Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - porady eksperta

2023-09-04
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - porady eksperta

Sezon grzewczy już się zaczął, a ceny i dostępność wielu paliw (węgiel, gaz, drewno) mogą budzić zaniepokojenie. Jednocześnie zamrożone ceny energii elektrycznej umożliwiają ogrzewanie budynków w bardziej uniwersalny i tańszy sposób. Z tego też powodu pojawia się coraz więcej zapytań o elektryczne maty grzewcze, kable grzewcze i inne systemy ogrzewania podłogowego. Zapewnij sobie stabilne źródło ciepła i komfort ciepłej podłogi. Poniżej zamieszczamy kilka porad eksperta w tym temacie.

O czym musisz pamiętać przy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego wymaga pewnych przygotowań oraz obliczeń. Na późniejszych etapach także jest kilka istotnych szczegółów, o których warto pamiętać. Sprawdź, co zdaniem naszego eksperta ma największe znaczenie, by odpowiednio zamontować np. maty grzewcze w swoim domu.

Plan elektrycznego ogrzewania podłogowego to podstawa

Ile czasu byś poświęcił na planowanie - nigdy nie będzie go za dużo. Przed rozpoczęciem montażu trzeba dokładnie wyliczyć i określić wszystkie wymagania, a następnie w optymalny sposób dostosować do tego dostępne rozwiązania. Dzięki temu system będzie działał bezawaryjnie. Szczególnie ważne jest zapobieganie błędom, które wymagać będą ogromnych zmian, a nawet montażu ogrzewania od nowa.

Na czym warto skupić swoją uwagę już na początku planowania?

 • Na jakim podłożu będzie instalowane ogrzewanie? Drewnie? Betonie? Ma to ogromny wpływ na sposób montażu mat grzewczych.
 • Jak szybko ma się nagrzewać instalacja? Jeśli chcesz ogrzać pomieszczenie w ciągu kilkudziesięciu minut, trzeba wykonać ogrzewanie o wyższej mocy. Z kolei mniejsza moc pozwala wykorzystać maty w optymalnym zakresie pracy, jednak wymaga uruchomienia instalacji nawet do kilku godzin przed osiągnięciem optymalnej temperatury (w zależności, jaka jest temperatura początkowa),
 • Jakie będzie wykończenie podłogi? Ma to także znaczący wpływ na sposób montażu, a także na dobór odpowiednich parametrów ogrzewania podłogowego.
 • Jaka jest wielkość ogrzewanej powierzchnie? Jeśli podłoga jest bardzo duża, być może konieczne będzie podzielenie jej ogrzewania na kilka stref ze względu na maksymalną moc dla poszczególnych elementów systemu.
 • Zapotrzebowanie cieplne budynku. Jest to główny wyznacznik potrzebnej mocy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Są to najważniejsze aspekty, jednak pytań jest znacznie więcej - także rozmieszczenie mebli stojących na podłodze wpływa na plan rozmieszczenia ogrzewania.

Sprawdź instalację elektryczną

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może pobierać duże ilości energii elektrycznej. Maksymalne obciążenie obwodu będzie równe iloczynowi powierzchni podłogi oraz średniej mocy użytych mat grzewczych. Przy dużych pomieszczeniach może ono przekraczać możliwości obwodów elektrycznych.

Konieczne jest też zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Przykładowo układ wymagający 10 A zasilania musi zostać zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym 16 A. Konieczne jest także zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego 30 mA.

Termostat, który będzie współpracował z ogrzewaniem elektrycznym, także musi mieć odpowiednią charakterystykę i być gotowym do pracy przy natężeniu 16 A. Jeśli elektryka jest dla Ciebie czarną magią - koniecznie skorzystaj z pomocy elektryka. Oprócz wyżej wspomnianych, podstawowych zabezpieczeniach, ważna jest także grubość przewodów, długość instalacji oraz wiele innych aspektów.

Przetestuj 3 razy

Montaż instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego odbywa się często z wykorzystaniem zaprawy klejowej lub wylewki samopoziomującej. Wykonujemy na zamontowanych kablach różne czynności które mogą je uszkodzić, czego możemy nie zauważyć. Dlatego należy za każdym razem wykonywać pomiary elektryczny maty i kabli grzewczych w czasie wykonywania instalacji. Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń stwierdzamy, jak również w/g zaleceń i obowiązkowych wpisów do protokołów gwarancyjnych konieczne jest trzykrotne sprawdzenie ogrzewania:

 1. Przed samym montażem, czyli po wyjęciu z opakowania, w celu stwierdzenia, czy nie są one fabrycznie uszkodzone. W razie niewłaściwego działania, będzie można je od razu wymienić, dzięki czemu uniknie się znacznej części pracy,
 2. Po ułożeniu na podłodze, ale przed ich zaklejeniem lub zalaniem wylewką samopoziomującą. W tym momencie następuje sprawdzenie, czy podczas instalacji nie doszło do uszkodzenia jakiegoś elementu,
 3. W końcu po wykończeniu podłogi następuje ostatnie sprawdzenie a tuż przed podłączeniem termostatu. Sprawdza się w ten sposób, czy podczas ostatecznych prac wykończeniowych nie nastąpiło uszkodzenie jakiegoś przewodu.

Wielu producentów wymaga wszystkich trzech pomiarów do uznania gwarancji na swoje produkty.

W razie potrzeby - zawsze pytaj

Instalację podłogowego ogrzewania elektrycznego może wykonać każda osoba. Jednak w celu uzyskania ważnej gwarancji montażu musi wykonać często autoryzowany instalator lub elektryk z uprawnieniami. Wynika to z możliwości uszkodzenia instalacji przy nieprawidłowym podłączeniu.

