Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka moc maty grzewczej pod płytki?

2024-05-01
Jaka moc maty grzewczej pod płytki?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed wyborem mocy grzewczej maty, jest to, że jej wyższa wartość nie oznacza większego zużycia energii elektrycznej. Zamiast tego można liczyć na to, że podłoga i pomieszczenie nagrzeją się szybciej. Co to oznacza w praktyce?

Faktem jest, że przy niższej mocy grzewczej podłoga będzie potrzebowała więcej czasu na nagrzanie się, a w międzyczasie zdąży nieco ostygnąć. Stawiając więc na oszczędności w domowym budżecie, wybierzmy wyższą moc grzewczą - zużyją one mniej energii na osiągnięcie docelowej temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy też, aby do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka wybierać wyższe wartości 150 - 170 Wm², a nie 90 - 120 Wm² do spiżarni czy garażu.

Większa moc grzewcza, zalety:

  • Szybciej nagrzewa podłogę,
  • Zużywa mniej energii niż komponent o mniejszej mocy,
  • Ochroni nas przed nieprzewidywalną i bardzo mroźną zimą.

Większa moc grzewcza, wady:

  • Pare procent wyższy koszt komponentu,
  • Podczas projektowania rozdzielnicy elektrycznej należy wziąć pod uwagę większe bezpieczniki,
  • Większa opłata za przydział energii elektrycznej.

Aspektem o szczególnym znaczeniu w naszej szerokości geograficznej jest trudny do przewidzenia przebieg sezonu zimowego. W przypadku, gdy zechce ona uraczyć nas pełnią swoich uroków i temperatura spadnie na długie tygodnie znacznie poniżej zera, zapas mocy grzewczej w przytulnym mieszkaniu bardzo się przyda.

Jaka jest moc maty grzejnej na 1m2?

Wybierając większą moc grzewczą, ważne jest, aby dopasować ją do materiału, którym zostanie wykończona podłoga. Należy również zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi tego, czy rodzaj wykończenia podłogi jest odpowiedni dla ogrzewania podłogowego.

  • Warto wiedzieć, że np. podłogi drewniane, panele podłogowe, linoleum, podłogi winylowe można ogrzewać mocą nie większą niż 90-100 W/m² - patrz Maty grzejne QuickNet-90.
  • Inaczej sprawa wygląda w przypadku płytek ceramicznych, kamienia naturalnego czy posadzek betonowych. W tym przypadku możemy śmiało stosować systemy grzewcze 160 W/m² - zobacz Maty grzewcze QuickNet-160.
  • Jaka moc maty grzewczej do łazienki? Wybierz również matę QuickNet-160 o mocy 160 W/m²
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Super jakość towaru, transakcja przebiegła szybko bez problemów, polecam.
2024-02-16
Supportive, polite, patient for the client who does no know anything about the product) Thank you a lot for support! It was a great pleasure to work with you.
pixel