Jak rozmrozić zamarzniętą rurę kanalizacyjną? Zobacz!

Instalacja kanalizacyjna to nieodłączny element każdego domu. Jej skuteczne działanie pozwala korzystać z wielu urządzeń AGD jak pralka czy zmywarka. Rurami kanalizacyjnymi odprowadzane są z domu także nieczystości z łazienki czy zlewozmywaka. Dlatego też poważnym problemem bywa zatkanie się takiej instalacji - szczególnie gdy może to być spowodowane mrozami i zamarzającą wodą. Jak chronić się przed takimi awariami?
(zdjęcie główne Foto https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/)
Instalacje kanalizacyjne w Polsce
Rury kanalizacyjne biegną najczęściej pod ziemią. Głębokość, na jakiej są umiejscowione, ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania. Z jednej strony muszą posiadać optymalny spad, umożliwiający grawitacyjny przepływ nieczystości do szamba lub kanalizacji miejskiej. Z drugiej - odpowiednio głęboko zakopane rury będą odporne na mróz. W przypadku Polski zachodniej wystarczy w tym celu umieścić instalację na 0,8 metra poniżej gruntu.
Im bardziej na wschód, tym wskazana głębokość jest większa. W okolicach Suwałk wynosi niemal 1,5 metra wgłąb. Wynika to z warunków pogodowych, jakie występują na danych terenach w ciągu roku. Jednak nie zawsze uzyskanie odpowiedniej głębokości jest możliwe. W takim przypadku woda w instalacji może zamarznąć, co doprowadzi nawet do rozsadzenia rury! Oznaczać to będzie całkowity paraliż dla domowników.
Jak rozmrozić zamarźniętą rurę kanalizacyjną?
Pozbycie się lodu z rur kanalizacyjnych nie jest proste, a jednocześnie należy wykonać to jak najszybciej, ponieważ wlewająca się do rur woda może dalej zamarzać i zwiększać swoją objętość (czop lodowy będzie powodować zbieranie się wody).
(Foto https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/)
Warto podjąć próbę rozmrożenia z pomocą ciepłej wody, podawanej od strony szamba. Przydatna jest do tego sztywna rura typu PEX przez którą przepuszczamy ciepłą wodę. Jednak nie zawsze przyniesie to pożądane efekty.
Łatwiej mają osoby dysponujące myjką ciśnieniową. Przy zastosowaniu specjalnej dyszy możliwe jest czyszczenie kanalizacji i przebijanie się przez czopy różnego pochodzenia. Konstrukcja tej końcówki odpowiednio ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu wąż penetruje rurę kanalizacyjną, a przy okazji ją oczyszcza pod dużym ciśnieniem.
Istnieje również możliwość zastosowania przenośnych mat grzewczych nVent RAYCHEM EM-DEFROST-MAT. Mają one powierzchnię 3 m² i zasilane są napięciem 230 V. Rozwiązanie to jednak daje efekty po nieco dłuższym czasie. W zależności od temperatury na zewnątrz, głębokości instalacji czy rodzaju gleby, rozmrażanie z pomocą maty grzewczej może zająć ponad 24 godziny. Z drugiej strony jest to sposób najpewniejszy i najłatwiejszy - wystarczy położyć podłączoną do zasilania matę na ziemię ponad zamarzniętą rurą. Dla szybszego efektu można docisnąć ją do podłoża np. płytą OSB.
Jak unikać sytuacji, gdy rury kanalizacyjne zamarzają?
O wiele łatwiej jest zapobiegać czopom lodowym, niż je leczyć. Jednym ze sposobów zapewnienia dodatniej temperatury wewnątrz instalacji kanalizacyjnej w okresach zimowych, jest zastosowanie odpowiedniego kabla grzewczego.
Na czas zimy można także ocieplić miejsce prowadzenia rur kanalizacyjnych dodatkową warstwą styropianu lub siana położonego na ziemi. Rozmrożenie ziemi w ten sposób będzie trwać bardzo długo, jednak wykonanie tego przed przyjściem przymrozków okaże się bardzo skuteczne.