Innym możliwym błędem jest nieodczekanie odpowiedniej ilości czasu, zanim klej lub wylewka odpowiednio wyschnie i stwardnieje. Dla wylewek 15 - 50 mm może to trwać nawet do trzech tygodni. Proces uruchamiania zaczyna się od włączenia termostatu. Następnie należy ustawić czujnik podłogowy na limit 20°C. Po upewnieniu się, że ogrzewanie jest włączone, należy ustawić przerywany i skomplikowany system powolnego podnoszenia temperatury podłogi. Nazywa się to wygrzewaniem podłogi i jest to konieczny zabieg przy tego typu instalacjach.

Nasze termostaty nVent RAYCHEM posiadają automatyczny program wygrzewania posadzek, dzięki czemu proces ten jest wykonywany znacznie szybciej.

Popełniane błędy - czego absolutnie nie wolno robić

W czasie montażu wiele osób popełnia podstawowe błędy. Jednak wykonanie niektórych czynności spowodować może nieodwracalne uszkodzenie systemu. Dlatego są rzeczy, których robić absolutnie nie wolno.

Nie skracaj nigdy przewodu grzejnego stałooporowego

W czasie montażu często okazuje się, że przewód grzejny jest za długi. Naturalne wydaje się więc, że należy nadmiar po prostu odciąć. Ucięcie przewodu jednak uszkodzi go! Elektryczny przewód do ogrzewania podłogowego stawia opór płynącemu prądowi. W tym procesie wytwarza się ciepło, które wykorzystuje się do ogrzania całego pomieszczenia. W przypadku przecięcia przewodu, jego całkowity opór ulegnie zwiększeniu, co spowoduje, że pozostała część będzie grzała się znacznie bardziej, prowadząc do awarii. Oczywiście w takim przypadku także gwarancja staje się nieważna.

Elektryczne ogrzewanie to nie to samo, co centralne ogrzewanie

W przypadku kaloryferów potrzebna jest woda o temperaturze od 65°C do 85°C. Związane jest to przede wszystkim z ich niewielką powierzchnią, z pomocą której konieczne jest ogrzanie dużej ilości powietrza. Ogrzewanie podłogowe działa na znacznie większej powierzchni. Dlatego też maksymalna temperatura działania takich systemów wynosi do 27-29°C, w zależności od rodzaju wykończenia podłogi.

Warto pamiętać o tym, że ogrzewanie podłogowe działa na innej zasadzie, niż piec od centralnego. W przeciwnym przypadku, zwiększając zbyt mocno temperaturę, można uszkodzić całą instalację.

Nie oszczędzaj czasu - dokładność popłaca

Lata doświadczenia w branży pozwoliły mi zobaczyć najróżniejsze rozwiązania. Zaczynając od zwojów dodatkowego kabla, ukrytego za panelem wanny, aż po instalacje bez termostatu czy czujnika temperatury. W celu uzyskania optymalnych wyników, należy trzymać się ściśle instrukcji montażu. Jeśli coś będzie niejasne, lepiej skontaktować się z naszymi specjalistami, niż zrobić coś bez pewności, że będzie to działać prawidłowo.

Nie staraj się oszczędzać 

Wiele osób szuka oszczędności w czasie planowania i montażu instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jednak jakość przewodu grzejnego lub maty grzewczej ma bardzo duże znaczenie. Zakup nieco tańszych przewodów może wydawać się świetną okazją, ale mogą ulec one szybko awarii, co związane będzie z wysokimi kosztami naprawy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, w jaki sposób działa gwarancja większości firm. Chwalą się oni dożywotnią gwarancją na zainstalowany system. Jednak w szczegółach zapisane jest, że obejmuje ona jedynie wymianę uszkodzonego elementu na nowy. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego jest to zdecydowanie za mało.

Dlaczego? Aby to lepiej zrozumieć, warto sprawdzić gwarancję nVent RAYCHEM. Choć obejmuje ona jedynie 12 lub 20 lat od montażu, daje o wiele więcej korzyści:

 • wymianę uszkodzonego elementu na nowy,
 • lokalizacja uszkodzenia przez producenta,
 • naprawa przez naszych instalatorów,
 • doprowadzenie podłogi do stanu zastanego,
 • w razie awarii termostatu, wymiana na nowy w ciągu maksymalnie 3 dni.

W przypadku termostatu pokojowego warto dodać, że większość firm oferuje gwarancję na ten element jedynie do 2 lat, rzadko 5 lat. RAYCHEM oferuje w tym przypadku 12 lub 20 lat - tyle samo, co na pozostałe części.

Tańsza gwarancja dożywotnia nie chroni zatem przed ogromnymi kosztami naprawy oraz ponownego wykończenia podłogi - te wydatki pokrywasz Ty! O wiele lepiej wypada gwarancja od nVent RAYCHEM.

Korzystanie z systemu ogrzewania

Jeśli montaż całego systemu zakończy się sukcesem, a Ty szybko nauczysz się, w jaki sposób korzystać z tego typu ogrzewania (optymalne ustawianie temperatury) - możesz utrzymać komfortowe ciepło w swoim mieszkaniu przez całą zimę.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-02
Przydatne informacje techniczne dla wyboru produktu, dobra i zrozumiała nawigacja na stronie sklepu, szybka dostawa,
2023-07-19
Bardzo szybka realizacja zamówienia.

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel