Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak rozmrozić zamarzniętą rurę kanalizacyjną? Zobacz!

2022-11-19
Jak rozmrozić zamarzniętą rurę kanalizacyjną? Zobacz!

Instalacja kanalizacyjna to nieodłączny element każdego domu. Jej skuteczne działanie pozwala korzystać z wielu urządzeń AGD jak pralka czy zmywarka. Rurami kanalizacyjnymi odprowadzane są z domu także nieczystości z łazienki czy zlewozmywaka. Dlatego też poważnym problemem bywa zatkanie się takiej instalacji - szczególnie gdy może to być spowodowane mrozami i zamarzającą wodą. Jak chronić się przed takimi awariami?

(zdjęcie główne Foto https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/)

Instalacje kanalizacyjne w Polsce

instalacje kanalizacyjne w Polsce

Rury kanalizacyjne biegną najczęściej pod ziemią. Głębokość, na jakiej są umiejscowione, ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania. Z jednej strony muszą posiadać optymalny spad, umożliwiający grawitacyjny przepływ nieczystości do szamba lub kanalizacji miejskiej. Z drugiej - odpowiednio głęboko zakopane rury będą odporne na mróz. W przypadku Polski zachodniej wystarczy w tym celu umieścić instalację na 0,8 metra poniżej gruntu.

Im bardziej na wschód, tym wskazana głębokość jest większa. W okolicach Suwałk wynosi niemal 1,5 metra wgłąb. Wynika to z warunków pogodowych, jakie występują na danych terenach w ciągu roku. Jednak nie zawsze uzyskanie odpowiedniej głębokości jest możliwe. W takim przypadku woda w instalacji może zamarznąć, co doprowadzi nawet do rozsadzenia rury! Oznaczać to będzie całkowity paraliż dla domowników.

Jak rozmrozić zamarźniętą rurę kanalizacyjną?

Pozbycie się lodu z rur kanalizacyjnych nie jest proste, a jednocześnie należy wykonać to jak najszybciej, ponieważ wlewająca się do rur woda może dalej zamarzać i zwiększać swoją objętość (czop lodowy będzie powodować zbieranie się wody).

Jak rozmrozić zamarźniętą rurę kanalizacyjną?

(Foto https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/)

Warto podjąć próbę rozmrożenia z pomocą ciepłej wody, podawanej od strony szamba. Przydatna jest do tego sztywna rura typu PEX przez którą przepuszczamy ciepłą wodę. Jednak nie zawsze przyniesie to pożądane efekty.

dysza do roztapiania lodu

Łatwiej mają osoby dysponujące myjką ciśnieniową. Przy zastosowaniu specjalnej dyszy możliwe jest czyszczenie kanalizacji i przebijanie się przez czopy różnego pochodzenia. Konstrukcja tej końcówki odpowiednio ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu wąż penetruje rurę kanalizacyjną, a przy okazji ją oczyszcza pod dużym ciśnieniem.

przenośna mata do rozmrożenia ziemi

Istnieje również możliwość zastosowania przenośnych mat grzewczych nVent RAYCHEM EM-DEFROST-MAT. Mają one powierzchnię 3 m² i zasilane są napięciem 230 V. Rozwiązanie to jednak daje efekty po nieco dłuższym czasie. W zależności od temperatury na zewnątrz, głębokości instalacji czy rodzaju gleby, rozmrażanie z pomocą maty grzewczej może zająć ponad 24 godziny. Z drugiej strony jest to sposób najpewniejszy i najłatwiejszy - wystarczy położyć podłączoną do zasilania matę na ziemię ponad zamarzniętą rurą. Dla szybszego efektu można docisnąć ją do podłoża np. płytą OSB.

Jak unikać sytuacji, gdy rury kanalizacyjne zamarzają?

O wiele łatwiej jest zapobiegać czopom lodowym, niż je leczyć. Jednym ze sposobów zapewnienia dodatniej temperatury wewnątrz instalacji kanalizacyjnej w okresach zimowych, jest zastosowanie odpowiedniego przewodu grzejnego. Na czas zimy można także ocieplić miejsce prowadzenia rur kanalizacyjnych dodatkową warstwą styropianu lub siana położonego na ziemi. Rozmrożenie ziemi w ten sposób będzie trwać bardzo długo, jednak wykonanie tego przed przyjściem przymrozków okaże się bardzo skuteczne.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Dzięki doradztwie na etapie zakupu 5 gwiazdek
2024-03-14
Solidny w przystępnej cenie.
pixel