogowe pod meblami. Nawet niewielka przestrzeń nad podłogą pozwala na wymianę ciepła, a przy zastosowaniu samoregulujących przewodów grzewczych – nawet przy braku wolnej przestrzeni, kable się nie przepalą.

Zalety i wady:

Przewody mają różną moc grzewczą i należy obliczyć odstępy pomiędzy nimi jakie musimy zachować podczas montażu. Natomiast łatwiej je układać w nieregularnych pomieszczeniach. W przypadku zmiennooporowych rozwiązań zyskuje się też pewność równomiernego ogrzewania całej podłogi dzięki ich dostosowywaniu się do temperatury otoczenia.

Sposób montażu:

Podobnie jak w przypadku mat, także przy kładzeniu przewodów grzejnych należy je trzykrotnie skontrolować: 

  • przed rozpoczęciem pracy,
  • po ułożeniu przewodów,
  • po zalaniu podłogi.

Przy kładzeniu przewodu grzejnego należy zwrócić uwagę na odległości pomiędzy poszczególnymi fragmentami oraz od ścian. Jest to pewne utrudnienie, ale umożliwia także bardziej swobodne prowadzenie przewodu. Także w tym przypadku warto umieścić czujnik w rurce osłonowej.

Optymalny wybór sposobu ogrzewania pomieszczeń

Wybór najlepszego rozwiązania nie jest prosty. Każdy typ ogrzewania elektrycznego podłogowego ma swoje zalety i plusy. W zależności od wymiarów pomieszczenia, jego kształtu oraz przeznaczenia optymalna metoda ogrzewania może być inna. Znaczenie ma także zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dlatego też warto zasięgnąć porady specjalisty. Najłatwiej to zrobić dzwoniąc do pracowników obsługi wyspecjalizowanego sklepu. My również z chęcią odpowiemy na pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie. Jeżeli masz pytania zadaj je w komentarzu na dole strony.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Realizacja zamowienia przebiegla szybko i sprawnie. Bez opoznien. Obsluga zadala kilka dodatkowych pytan w celu potwierdzenia poprawnosci zamowienia. Polecam.
2024-03-14
Solidny w przystępnej cenie.
pixel