Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka moc maty grzewczej pod płytki?

2023-09-04
Jaka moc maty grzewczej pod płytki?

Pierwszą rzeczą, jaką warto wiedzieć przed wyborem mocy grzewczej mat jest fakt, że jej wyższa wartość nie oznacza większego zużycia energii elektrycznej. Możesz natomiast liczyć na to, że podłoga i pomieszczenie nagrzeją się szybciej. Co to oznacza w praktyce?

Faktem jest, że przy niższej mocy grzewczej podłoga będzie potrzebowała więcej czasu na nagrzanie się, a w międzyczasie zdąży nieco ostygnąć. Stawiając więc na oszczędności w domowym budżecie, wybierzmy wyższą moc grzewczą - zużyją one mniej energii na osiągnięcie docelowej temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy też, aby wybierać większe wartości 150 - 170 Wm² dla pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, a nie 90 - 120 W/m² dla spiżarni czy garażu.

Większa moc grzewcza, plusy:

  • szybciej nagrzeje podłogę,
  • zużyje mniej energii niż kabel o mniejszej mocy,
  • zabezpieczy nas przed nieprzewidywalną i bardzo mroźną zimą.

Większa moc grzewcza, minusy:

  • pare procent większy koszt mat grzewczych,
  • należy uwzględnić większe zabezpieczenia przy projektowaniu rozdzielnicy elektrycznej,
  • większa opłata za przydział mocy elektrycznej.

Aspektem o szczególnym znaczeniu w naszej szerokości geograficznej jest trudny do przewidzenia przebieg sezonu zimowego. W przypadku, gdy zechce ona uraczyć nas pełnią swoich uroków i temperatura spadnie na długie tygodnie znacznie poniżej zera, zapas mocy grzewczej w przytulnym mieszkaniu bardzo się przyda.

Jakiej mocy mata grzewcza na 1m2?

Wybierając większą moc grzewczą, należy dobrać ją do materiału, którym będzie wykończona podłoga. Należy również zapoznać się z wytycznymi producenta, czy dany rodzaj wykończenia podłogi jest przystosowany do ogrzewania podłogowego.

  • Warto wiedzieć, że np. podłogi drewniane, panele podłogowe, linoleum, podłogi winylowe można ogrzewać z mocą nie większą niż 90-100 W/m² - zobacz maty QuickNet-90.
  • Inaczej sprawa wygląda w przypadku płytek ceramicznych, kamienia naturalnego czy podłóg betonowych. W tym przypadku możemy śmiało stosować systemy grzewcze o mocy 160 W/m² - zobacz maty QuickNet-160.
  • Jaka moc maty grzewczej do łazienki? Wybierz również matę QuickNet-160 o mocy 160 W/m²
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel