Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gdy przyjeżdżam na serwis maty grzewczej – czyli dlaczego nie warto oszczędzać na fachowcach

2023-12-22
Gdy przyjeżdżam na serwis maty grzewczej – czyli dlaczego nie warto oszczędzać na fachowcach

Awaria elektrycznego ogrzewania podłogowego nie należy do przyjemnych niespodzianek. Wtedy z reguły się okazuje, że montaż instalacji przez nieautoryzowanego, przeciętnego specjalistę nie obejmował żadnej gwarancji na działanie systemu ogrzewania. Konieczne jest znalezienie fachowca, który profesjonalnie zajmie się naprawą, co pociąga za sobą dodatkowe koszty, a często bywa zakończone smutną diagnozą: mata grzewcza wymaga dużych napraw a nawet zainstalowania jej w podłodze od nowa. Czy można uniknąć takich sytuacji? Okazuje się, że nie jest to takie trudne.

Wezwanie do serwisu urządzeń

Jako autoryzowany instalator PRO RAYCHEM nVent, o wielu pozytywnych opiniach, jestem często wzywany do awarii elektrycznego systemu ogrzewania w domu. Usługi świadczę w Warszawie i okolicy. Historia niemal zawsze jest taka sama: matę instalował fachowiec, ale nie ma już z nim kontaktu lub nie ma czasu przyjechać. Samo ogrzewanie działało bardzo dobrze sezon, dwa, a czasem nawet trzy lata. Nagle się zepsuło i nie grzeje. Klienci często dodają, żebym to spróbował je naprawić, bo zaczyna się zima, a oni nie chcą marznąć.

W wielu przypadkach nie muszę nawet uruchamiać sprzętu diagnostycznego. Wystarczy sprawdzić wykonanie połączeń w puszce. Czasem powody awarii są bardziej nieoczywiste. Jednak prawie zawsze wynikają z błędów przy wykonywaniu instalacji.

Jakie są najczęstsze powody awarii ogrzewania podłogowego?

mata grzewcza nie działa warszawa

Byłem wzywany do napraw mat grzewczych setki razy, spotykając się z bardzo różnymi problemami. Jednak mam swoją listę najczęściej występujących awarii:

  • Niestarannie wykonane podłączenia. Luźne przewody, niedokręcone mocowania czy zbyt dużo zdjętej izolacji z przewodów – tego typu błędy są niezwykle groźne. Mogą prowadzić do iskrzenia, a w efekcie nawet do powstania ognia. Jednocześnie jest to najczęściej spotykany problem, wynikający głównie z robienia na szybko i bez należytej staranności.
  • Płytka puszka montażowa i zbyt długie przewody? Dla wielu „fachowców” jest to problem nie do pokonania. Tymczasem upychanie kabli na siłę i dociskanie ich w ograniczonej przestrzeni może prowadzić do wyłamania zacisków lub innych poważnych problemów.
  • Złe umiejscowienie sterownika to częsty powód nieprawidłowego działania instalacji. W domu jest zimno, a maty się nie uruchamiają – jak to możliwe? Tymczasem w garderobie, w której został zainstalowany termostat, utrzymuje się inna temperatura, więc czujnik cały czas nie nadaje zły sygnał uruchomienia.
  • Złe rozplanowanie ułożenia mat grzewczych. Szybkie badanie kamerą termowizyjną szybko ujawnia puste miejsca na podłodze, które zawsze będą pozostawać zimne, co nie będzie zbyt komfortowe.
  • Jeszcze gorsze jest położenie przewodów zbyt blisko siebie – w takim przypadku może dojść do przepalenia się mat grzewczych, a trwałość tak nie starannie wykonanej instalacji to tylko kilka lat.

mata grzewcza nie grzeje warszawa

Wszystkie wspomniane problemy łączy jedna rzecz: są wynikiem nieprofesjonalnej i niestarannej pracy instalatorów. Często są oni fachowcami tylko z nazwy, tymczasem brak doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy prowadzi do popełniania prostych błędów. Choć taka usługa może być tańsza, za naprawę zapłacić będzie musiał klient. A awaria w takim przypadku zdarzy się na pewno, prędzej czy później.

Odpowiedni sterownik do ogrzewania podłogowego

sterownik do ogrzewania podłogowego

Z praktyki wiem, że wiele problemów z matami grzewczymi nie wynika z wadliwej instalacji czy przerwanych przewodów, ale nieodpowiedniego sterowania i jego nieprawidłowe umiejscowienie wliczając w to złe usytuowanie podłogowego czujnik temperatury. Natomiast ręczny termostat z pokrętłem tylko z pozoru wydaje się łatwiejszym rozwiązaniem. Wymaga bowiem ciągłego nadzoru i kontroli, aby utrzymywać optymalne zużycie energii elektrycznej. Choć koszt zakupu może wydawać się niższy, ręczny sterownik generuje wyższe koszty ogrzewania.

Alternatywą jest termostat z możliwością programowania tygodniowego. Przy pierwszym ustawieniu pomoże Ci instalator, a później system ogrzewania będzie działał całkowicie automatycznie, przewidując potrzebę dogrzewania pomieszczeń i działając w optymalnym zakresie mocy.

Doświadczeni, autoryzowani monterzy chętnie doradzą, jakie rozwiązania sprawdzą się w Twoim domu. A instalację wykonują starannie i zgodnie z dobrymi praktykami, dzięki czemu maty grzewcze będą działać bez problemów przez wiele lat.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel