Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Instalacja przewodu grzejnego w rurze kanalizacyjnej

2024-04-23
Instalacja przewodu grzejnego w rurze kanalizacyjnej

Instalacja przewodu grzejnego w rurze kanalizacyjnej jako ochrona przed zamarzaniem. Przewód grzejny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie woda w rurach jest narażona na zamarznięcie z powodu zbyt płytkiego zakopania. Istnieją dwa sposoby wykonania instalacji grzewczej kanalizacji:

 1. Pierwszy zakłada instalację przewodu grzejnego wewnątrz rury,
 2. Drugą opcją jest zainstalowanie przewodu grzejnego centralnie pod nim.

Metoda instalacji zależy od warunków technicznych i dostępu do rury.

Jaki przewód grzejny do wnętrza rury kanalizacyjnej?

Rury kanalizacyjne w domowej instalacji często odprowadzają różnego rodzaju detergenty i środki chemiczne. Są to trudne warunki dla pracy systemu grzewczego, więc jeśli przewód grzejny ma znajdować się wewnątrz, powinien posiadać odpowiednio mocną ochronę, dostosowaną do takich warunków i środowiska, w którym się znajduje. Przykładem mogą być przewody grzejne z zewnętrzną powłoką fluoropolimerową.

nVent RAYCHEM BTV Przemysłowy przewód grzejny do rur kanalizacyjnych

Przewód grzejny do rury kanalizacyjnej

Samoregulujący (energooszczędny) przewód grzejny nVent RAYCHEM BTV, który można kupić na metry. Moc przewodu grzejnego dobierana jest na podstawie średnicy rury i głębokości, na której przebiega. Szeroka gama przewodów jest wystarczająca do odpowiedniego doboru w celu zapewnienia ochrony przed zamarzaniem w domowych systemach kanalizacyjnych i wodociągowych. Można wybierać spośród czterech dostępnych mocy:

 • 3BTV2-CT - 9 W/m*
 • 5BTV2-CT - 16 W/m*
 • 8BTV2-CT - 25 W/m*
 • 10BTV2-CT - 29 W/m* - bardzo płytko zakopane rury, nawet 25 cm gleby.

*Podano moc grzewczą W/m w temperaturze 10°C. 

raychem cce-04-ct 

Ponieważ jest to przewód przemysłowy, należy samodzielnie wykonać połączenie z kablem zasilającym, a także zakończenie - najlepiej zatrudnić do tego zadania osobę z uprawnieniami SEP. Służą do tego specjalne zestawy:

 • nVent RAYCHEM CCE-04-CT - Zestaw połączeniowy kabla zasilającego 3x1,5/2,5 mm2 i zestaw zakończeniowy lub
 • nVent RAYCHEM CE25-01 - Zestaw przyłączeniowy i zakończeniowy z dławikiem M25, stosowany gdy przewód grzejny będzie podłączony bezpośrednio w puszce elektrycznej JB16-02 lub termostacie AT-TS-13.

Dlaczego samoregulujący przewód grzejny, a nie stały opór?

Przewody stałooporowe są często stosowane w domowym ogrzewaniu podłogowym i dlatego są bardzo popularne. Jednak jeśli chodzi o zabezpieczenie rur, znacznie lepiej sprawdzają się samoregulujące przewody grzejne. Dlaczego?

 • zapewniają większe bezpieczeństwo,
 • nie wypalają się,
 • są energooszczędne - działają z większą mocą tam, gdzie temperatura jest najniższa,
 • Można je przyciąć do żądanej długości,
 • instalacja pojedynczego kabla jest wystarczająca.

Z tych powodów warto wybierać do takich zadań samoregulujące przewody grzejne, których moc grzewcza zależy od temperatury otoczenia. Z kolei przewody grzejne stałooporowe nagrzewają się jednakowo silnie na całej swojej długości. W przypadku instalacji kanalizacyjnej, która jest bardzo długa, może to spowodować przegrzanie w jednej części i niedogrzanie w innej. Mogą się również przepalić lub roztopić rurę kanalizacyjną, jest ro rozwiązanie nie zalecane.

Kontrola ogrzewania systemu kanalizacyjnego

Sterowanie ogrzewaniem systemu kanalizacji

Samoregulujący przewód grzejny nie wymaga termostatu do skutecznego działania. Jednak zastosowanie jednostki sterującej pozwoli dodatkowo zaoszczędzić pieniądze. Wynika to z faktu, że czujnik temperatury da sygnał do uruchomienia zasilania tylko w przypadku mrozu i wysokich ujemnych temperatur. Ten z kolei najczęściej umieszczany jest na szczycie rury kanalizacyjnej lub wodociągowej. Do współpracy z przewodem BTV świetnie sprawdzi się nVent RAYCHEM AT-TS-13 - termostat do rurociągów z regulacją temperatury w zakresie od -5°C do +15°C. Czujnik temperatury "A" powinien być umieszczony w górnej części rury, gdzie warstwa gleby jest najcieńsza - czyli tuż przy wyjściu rury z budynku. Przewód grzejny BTV można bezpośrednio wprowadzić i podłączyć w termostacie stosując wspomniany wyżej zestaw CE25-01.

Instalacja przewodu grzejnego w ścianie rury kanalizacyjnej

Instalacja przewodu grzejnego w ścianie rury kanalizacyjnej

Przewód grzejny należy umieścić w rurze jak najbliżej domu, a nawet, jeśli to możliwe, wewnątrz budynku. Mufa łącząca przewód grzejny z kablem zasilającym musi znajdować się na zewnątrz rury, a nie wewnątrz. Wprowadzony przewód należy zabezpieczyć przed ostrymi krawędziami rury za pomocą dławnicy IEK-25-04 z dopasowanymi owalnymi uszczelkami do przewodu grzejnego. Mufę końcową instalujemy również powyżej poziomu wody.

jak rozmrozić zamarzniętą rurę kanalizacyjną

Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia przewodu grzejnego od strony domu?

Jeśli nie jest możliwe wprowadzenie kabla grzejnego od strony domu, można to również zrobić od strony szamba. W tym celu można na przykład użyć rury PEX jako elementu nośnego. Jej sztywność zapewni wprowadzenie kabla do rury kanalizacyjnej. Do przymocowania przewodu grzejnego do rury PEX nie należy używać opasek drucianych lub nylonowych, które po skróceniu stanowią idealny element, o który będą zaczepiać rzeczy przepływające przez rurę kanalizacyjną, co z czasem może spowodować zablokowanie rury.

Ogrzewanie podziemnych rur kanalizacyjnych, rozwiązanie na etapie budowy

Instalacja stworzona podczas budowy domu i wkopywania rury w ziemię będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli nie jest możliwe umieszczenie go na odpowiedniej głębokości, można wykonać podgrzewacz wody zgodnie z ilustracją. Photo Devi.

Ogrzewanie rur kanalizacyjnych podziemnych

 1. Beton (opcjonalnie)
 2. i/lub izolacja, taka jak styrodur (opcjonalnie).
 3. Kabel grzejny.
 4. Podsypka piaskowa.
 5. Rodzimy teren.
 6. Czujnik (nie pokazano).

Pod numerem 1 pokazano dodatkową betonową pokrywę na wypadek, gdyby instalacja przebiegała pod podjazdem lub drogą dojazdową. Jest to jednak element opcjonalny, podobnie jak dodatkowa izolacja termiczna, stosowana dokładnie w tym samym miejscu. Kabel grzejny jest natomiast prowadzony pod rurą i oznaczony numerem 2. Cały wykop został natomiast zasypany piaskiem (numer 3). Ciemny materiał na zewnątrz wykopu, oznaczony czwórką, przedstawia rodzimą glebę.

Czy instalacja ogrzewania rury to dobry pomysł?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakopanie rur kanalizacyjnych na odpowiednią głębokość, czy zapobiegłoby to zamarzaniu wody. Czasami jednak nie jest to możliwe ze względów technicznych lub ekonomicznych. W takim przypadku doskonale sprawdzi się wyżej opisany system grzewczy.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-12
szybko sprawnie i na temat
2024-02-09
Wszystko na czas
pixel