Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy warto wybrać ekologiczne ogrzewanie domu?

2024-04-15
Czy warto wybrać ekologiczne ogrzewanie domu?

Dynamiczne zmiany klimatyczne są już faktem. Zgodnie z wiedzą naukowców tempo zmian wynika między innymi z działalności człowieka, dlatego też wiele państw oraz Unia Europejska wprowadza kolejne przepisy, mające na celu ochronę środowiska naturalnego i spowolnienie ocieplania się klimatu. Niezależnie od opinii każdego z nas, konieczne jest dostosowanie się do tych zmian. Wybór elektrycznego ogrzewania podłogowego to przykład wpasowania się do nowego, ekologicznego porządku na świecie.

Ekologiczne rozwiązania w Europie

Coraz częściej kierunek badań i rozwoju firm wyznacza nie tyle opłacalność, co ekologiczność i wpływ na środowisko. Dobrym przykładem może być przemysł samochodowy: silniki elektryczne, jako przyjaźniejsze naturze, mają zastąpić modele spalinowe. Z powodu niskiej opłacalności, konieczne okazało się wprowadzenie dopłat do pojazdów elektrycznych i hybrydowych, aż skończyło się na zakazie zakupu aut benzynowych oraz diesle od 2035 r. W ten sposób rządzący chcą doprowadzić do używania jedynie samochodów ekologicznych.Co ma to wspólnego z ogrzewaniem podłogowym? Cóż, aktualnie większość pieców ogrzewana jest drewnem lub węglem, czyli paliwami nieprzyjaznymi dla środowiska. Czy to znaczy, że w przyszłości mogą one zostać zakazane?

Nakaz wymiany kopciuchów

Nie ma wątpliwości, że ochrona środowiska (zarówno pod kątem ocieplenia klimatu, jak i zanieczyszczenia powietrza) stanowi główny cel działań rządów w zakresie ogrzewania budynków. Z tego powodu wprowadzono już pierwsze istotne regulacje. W całej Polsce ma nastąpić wymiana starych, nieekologicznych systemów ogrzewania na nowe, przyjazne środowisku. Do kiedy należy pozbyć się „kopciuchów”, jak nazywane są stare piece na węgiel i drzewo? Jest to zależne od województwa:Od 1 stycznia 2022 roku przepis ten obowiązuje już mieszkańców województw podkarpackiego oraz śląskiego. Od 1 stycznia 2023 dołączyli do nich także osoby zamieszkujący województwo łódzkie, małopolskie i mazowieckie, natomiast od 1 lipca – świętokrzyskie. Niewiele czasu pozostało w kujawsko-pomorskim, lubelskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Tam zakaz używania starych pieców będzie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego mogą wymienić swój piec bez konsekwencji do 1 lipca 2024. Dwa miesiące później, na początku września przyszłego roku, termin mija w województwie pomorskim. Najwięcej czasu na wprowadzenie zmian mają obywatele z województwa lubuskiego: do początku roku 2027.Termin nie został ustalony w warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz opolskim. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy tych regionów mogą spać spokojnie. W tych województwach także zostanie wyznaczony zakaz używania kopciuchów.Co grozi osobom, które nie dostosują się do tego przepisu? Kara ma wynieść 5 000 zł i nie zwolni ona z nakazu wymiany kotła o zbyt niskiej klasie. Na ten moment wymagania do pieców pod kątem ochrony środowiska mogą się różnić w poszczególnych regionach Polski, jednak nie wiadomo, czy w dalszej przyszłości nie ulegną one dalszemu zaostrzeniu, podobnie jak dzieje się to z samochodami osobowymi.

Co zrobić, aby uniknąć kary?

Na początek należy sprawdzić, czy używany do ogrzewania kocioł nie spełnia określonych w ustawie wymagań. Najważniejsza jest klasa posiadanego pieca. Jeśli jednak zostanie on zakwalifikowany jako „kopciuch”, konieczna jest wymiana ogrzewania. Czy jednak warto inwestować w nowy kocioł? Kopalnie węgla w Polsce i Europie mają być stopniowo wygaszane, a zakaz palenia czarnym paliwem może zostać wprowadzony w ciągu najbliższych kilkunastu lat.Alternatywą jest inwestycja w ekologiczne ogrzewanie domu. Jakie rozwiązania są aktualnie dostępne?Pompa ciepłaNajbardziej popularnym rozwiązaniem ostatnich lat jest pompa ciepła. Reklamowana jako bardzo wydajna i ekologiczna cieszyła się dużym uznaniem. Jednak ceny montażu i serwisu mogą być stosunkowo wysokie. Jednocześnie pozwalają one uzyskać ciepło tylko o niskiej temperaturze do 35°C. Jest ona za niska do zasilania typowych kaloryferów, a klimo-konwertory to znów ogromna inwestycja. Zatem jedyne sensowne rozwiązanie to położenie wodnego ogrzewania podłogowego, które z kolei bywa awaryjne…

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Innym ekologicznym systemem ogrzewania domu jest położenie mat lub przewodów grzewczych. Jest to znacznie łatwiejsze, niż kładzenie instalacji wodnego ogrzewania, a dodatkowo odpadają koszty samej pompy ciepła oraz instalacji rozprowadzającej. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na bardzo niską awaryjność domowego ogrzewania podłogowego elektrycznego. Uzyskany komfort i poziom ekologiczności będzie taki sam, jak powyżej, jednak koszty inwestycji – dużo mniejsze. Maty grzewcze nie wymagają również kotłowni ani miejsca na dworze na ogromną, hałasującą jednostkę zewnętrzną.

A inne ekologiczne paliwa do ogrzewania?

Paliwa ropopochodne, drzewo oraz węgiel już dziś uważane są za nieprzyjazne środowisku. Ze względów politycznych Niemcy długo forsowały używanie gazu ziemnego jako paliwo ekologiczne. Z tego powodu wiele osób może zastanawiać się nad instalacją kotłów gazowych. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie oraz blokadzie importu gazu z Rosji, sytuacja zaczyna się zmieniać. Coraz większą popularność znów zyskują elektrownie atomowe, które mają powstać również w Polsce. Dlatego też najbardziej przyszłościowym paliwem będzie prąd pozyskiwany z atomu, wiatru lub słońca. Niezależnie od jego źródła, będzie on równie dobrze zasilał elektryczne ogrzewanie podłogowe. Natomiast przyszłość kotłów gazowych nadal pozostaje pod znakiem zapytania.

Jeśli wymieniać ogrzewanie domu, to na dziesięciolecia

W związku z ustawą wielu właścicieli musi zmienić swój system ogrzewania. Zamiast inwestować w nowoczesne piece, bardziej perspektywiczną opcją jest postawienie od razu na pełni ekologiczne ogrzewanie domu. Przewody grzejne i maty grzewcze można zainstalować przy okazji remontu danego pomieszczenia – jest to tani i sprawdzony sposób na ogrzewanie przyjazne środowisku.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Błyskawiczna wysyłka
2024-04-03
Szybka i terminowa dostawa, kontakt z klientem
pixel