Elektryczne ogrzewanie ściany w łazience przewodem grzejnym
Czy przewód grzejny można ułożyć na ścianie pod płytkami? Tak! Jest to często praktykowane w małych pomieszczeniach z dużą stałą zabudową na podłodze, gdzie powierzchnia grzewcza podłogi jest za mała aby ogrzać pomieszczenie lub w przypadku gdy kupiliśmy za długi produkt.
Coraz częściej elektryczne ogrzewanie ściany stosowane jest w łazienkach. Jedną z decyzji przy montażu przewodu grzejnego pod płytkami w łazience jest wykorzystanie ściany jako ukrytego grzejnika do suszenia ręczników. Jest to bardzo świetny i praktyczny pomysł! Wreszcie brak odstającej i kurzącej się konstrukcji. W zależności od potrzeb użytkownika można elektryczne ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie w ścianie podzielić na dwa osobne sterowniki co niesie ze sobą kolejne praktyczne korzyści.
Pamiętaj!
- Przewód grzejny o stałej rezystancji zainstalowany w ścianie musi być sterowany termostatem wyposażonym w przewodowy czujnik temperatury, który zapewni ograniczenie temperatury ściany do maksymalnie 27°C.
- Przewód grzejny należy starannie pokryć warstwą kleju na bazie cementu o grubości minimum 3–4 mm, licząc od powierzchni samego przewodu. Należy upewnić się, że nie pozostawiono żadnych pustych przestrzeni wypełnionych powietrzem, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na efektywność i trwałość systemu grzewczego.
Sterowanie!
- Elektrycznym ogrzewaniem ściennym zaleca się sterować za pomocą osobnego termostatu podłogowego. Dzięki temu w okresie letnim możesz włączać jedynie ogrzewanie ściany, co umożliwia wygodne suszenie ręczników bez konieczności uruchamiania całego systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ostateczna decyzja należy do Ciebie.
Jak zamontować przewód grzejny na ścianie?
Miejsce szczególnej uwagi to przejście przewodem grzejnym z podłogi na ścianę.
- Nie zginaj przewodu grzejnego w mocny kąt 90°! Zrób to łagodnym łukiem.
- Zazwyczaj minimalny promień gięcia przewodu to jego średnica x 6.
- Podkuj w tym miejscu więcej ściany lub podłogi aby zrobić więcej miejsca.
- Dokładnie wypełnij to miejsce klejem nie pozostawiając „poduszki powietrznej”
Dokumentacja fotograficzna
Przed wykonaniem dokumentacji fotograficznej warto oznaczyć, np. kredą, odległości od ścian i podłogi dla zamontowanego przewodu grzejnego w ścianie. Te informacje mogą być niezwykle przydatne w przyszłości, np. gdy zajdzie potrzeba wywiercenia otworu w ścianie – chyba że będziesz miał pod ręką kamerę termowizyjną.
Jaki przewód grzejny do ogrzewania ściennego?
Odpowiedni będzie przewód grzejny RAYCHEM T2Black-12 o mocy nominalnej 12 W/m. Jego grubość wynosi 4 mm a minimalne odstępy pomiędzy przewodami jakie trzeba zachować wynoszą 80 mm.
Czym mocować przewód grzejny do ściany?
Montaż przewodu grzejnego odbywa się za pomocą kleju na gorąco. Wszystkie przewody grzejne RAYCHEM T2Black są dostarczane w zestawie z odpowiednią ilością kleju o podwyższonej przyczepności, przeznaczonego do montażu na gorąco za pomocą specjalnego pistoletu.
Przewód grzejny zamontowany na ścianie – zdjęcia
Pamiętaj o łagodnym łuku w rogu ściany.