Jak instalować kabel grzewczy?
Kabel grzewczy sprawdzi się w każdej sytuacji, gdzie woda w rurach narażona jest na zamarzanie z powodu zbyt płytkiego zakopania. Istnieją dwa sposoby wykonywania instalacji grzewczej kanalizacji oraz innych sieci wodociągowych:
- pierwsza z nich zakłada montaż kabla grzewczego wewnątrz rury,
- druga opcja to montaż kabla centralnie pod nią.
Sposób montażu zależny jest to od warunków technicznych i dostępu do rury.
Jaki kabel grzewczy do wnętrza rury kanalizacyjnej?
Rury kanalizacyjne w przydomowej instalacji często odprowadzają różnego rodzaju detergenty oraz chemikalia. Są to trudne warunki dla pracy instalacji grzewczej, dlatego też, jeśli przewód ma znajdować się w środku, powinien on posiadać odpowiednio mocną ochronę, dostosowaną do takich warunków i środowiska w jakim się znajduje. Przykładem będą tutaj będą kable grzewcze z fluoropolimerową powłoką zewnętrzną.
- nVent RAYCHEM Frostguard - gotowy kabel grzewczy zakończony przewodem zasilającym z wtyczką do gniazdka - dla rur zakopanych głębiej niż 50 cm pod ziemią (licząc od góry rury).
- nVent RAYCHEM BTV - kabel grzewczy w czterech wariantach mocy, kupowany na metry do samodzielnego zakończenia.
nVent RAYCHEM Frostguard kabel grzewczy do ogrzewania rur
Samoregulujący kabel grzewczy nVent RAYCHEM Frostguard w oplocie ochronnym i powłoce fuloropolimerowej, wg IEC 62395. Zakończony fabrycznie dwu metrowym przewodem zasilającym z wtyczką do gniazdka z napięciem 230 V. Kabel ten stosuje się do ogrzewania rur z wodą pitną, można stosować do głębiej zakopanych rur kanalizacyjnych - głębiej niż 50 cm dla centralnej Polski. Kabel można wkładać w dwóch lub nawet trzech równoległych nitkach dla uzyskania większej mocy grzewczej. Prosty i szybki montaż.
- Moc grzewcza (w temp. 5°C): 10 W/m
nVent RAYCHEM BTV kabel grzewczy do rury kanalizacyjnej
Kabel grzewczy samoregulujący (energooszczędny) nVent RAYCHEM BTV, który można kupić na metry. Moc kabla grzewczego dobiera się na podstawie średnicy rury oraz głębokości, na jakiej biegnie. Można wybrać jedną z czterech dostępnych mocy:
- 3BTV2-CT - 9 W/m
- 5BTV2-CT - 16 W/m
- 8BTV2-CT - 25 W/m
- 10BTV2-CT - 29 W/m - bardzo płytko zakopane rury, nawet 25 cm warstwą ziemi.
Podano moc grzewczą W/m w temp.10°C. Szeroki zakres kabli wystarczy by odpowiednio dobrać do zapewnienia ochrony przed zamarzaniem przydomowych instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych.
Ponieważ jest to przewód przemysłowy należy wykonać samemu połączenie z przewodem zasilającym oraz zakończyć - do tego zadania najlepiej wynająć osobę z uprawnieniami SEP. Służą do tego specjalne zestawy:
- nVent RAYCHEM CCE-04-CT - Zestaw do połączenia z przewodem zasilającym 3x1,5/2,5 mm2 oraz zestaw zakończeniowy lub
- nVent RAYCHEM CE25-01 - Zestaw przyłączeniowo-zakończeniowy z dławikiem M25.
Dlaczego kabel grzewczy samoregulujący a nie nie stałooporowy?
Kable stałooporowe są często stosowane w domowym ogrzewaniu podłogowym i dlatego też są bardzo popularne. Jednak w przypadku zabezpieczania rur o wiele lepiej sprawdzą się kable grzewcze samoregulujące. Dlaczego?
- zapewniają większe bezpieczeństwo,
- nie przepalają się,
- są energooszczędne - działają z większą mocą w miejscu, gdzie temperatura jest najniższa,
- można je dociąć na wybraną długość,
- wystarczy montaż jednego kabla.
Z tych powodów warto wybierać do takich zadań kable grzewcze samoregulujące, których moc grzewcza jest zależna od temperatury otoczenia. Natomiast kable stałooporowe grzeją tak samo mocno na całej długości. W przypadku instalacji kanalizacyjnej, która jest bardzo długa, może to powodować przegrzanie w jednej części i niedogrzanie w innej.
Sterowanie ogrzewaniem systemu kanalizacji
Kabel grzewczy samoregulujący nie potrzebuje termostatu do skutecznej pracy. Jednak użycie jednostki sterującej pozwoli dodatkowo zaoszczędzić pieniądze. Czujnik temperatury będzie bowiem dawał sygnał do uruchomienia zasilania jedynie w przypadku przymrozków i dużych, ujemnych temperatur. Ten z kolei najczęściej umieszcza się na górnej części rury kanalizacyjnej lub wodociągu.
Do pracy z kablem BTV świetnie sprawdzi się nVent RAYCHEM AT-TS-13 - termostat do rurociągów z regulacją temperatury w zakresie -5°C do +15°C.
Czujnik temperatury "A" należy umieścić na górze rury, w miejscu gdzie warstwa ziemi jest najcieńsza - czyli zaraz jak rura wychodzi z budynku.
Instalacja kabla grzewczego w rurze kanalizacyjnej
Kabel grzewczy powinno się wprowadzać do rury jak najbliżej domu a nawet jeżeli jest to możliwe jeszcze wewnątrz budynku. Mufa łącząca kabel grzewczy z przewodem zasilającym musi znajdować się na zewnątrz rury, nie w środku.
Wprowadzony kabel należy zabezpieczyć przed ostrymi krawędziami rury za pomocą dławika z dobranymi owalnymi uszczelkami do budowy kabla grzewczego.
Mufe zakończeniową montujemy również nad poziomem wody.
Jeżeli nie mamy możliwości wprowadzenia kabla od strony domu?
Jeśli nie ma możliwości wprowadzenia kabla od strony domu, można tego dokonać także od strony szamba. W tym celu można wykorzystać na przykład rurę PEX jako elementu nośnego. Jej sztywność zapewni włożenie kabla do rury kanalizacyjnej.
Do przymocowania kabla grzewczego do rury PEX nie należy stosować drutu ani opasek nylonach które po skróceniu są idealnym elementem o który będą zahaczać się spływające rzeczy przez rurę kanalizacyjną co może z czasem spowodować zablokowanie się rury.
Ogrzewanie rur kanalizacyjnych podziemnych, rozwiązanie na etap budowy
Zupełnie inaczej będzie wyglądać instalacja tworzona w czasie budowy domu i wkopywania rury do ziemi. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia jej na odpowiedniej głębokości, można wykonać ogrzewanie wodociągu jak ilustracji. Foto Devi.
- Beton (opcjonalnie)
- i/lub izolacja np. ze styroduru (opcjonalnie).
- Kabel grzejny.
- Podsypka piaskowa.
- Grunt rodzimy.
- Czujnik (nie pokazano).
Pod numerem 1 pokazano dodatkową osłonę betonową, na wypadek, gdyby instalacja przebiegała pod podjazdem lub drogą dojazdową. Jest to jednak element opcjonalny, podobnie jak dodatkowa izolacja termiczna, stosowana dokładnie w tym samy miejscu.
Kabel grzejny natomiast prowadzony jest pod rurą i oznaczony numerem 2. Cały wykop natomiast został zasypany piaskiem (numer 3). Ciemny materiał na zewnątrz wykopu, oznaczony czwórką, prezentuje grunt rodzimy.
Czy instalacja ogrzewania rur to dobry pomysł?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakopanie rur kanalizacyjnych na odpowiednią głębokość, czy zapobiegałoby zamarzaniu wody. Jednak czasem nie ma takiej możliwości z powodów technicznych lub ekonomicznych. W takim przypadku instalacja grzewcza sprawdzi się doskonale.